We Wrocławiu rusza "Szkoła liturgii". To odpowiedź na wyraźną potrzebę wiernych

Trwają zapisy na "Szkołę liturgii" - cykl comiesięcznych wykładów dla każdego, dotyczących znaków i misterium liturgii. Zaproszone są osoby w każdym wieku i z każdym wykształceniem, bardzo zaangażowane w liturgię, jak i niemające doświadczenia. Liczy się pragnienie pełniejszego w niej uczestnictwa.

Bardzo wyraźnie wybrzmiały w Syntezie Diecezjalnej Etapu Przygotowawczego II Synodu Archidiecezji Wrocławskie prośby wiernych o szeroko pojętą formację liturgiczną dorosłych. Odpowiedzią na to jest właśnie "Szkoła liturgii", która rusza już 27 stycznia w rotundzie św. Franciszka przy ul. Borowskiej 174 we Wrocławiu.

Papież Franciszek zauważa potrzebę poważnej i żywotnej formacji liturgicznej. Wskazuje, że konieczne jest upowszechnienie wiedzy o liturgii poza sferą akademicką, w sposób przystępny, aby każdy wierny mógł wzrastać w znajomości teologicznego znaczenia liturgii. W tym duchu nowa wrocławska inicjatywa chce wszystkim chętnym przybliżać tę ważną sferę w życiu katolika.

Szkoła będzie odbywać się zawsze w poniedziałek, w czwartym tygodniu miesiąca, stacjonarnie w godz. 18.30-20.45. Na spotkanie składają się dwa 45-minutowe wykłady. Pierwszy cykl półroczny dotyczy sakramentu chrztu. Planowany jest drugi pełny cykl roczny, który będzie poświęcony Mszy św. i celebracji tajemnicy eucharystycznej poza Mszą św.

Podczas pierwszej sesji (27 stycznia) poruszone zostaną dwa tematy:

  1. Co było od początku? Wprowadzenie w liturgię - ks. dr Mariusz Szypa,
  2. Jak można, jak należy? O sposobach przyjmowania Komunii św. - ks. dr hab. Dominik Ostrowski, prof. PWT.

- "Szkoła liturgii" we Wrocławiu to tak naprawdę kontynuacja odnowy liturgiczno-biblijnej, która rozpoczęła się jeszcze przed Soborem Watykańskim II. Widzimy, że odnowa biblijna poszła daleko - powstały szkoły, kursy, kręgi biblijne w parafach, a z liturgią to nie do końca się udało. Nawet papież Franciszek zwrócił uwagę w jednym ze swoich listów na potrzebę formacji liturgicznej. I to nie tylko duchowieństwa, ale wiernych świeckich. W dodatku chodzi o formację stałą, a nie okazjonalną. Dlatego zależy nam na całościowym spojrzeniu na liturgię. Nie tylko z perspektywy praktycznej. Chodzi o przygotowanie wiernych do pełnego, świadomego i czynnego uczestnictwa - mówi ks. Szypa, dyrektor Wydziału Katechetycznego wrocławskiej kurii.

Jak dodaje, współcześnie źle rozumie się pojęcie "czynne uczestnictwo". Myślimy o aktywności w formie sprawowania jakiejś funkcji na Mszy św. A nie chodzi o aktywizm liturgiczny, lecz rozumne uczestnictwo, czyli świadomość postaw, odpowiedzi i tego, co dzieje się przy ołtarzu. - Ta szkoła jest po to, aby odsłaniać, wyjaśniać znaki i celebracje, pokazywać aspekty historyczny, teologiczny, pastoralny czy dogmatyczny. Chcemy pomóc w pełnym uczestnictwie w liturgii. Ale nie zaczynamy cyklu od Mszy św., lecz od chrztu, czyli od podstawy, która jest niejako wejściem w liturgię. Ona pozwala zrozumieć Mszę św. A w przyszłym roku, jeżeli będzie zainteresowanie, ruszymy z całorocznym cyklem o Eucharystii - zapowiada ks. Szypa.

Według niego, bardzo ważna jest forma stacjonarnego spotkania na żywo, by tworzyć relacje, wymieniać się doświadczeniami, rozmawiać. Czyli po prostu spotkać się z drugim człowiekiem. - Widzimy, że wierni chcą liturgii takiej, jaką proponuje Kościół, a nie takiej, jaką ktoś sobie wymyślił w parafii. W naszej diecezji ten głos jest bardzo wyraźny i my na niego odpowiadamy. Poza tym liczymy, że wiedzę nabytą podczas "Szkoły liturgii" uczestnicy przekażą dalej - dodaje.

Po pierwszym wykładzie osoby, które zadeklarują udział w całym cyklu spotkań, będą proszone o złożenie jednorazowej opłaty (100 zł za jeden cykl). Inicjatywa ma charakter działalności non-profit, natomiast zebrane pieniądze przeznaczone zostaną na pokrycie niezbędnych kosztów związanych z organizacją wykładów.

- Włączenie modułu o muzyce do programu "Szkoły liturgii" to potwierdzenie powtarzanej prawdy, że muzyka stanowi część liturgii. Cieszę się, że będę mógł podzielić się z uczestnikami swoim doświadczeniem i wiedzą. Mam nadzieję, że nasze spotkania przyczynią się do zrozumienia związków muzyki z liturgią, a przede wszystkim do dobrego praktykowania muzyki sakralnej w rzeczywistości parafialnej. Tak przez świeckich, jak i duchownych - mówi Łukasz Czartowski, kantor, wokalista, dyrygent, gregorianista.

Zgłoszenia przyjmowane są do wyczerpania miejsc. Kontakt e-mail: szkolaliturgii@ewtn.pl. Uczestnictwo zostanie potwierdzone certyfikatem, który nie jest tożsamy ze świadectwem ukończenia studiów podyplomowych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..