Wrocławski Orszak Trzech Króli 2025. Z Bolesławem Chrobrym, bł. Carlem Acutisem i Arką Noego

We Wrocławiu Trzej Mędrcy wyruszą, by oddać pokłon Dziecięciu, 6 stycznia o 12.30. Przejdą z Ostrowa Tumskiego na rynek, idąc pod hasłem: "Kłaniajcie się, królowie".

Jak wyjaśniają organizatorzy, nawiązuje ono do 2025. rocznicy narodzin Chrystusa oraz do 1000. rocznicy koronacji pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego, za którego panowania ustanowiono biskupstwo we Wrocławiu.

- Bolesław Chrobry, wyposażony w zbroję, włócznię, z podkręconym wąsem (naturalnym!) będzie szedł zaraz na początku orszaku, tuż przy gwiazdorze i przy latarniku wrocławskim. W tej roli wystąpi Adam Czykinowski. Trzej Królowie - na co dzień członkowie Straży Miejskiej - pojadą oczywiście na koniach. Chrobry będzie szedł pieszo. Na czele orszakowej kolumny zobaczymy także chłopca - Miłosza - który będzie niósł symboliczny klucz do Drzwi Świętych Roku Jubileuszowego 2025. To symbol otwarcia roku, ale też otwarcia naszych serc na miłość Bożą - wyjaśnia Elżbieta Woźniak-Łojczuk, rzecznik prasowy wrocławskiego OTK.

- W trakcie orszaku chcemy też przedstawić logotyp Roku Jubileuszowego, któremu towarzyszyć będzie hasło: "Pielgrzymi nadziei". Będą szły z nami cztery postacie - czerwona, pomarańczowa, zielona i niebieska, tworząc jakby "żywe logo" - dodaje.

Wrocławski Orszak Trzech Króli 2025. Z Bolesławem Chrobrym, bł. Carlem Acutisem i Arką Noego   Na wrocławskim rynku. Maciej Rajfur /Foto Gość

Tłumaczy, że wybrany przez papieża Franciszka znak Roku Jubileuszowego ukazuje bogactwo duchowe i liturgiczne nadchodzących miesięcy. Czerwień wyraża miłość, ofiarę Chrystusa oraz moc Ducha Świętego, barwa pomarańczowa - radość, radość, witalność i światło wiary, zieleń - nadzieję, codzienny wzrost i odrodzenie duchowe, kolor niebieski - pokój, niebo, modlitewną kontemplację. Postacie z logotypu przedstawione są w ruchu; mówią o pielgrzymowaniu oraz o jedności wszystkich wiernych, o wspólnocie, która pośród wielu różnic zmierza w jednym kierunku - ku Chrystusowi. Tak również funkcjonuje wspólnota orszakowa - razem wędrująca do Nowonarodzonego.

- Charakterystycznym elementem tegorocznego orszaku będzie również postać bł. Carla Acutisa. Chcemy o nim przypomnieć, zwłaszcza że zbliżamy się do jego kanonizacji, a Wrocław jest miastem ludzi młodych, miastem wielu studentów. Carlo jest patronem młodego pokolenia, także patronem internetu - opowiada pani Elżbieta.

Wyjaśnia, że w tę postać wcieli się kilkunastoletni Mateusz, odpowiednio ucharakteryzowany, który będzie niósł laptop - swoisty atrybut błogosławionego. Na tym laptopie dostrzeżemy komunikat informujący, kim jest.

Nie braknie oczywiście tłumu aniołków i pastuszków, postaci na szczudłach, a także tradycyjnej walki dobra ze złem, aniołów z diabłami, lecz szczegóły tego pojedynku owiane są na razie tajemnicą. - Nie zdradzamy też jeszcze pewnego elementu wizualnego - rekwizytu, który ma do nas dotrzeć i będzie zapewne łatwo zauważalny - dodaje rzeczniczka OTK.

- Kiedy orszak dotrze do celu, królowie wręczą swoje dary i wszyscy oddamy hołd Bożej Dziecinie, na rynku rozpocznie się kolędowanie z zespołem Arka Noego. Zachęcamy wszystkich wrocławian, by włączyli się w to radosne uwielbienie - mówi. - Co roku do udziału w orszaku przygotowujemy aż trzy Święte Rodziny - na wypadek, gdyby tej pierwszej, a nawet i drugiej coś przeszkodziło, np. choroba czy inne wydarzenia losowe. Zastępcy są w pogotowiu. Są to rodziny, które mają kilkumiesięczne dzieci, chłopców urodzonych między wrześniem a listopadem - takie jesienne maluszki. Czeka na nich ta sama od lat kołyska. Na jej boku za każdym razem są wypisywane imiona dzieci, które w niej występowały jako Boża Dziecina.

- Co roku od nowa kompletujemy, uzupełniamy stroje. Poruszamy niebo i ziemię, by zdobyć jakiś interesujący element, nawiązujący do realiów historycznych. Czasem ktoś coś nowego wynajdzie albo uszyje. Staramy się wszystko przygotować jak najbardziej profesjonalnie. Jest to ogromne przedsięwzięcie organizacyjno-logistyczne, ale daje to nam, wszystkim organizatorom i uczestnikom, radość i doświadczenie wspólnoty, robienia razem czegoś pięknego na chwałę Bożą. W przedsięwzięcie zaangażowanych jest zawsze mnóstwo organizacji, instytucji, służb. To ogromne wydarzenie, które łączy różne środowiska, różne pokolenia. OTK to radość, bycie razem, ale i jasne przesłanie, okazja do modlitwy i świadomego wchodzenia w Rok Jubileuszowy - podkreśla.

Hasło Orszaku Trzech Króli 2025 - "Kłaniajcie się, królowie!" - pochodzi z pastorałki "Do szopy, hej pasterze", która po raz pierwszy ukazała się w śpiewniku Ottona Mieczysława Żukowskiego pt. "Śpiewajmy Panu" w 1931 r. we Lwowie.

Trasa wrocławskiego OTK: Ostrów Tumski - most Piaskowy - ul. Piaskowa - ul. św. Katarzyny - Wita Stwosza - Rynek.

W czasie wydarzenia będzie prowadzona kwesta na wsparcie powodzian.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..