O głoszeniu Ewangelii, katechizacji w szkołach i dwóch nowych wydziałach

Rektorzy Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu oraz Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu na święto św. Szczepana, pierwszego męczennika, skierowali do wiernych archidiecezji wrocławskiej list.

Oto pełna treść:

Siostry i Bracia w Chrystusie!

Wspominając dzisiaj postać św. Szczepana, słyszymy znamienne słowa św. Łukasza, autora Dziejów Apostolskich: „Szczepan pełen łaski i mocy działał cuda i znaki wielkie wśród ludu. Niektórzy zaś z synagogi, zwanej synagogą Libertynów i Cyrenejczyków, i Aleksandryjczyków, i tych, którzy pochodzili z Cylicji i z Azji, wystąpili do rozprawy ze Szczepanem. Nie mogli jednak sprostać mądrości i Duchowi, z którego natchnienia przemawiał” (Dz 6,8-10).

Słowa te brzmią bardzo szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy pojawia się wiele niepokoju w sprawie dalszych losów nauczania religii w szkole i praw katolików w życiu publicznym, które bywają w nieuzasadniony sposób naruszane, wywołując poczucie krzywdy i niesprawiedliwości. A przecież lekcje religii przyczyniają się do ogromnego wsparcia dzieci i młodzieży w kształtowaniu postaw społecznych i moralnych – szczególnie poprzez podejmowanie licznych działań w ramach wolontariatu czy poprzez pomoc w wychowaniu sumienia młodego człowieka, w taki sposób, żeby rozróżniał, co jest naprawdę dobre, a co złe.

Działania te wpisują się w wychowawczą rolę zarówno Kościoła, jak i szkoły. Młodzież potrzebuje wzorców, właściwego ukierunkowania oraz wsparcia moralnego i to właśnie otrzymują na lekcjach religii. Dlatego są one bardzo potrzebne, aby ewangeliczne wartości dobra, sprawiedliwości i miłości mogły przenikać w serca ludzi, czyniąc nasze życie bardziej ludzkie i Boże.

W sytuacji ciągle podsycanego konfliktu, najgorszym rozwiązaniem jest odpowiedź złem na zło. Przypomnijmy słowa zachęty błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, którego czterdziestą rocznicę męczeńskiej śmierci obchodziliśmy niedawno, a który cytując św. Pawła z Listu do Rzymian, wołał z mocą: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj!” (por. Rz 12,21).

Wezwanie to brzmi tym mocniej, że zapisał je Szaweł, a późniejszy Apostoł Paweł, czyli ten, który najpierw pełen nienawiści przyłączył się do tych, którzy kamienowali Szczepana, nie mogąc sprostać jego mądrości, a potem, kiedy spotkał Zmartwychwstałego Pana pod Damaszkiem, stał się Jego Apostołem, głosząc miłość i dobro zwyciężające nienawiść.

Ten sam Apostoł zapisuje jeszcze inne ważne słowa: „Nie jest dla mnie powodem do chluby to, że głoszę Ewangelię. Świadom jestem ciążącego na mnie obowiązku. Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii!” (1Kor 9,16). Z jego wołania wynika, że głoszenie Ewangelii to nie tylko przywilej, ale przede wszystkim obowiązek spoczywający na każdym wierzącym w Chrystusa.

Misja Papieskiego Wydziału Teologicznego wpisuje się w to właśnie zadanie. Nawet jeśli w ostatnich latach obserwujemy pewne wahania w naborze studentów na kierunku „teologia”, to jednak patrzymy z nadzieją w przyszłość, ufając, że Pan Jezus nieustannie troszczy się o nas. Każda bowiem sytuacja jest dla nas sposobnością do dawania świadectwa, zwłaszcza w czasach kryzysowych: „Nawet przed namiestników i królów będą was wodzić z mego powodu, na świadectwo im i poganom. Kiedy was wydadzą, nie martwcie się o to, jak ani co macie mówić. W owej bowiem godzinie będzie wam poddane, co macie mówić, gdyż nie wy będziecie mówili, lecz Duch Ojca waszego będzie mówił przez was” (Mt 10,18-20).

Zatem dawanie świadectwa jest tym zadaniem, które jest w obecnych czasach szczególnie ważne, wiarygodne i przekonujące. Chodzi o takie świadectwo, które daje nam wszystkim patron dzisiejszego dnia, św. Szczepan, który umierając wyznał: „Widzę niebo otwarte i Syna Człowieczego, stojącego po prawicy Boga” (Dz 7,56).

Widzieć, aby innym głosić. Jest to zadanie, które szczególnie staje przed profesorami, studentami i absolwentami naszej papieskiej uczelni. I nie chodzi tylko o edukację, ale także o wychowanie - wychowanie młodych pokoleń do bycia świadkami, do „widzenia” Boga w Trójcy Świętej Jedynego, „widzenia” Jezusa Chrystusa i Ducha Świętego, aby o Nim dawać nieustanne świadectwo.

Pewien młody człowiek, niedawno zapytany, czego boi się najbardziej w swoim życiu, odpowiedział: tego, że kiedy stanę przed Bogiem, to usłyszę: «Nie znam Cię!» To nie jest strach przed surowym Bogiem. Jest to raczej pełne szacunku odniesienie do Tego, który jest naszym Stwórcą i Odkupicielem. Poznawanie, wyznawanie i obrona wiary w Niego jest naszym zadaniem jako dojrzałych chrześcijan.

Widząc potrzebę kształcenia ludzi tego właśnie formatu, Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu chce poszerzać swoją naukowo-dydaktyczną działalność. Mając na uwadze przekształcenie Wydziału w Akademię, nasza Uczelnia już otwiera dwa nowe wydziały: Wydział Nauk Społecznych i Wydział Ochrony Dziedzictwa Kulturowego. Do realizacji naszych planów i dalszego, owocnego prowadzenia naszej misji potrzebujemy nieustannie duchowego i materialnego wsparcia, także w postaci ofiar składanych dzisiaj podczas Mszy świętej.

Duszpasterzom parafii i katechetom składamy podziękowanie za życzliwą pamięć o Alma Mater, a wszystkim ludziom dobrej woli za troskę o naszą akademicką wspólnotę. Mamy w żywej pamięci wydarzenia z września, kiedy powódź dotknęła południowe tereny naszej metropolii. Wyrażamy ogromną wdzięczność studentom i wykładowcom oraz wszystkim ludziom dobrej woli, którzy otworzyli i wciąż otwierają swoje serca dla potrzebujących.

W nadchodzącym Nowym Roku Pańskim 2025 życzymy codziennego powierzania się Panu Bogu oraz odwagi i wytrwałości w dawaniu świadectwa wiary, zgodnie ze słowami: „kto wytrwa do końca, ten będzie zbawiony” (Mt 10,22). Życzymy także sił w codziennym nawracaniu się, na wzór św. Pawła, który ze świadka niewinnej śmierci Szczepana, stał się świadkiem Ewangelii.

*

List podpisali: Ks. prof. dr hab. Włodzimierz Wołyniec, rektor Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu oraz ks. prof. dr hab. Sławomir Stasiak, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..