Rycerski Zakon Korony Polskiej św. Kazimierza Królewicza zainaugurował na Wawelu obchody Milenium Królestwa Polskiego 1025-2025.
Zakon – który został ustanowiony przez abp. Józefa Kupnego w katedrze wrocławskiej w 2018 r., w niedzielę po 560. urodzinach św. Kazimierza Królewicza – w szczególny sposób świętuje 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski.
W minioną niedzielę przedstawiciele zakonu wyruszyli z Wrocławia, by o 11.30 wziąć udział w uroczystej Mszy św. w katedrze wawelskiej. – Przewodniczył jej przy ołtarzu koronacyjnym biskup senior gliwicki Jan Kopiec. W kazaniu na temat królestwa, podkreślał, że naród, który pamięta o swoich korzeniach, przetrwa mimo wszystkich trudności – wspomina Wiesława Grzybowska, dama zakonu. – Po Eucharystii udaliśmy się na sesję historyczną do Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie wystawiony był obraz Sergiusza Buczackiego „Koronacja Bolesława Chrobrego”, ukazujący także jego syna i wnuka. Przy obrazie była kopia polskich insygniów koronacyjnych. Odbyła się prezentacja gości, wygłoszono okolicznościowe wykłady dotyczące dziejów Królestwa.
Członkowie zakonu na Wawelu. Archiwum prywatneWystąpili m.in. prof. Sławomir Czarnecki, który omawiał ideę Królewskiego Towarzystwa Naukowego, oraz Wielki Mistrz zakonu Jan Skowera, który mówił o zaznaczeniu monarchii w historii i współczesności. Wśród uczestników spotkania znaleźli się m.in. przedstawiciele miasta Krakowa, ministerstwa kultury, posłowie na Sejm, członkowie zakonu z Polski, Czech, Rumunii, krakowskie Bractwo Kurkowe, Zakon św. Floriana.
– Obecny był również honorowy konsul Republiki Turcji w Krakowie, który przypomniał, że 610 lat temu Królestwo Polskie nawiązało stosunki dyplomatyczne z Turcją i trwają one od tamtej pory nieprzerwanie po dziś dzień. Turcja nigdy nie uznała zaborów Polski. Po obradach udaliśmy się na obiad do restauracji Hawełki (najstarszej działającej nieprzerwanie na krakowskim Rynku Głównym), wysłuchaliśmy koncertu kolęd oraz występu młodego pianisty – wspomina pani Grzybowska.
Organizatorami krakowskich obchodów były Fundacja Korony Polskiej oraz Konfederacja Spiska.
Członkowie zakonu przygotowują się do kolejnych punktów jubileuszowego świętowania: w Niemczy, Gnieźnie, Warszawie, Wrocławiu, Wilnie i Watykanie (koronacja Bolesława Chrobrego była uzależniona od decyzji papieża).
23 lutego w Niemczy odbędzie się Msza św. pod przewodnictwem biskupa świdnickiego oraz odsłonięcie pomnika Bolesława Chrobrego. We Wrocławiu obchody odbędą się 23 listopada, w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. W stolicy Dolnego Śląska prapremierę będzie miała Msza koronacyjna autorstwa prof. Czarneckiego.
Rekonstrukcja insygniów koronacyjnych. Agata Combik /Foto Gość