Centralne obchody XXVIII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim potrwają od 14 do 16 stycznia we Wrocławiu. Przed nami m.in. międzynarodowa konferencja naukowa, nabożeństwo, koncert, dyskusje i wernisaż wystawy. Zapraszają abp Józef Kupny i kard. Grzegorz Ryś.
Już wkrótce XXVIII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim. Ogólnopolskie obchody potrwają we Wrocławiu od 14 do 16 stycznia. Przygotowano bogaty program kulturalny, religijny i naukowy z udziałem najlepszych specjalistów z kraju. Hasłem całego wydarzenia jest fragment Księgi Kapłańskiej: "Jubileusz obwieszczajcie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców" (Kpł 25,10a).
Ważnym punktem obchodów będzie międzynarodowa konferencja naukowa pt. "Żydzi i judaizm w historii Kościoła, teologii i praktyce eklezjalnej" - 15 stycznia w godz. 9-18.30 w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego przy pl. Katedralnym 1a.
Zgromadzi ona ekspertów i naukowców, tworząc przestrzeń do dialogu i refleksji nad wzajemnymi relacjami. Poruszone zostaną takie tematy, jak: Żydzi w historii Kościoła - Kościół w historii Żydów, nauczanie Kościoła o Żydach i judaizmie, judaizm w liturgii chrześcijan - liturgia w judaizmie, kaznodziejstwo katolickie wobec Żydów i judaizmu.
15 stycznia o godz. 20 w Centralnym Ośrodku Duszpasterstwa Akademickiego "Maciejówka" (pl. Nankiera 17a) odbędzie się dyskusja wokół książki "Pałac płonie" autorstwa Jana Grosfelda i Sławomira Jacka Żurka z udziałem autorów.
Wydarzenia wieńczące centralne obchody odbędą się w auli PWT 16 stycznia, gdzie zaplanowano od godz. 16.30 koncert śpiewów synagogalnych w wykonaniu Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu, następnie wykład ks. prof. Mariusza Rosika pt. "Świątynia - miejsce modlitwy Żydów i chrześcijan" oraz nabożeństwo słowa Bożego, którego przewodnim motywem będzie Rok Jubileuszowy, obchodzony zarówno w judaizmie, jak i w chrześcijaństwie. Liturgii przewodniczyć będzie kard. Ryś.
Na dziedzińcu Synagogi Pod Białym Bocianem (ul. Pawła Włodkowica 5) 16 stycznia o godz. 9 rozpocznie się modlitwa za ofiary Zagłady pod przewodnictwem naczelnego rabina RP Michaela Schudricha i abp. Kupnego. Później, od godz. 10.30 w auli PWT - kontynuacja konferencji naukowej.
Czekają nas dwie ciekawe dyskusje o judaizmie w formacjach duchowych oraz o tym, co mówi się o Żydach i judaizmie w katechezie szkolnej.
Warto zajrzeć do archikatedry wrocławskiej 16 stycznia o 15.30 na wernisaż wystawy "Byli sąsiadami: Ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady". Wykład na temat ekspozycji wygłosi ks. prof. Andrzej Perzyński. Wystawa została przygotowana przez The United States Holocaust Memorial Museum, aby na różnych przykładach z historii II wojny światowej i historii Holokaustu pokazać i uświadamiać, że podejmowane przez każdego człowieka wybory mogą decydować o czyimś losie i życiu.
- Warto przypomnieć, że najdawniejszy ślad obecności wyznawców judaizmu we Wrocławiu ma ok. 800 lat! Wrocław, jak i Dolny Śląsk były miejscem, które po wojnie, po okrutnym Holokauście, stały się domem dla tysięcy Żydów. Historia kilkusetletniej obecności społeczności żydowskiej w mieście nie jest łatwa, dlatego tym bardziej ważne jest, byśmy się wspólnie modlili do jedynego Boga. Budowali jedność i atmosferę wzajemnego szacunku. Poprzednie wieki pokazały, że kiedy się o to nie dba, dochodzi do tragedii - mówi abp Kupny, metropolita wrocławski.
Cały program z dokładnym harmonogramem godzinowym znajdziemy na www.dzienjudaizmu.archidiecezja.wroc.pl. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.