Można bez żadnej przesady powiedzieć, że to perła Ostrowa Tumskiego, która właśnie przeżywa swoje artystyczne zmartwychwstanie. Muzeum archidiecezjalne w zupełnie nowym kształcie otwiera się po latach na świat, by prezentować skarby, które zaskoczą wiele osób.
Od kilku lat wrocławianie i turyści przechodzili obok tego adresu obojętnie. Teraz to się z pewnością zmieni. Muzeum archidiecezjalne na pl. Katedralnym 16 we Wrocławiu właśnie przeżywa ponowne otwarcie, pokazując się po generalnym remoncie z zupełnie innej strony.
Teraz to zespół czterech budynków o łącznej powierzchni ponad 5 tys. m kw., po których spacer zadziwi oko niejednego wytrawnego miłośnika sztuki. Już oryginalny gotycki budynek - dawny dom kapituły katedralnej (jeden z najstarszych w mieście) - jest atrakcją. A teraz, jak nigdy wcześniej, można go zobaczyć wewnątrz.
Jedno z najstarszych muzeów kościelnych w kraju (1898 r.) ma aż 6 tys. eksponatów w szerokiej ekspozycji. Od czasów starożytności, przez średniowiecze, renesans z manieryzmem i barok, aż do XIX i XX wieku.
Zapraszamy do naszej galerii na wirtualny spacer po muzeum, który na pewno zachęci was do odwiedzenia tego miejsca!
Najjaśniej świecącą perłą w tej koronie jest, oczywiście, obraz "Madonna pod jodłami" Lukasa Cranacha Starszego. Absolutnie jedno z najcenniejszych dzieł sztuki znajdujących się w Polsce. Wielki skarb odzyskany po II wojnie światowej.
- Zaryzykowałbym sformułowanie, że kard. Georg Kopp powołał do istnienia muzeum ponad 100 lat temu, ale tak naprawdę to abp Józef Kupny stworzył to muzeum. Teraz. Nie ma co ukrywać, że od lat pokazywana była zaledwie namiastka zbiorów na kilku korytarzach i w pomieszczeniach. Dzisiaj dysponujemy wszystkimi budynkami. Pozyskaliśmy ogromną powierzchnię dodatkową, m.in. w piwnicach, które odkopaliśmy i osuszyliśmy, oraz na poddaszach, które zostały zaadaptowane na sale wystawiennicze. Podobnie z obiektami muzealnymi - przez lata pokazywana była bardzo niewielka część. Teraz jest ich zdecydowanie więcej - mówi ks. dr Adam Dereń, dyrektor Muzeum Archidiecezji Wrocławskiej.
Instytucja dysponuje ogromnym potencjałem, który wraz z otwarciem ma zostać wyzwolony. Nie będzie to bowiem przestrzeń tylko do oglądania eksponatów, ale miejsce prowadzenia szerokiej oferty edukacyjnej, czyli lekcji muzealnych, debat, spotkań, konferencji i warsztatów. Dla młodszych i starszych.
Po remoncie została stworzona jakby na nowo formuła eksponowania zabytków, która nawiązuje do najnowocześniejszych rozwiązań. Udało się to zrobić mimo niezwykle trudnych warunków, ponieważ budynki na zabytkowym Ostrowie Tumskim nie były wcześniej dostosowane do wymogów przeciwpożarowych czy dla osób niepełnosprawnych. Teraz i to się zmieniło.
Oprócz tradycyjnych metod wystawienniczych na ścieżce zwiedzających można spotkać kioski multimedialne, które przedstawiają w przystępny sposób informacje o sztuce, a także dają możliwość edukacyjnej rozrywki poprzez gry. Można np. odkryć różnice między kopią a oryginałem "Madonny pod jodłami".
Zabytkowe wnętrza nadają muzeum niezwykłego klimatu. Co możemy w nim zobaczyć? - Mamy tablicę podatkową ze starożytnego Egiptu, napisaną pismem klinowym. Powstała kilkanaście wieków przed Chrystusem. Naczynia ze starożytnej Grecji. Egipską mumię kilkuletniego chłopca z okresu ptolemejskiego. Jednym z cymeliów jest "Tablica Różańcowa", pochodząca z Wierzbnej, datowana na 1500 rok, która przedstawia tajemnice różańca. Uwagę przyciąga też "Chrystus w tłoczni mistycznej" (1480 r.) - to kwatera ołtarzowa z wrocławskiego kościoła Bożego Ciała. Nie można przejść obojętnie obok renesansowo-manierystycznej chrzcielnicy (1611 r.) ze scenami ze Starego i Nowego Testamentu - wymienia Joanna Bradke z Muzeum Archidiecezjalnego.
Z pewnością wielką wartością instytucji jest kolekcja malarstwa barokowego zapomnianych mistrzów, takich jak Philip Christian Bentum, Johann Conrad Pohl czy Felix Anton Scheffler.
Muzeum przedstawia sztukę różnorodną - naczynia, obrazy, figury, epitafia, sarkofagi, wytwory kamienne, meble, dzwony czy paramenty liturgiczne. Wrażenie robią np. ponad 500-letnia archiwalna szafa gotycka z żelaznymi okuciami czy tryptyk szafiasty Matki Boskiej, św. Katarzyny i św. Barbary z 1450 roku.
Swój zakątek odnajdą tutaj miłośnicy sztuki Śląska. Jedna z sal prezentuje specyficzną dla historycznego Śląska religijną ikonografię od czasów średniowiecza aż po XX wiek. Na ekspozycji znajdują się różnego rodzaju obrazy i rzeźby, ukazujące popularnych na Śląsku świętych oraz kopie czczonych na tym terenie cudownych wizerunków kultowych.
Muzeum można zwiedzać od środy do niedzieli o godzinach: 10, 12, 14.Szczegóły dotyczące biletów możn znaleźć na stronie internetowej www.tumwroc.pl.