Bp Kiciński: Osoby konsekrowane swoim życiem objawiają bliskość Boga

"Misja osób konsekrowanych jest widzialnym znakiem nadziei dla tych, którzy doświadczają sytuacji życia bez nadziei" - napisał bp Jacek Kiciński CMF w liście na Dzień Życia Konsekrowanego, który będziemy obchodzić 2 lutego.

Biskup Kiciński pełni funkcję przewodniczącego Komisji KEP ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. W swoim liście zwraca uwagę, że osoby konsekrowane są szczególnymi pielgrzymami nadziei. "Poprzez ślubowanie rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, osoby konsekrowane ukazują nam prawdziwe oblicze bezinteresownej miłości, wolności od zniewolenia światem materialnym i dyspozycyjności w pełnieniu woli Bożej" - pisze bp Kiciński.

Wskazuje, że wspólnoty życia konsekrowanego są miejscami nadziei i odkrywania ducha błogosławieństw - miejscami, w których miłość, czerpiąca moc z modlitwy, źródła komunii, ma stawać się zasadą życia.

Biskup Kiciński zwraca uwagę, że osoby konsekrowane - jak przed wiekami starotestamentalni prorocy - wskazują, że ostatecznym celem każdego ludzkiego życia jest Jezus Chrystus. Bo to w Nim spełnia się najgłębsze pragnienie ludzkiego serca - pragnienie miłości wolnej od bólu, cierpienia, niezgody, osamotnienia, niepewności jutra.

"Dziś, w XXI wieku, nie brakuje sytuacji, w których coraz więcej osób żyje bez nadziei. Bez nadziei na lepsze jutro; bez nadziei na życie w pokoju i względnym dobrobycie; bez nadziei na to, że cokolwiek się jeszcze zmieni. Papież Franciszek dostrzega wiele miejsc pozbawionych nadziei" - pisze przewodniczący Komisji KEP ds. Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Uwrażliwia, że nadziei potrzebują ludzie młodzi, zwłaszcza ci, którzy stoją w obliczu podejmowania decyzji życiowych. Nadziei oczekują również ludzie starsi, chorzy i cierpiący.  Nadzieja połączona z wiarą i podtrzymywana miłością nadaje sens życiu każdego z nas. Ale ona spełni się jedynie w Jezusie Chrystusie. I musimy sobie o tym nieustannie przypominać. "Misja osób konsekrowanych jest widzialnym znakiem nadziei dla tych, którzy doświadczają sytuacji życia bez nadziei. Obecność wielu sióstr, ojców i braci w przestrzeni dzisiejszego świata jest miłością uzdrawiającą i przywracającą nadzieję. Czasami ta obecność jest niewidoczna, czasami cicha, a nawet milcząca, ale jednak zawsze owocna" - opisuje bp Jacek.

Jego zdaniem, podejmowane dzieła ewangelizacyjne, dzieła miłosierdzia i codzienna modlitwa sióstr i braci zakonnych oraz świeckich osób konsekrowanych przyczyniają się do budowania cywilizacji miłości, której potrzebują rodziny, wspólnoty, nasza ojczyzna i cały świat. "Konsekrowani na wzór proroka Malachiasza przypominają nam, że nadejdzie dzień Pana, na który trzeba się przygotować. Pytają i dziś: kto przetrwa dzień Jego nadejścia i kto się ostoi, gdy się ukaże? (Ml 3,1). (...). I wreszcie osoby konsekrowane swoim życiem objawiają bliskość Boga wobec każdego z nas" - podkreśla w liście wrocławski biskup pomocniczy.

Całą treść listu można znaleźć TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..