Abp Józef Kupny oraz kard. Grzegorz Ryś otworzyli we Wrocławiu ogólnopolskie obchody XXVIII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim. Hierarchowie mówili o palącej potrzebie dialogu oraz wzmagających się nastrojach antysemickich w Polsce.
W 2025 roku centralne obchody XXVIII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim odbywają się we Wrocławiu. Towarzyszy im hasło zaczerpnięte z Księgi Kapłańskiej: „Obwieścicie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców” (Kpł 25,10a). Na rozpoczęcie w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego wrocławianie wysłuchali naukowców i ekspertów na międzynarodowej konferencji pt. "Żydzi i judaizm w historii Kościoła, teologii i praktyce eklezjalnej".
ZOBACZ ZDJĘCIA:
Abp Józef Kupny, otwierając obchody jako gospodarz miejsca, zwrócił uwagę, że we Wrocławiu rok 2025 jest obchodzony jako Rok Pojednania. To z powodu 60. rocznicy orędzia biskupów polskich do niemieckich. Ten list przypomina nam o wielkiej wartości pojednania i dialogu.
- Tym bardziej warto podkreślić radość z Dnia Judaizmu, który nawiązuje do idei dialogu i pojednania z naszymi starszymi braćmi w wierze. Jan Paweł II przypominał nam: "Kto spotyka Jezusa, spotyka judaizm” - mówił metropolita wrocławski.
Przywołał on dokument soborowy „Nostra aetate”, czyli deklarację stosunku Kościoła katolickiego do religii niechrześcijańskich, która mówi, że powinniśmy szukać tego, co wspólne wszystkim ludziom, a nie tego, co nas dzieli.
- Konieczne jest wzajemne poznanie i poszanowanie. Dość już podziałów wokół nas – tych politycznych, rodzinnych, społecznych i religijnych. Zapraszam 16 stycznia na modlitwę na dziedzińcu synagogi pod Białym Bocianem, podczas której polecimy Bogu ofiary zagłady. Liczę również na wiele owoców tego dialogu w ramach Dnia Judazimu - podsumował abp Kupny.
Kard. Grzegorz Ryś, współorganizator centralnych obchodów, podzielił się refleksją, że przełomie roku, gdy był na spotkaniu Taize w Tallinie, zadzwonił do niego rabin Michael Schudrich i poinformował go o banerach, które się pojawiły przy drogach z napisem: „Chanuka, czy Boże Narodzenie? Europo, Polsko do ciebie należy wybór”.
- Widziałem te banery przy kilku trasach. Podpisał się pod nimi jeden z polskich europosłów. Są antyludzkie, antyeuropejskie, nie wiem czy antysemickie, ale na pewno antychrześcijańskie. Jeśli ktoś publicznie stawia taką alternatywę w Europie, robi rzecz niedopuszczalną. Cieszę się, że przez dwa dni będziemy żyć kompletnie innym duchem. Nie będziemy się spierać, ale pokazywać prawdę Bożą i ludzką. Ona w miejsce „czy” mówi: „i” - przemawiał metropolita łódzki.
Jak dodał, nie za bardzo wiadomo, w jaki sposób mielibyśmy wybierać Boże Narodzenie, jeśli obchodzilibyśmy szerokim łukiem Chanukę, chcąc być w jedności z tym, czego naucza magisterium Kościoła.
- Dziękuję wszystkim za obecność na obchodach. Jak widać, ona jest bardzo ważna w kontekście, który panuje wokół nas - oświadczył kard. Ryś.
Rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego skupił się jako biblista na haśle tegorocznych obchodów Dnia Judaizmu. Kontekstem tych słów jest cały rozdział 25 Świętej Księgi Kapłańskiej, czyli rok jubileuszowy obchodzony co 50 lat.
- Istotnym element tego świętowania był powrót do pierwotnej własności oraz do swojeo rodu - do swoich korzeni. Obok poczucia wolności, zakorzenionego w obu religiach, elementem konstytuwnym dla obu religii jest dziedzictwo dane przez Boga. A człowiek może ten dar przyjąć lub odrzucić. Życzę poczucia prawdziwej wolności "ku", nie "od" i wierności Bożemu dziedzictwu - mówił ks. prof. Sławomir Stasiak.
Międzynarodowa konferencja jest transmitowana na żywo. Można jej wysłuchać i odtworzyć poniżej:
1 CZĘŚĆ: XVIII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim, Wrocław 15 stycznia 2025 – transmisja na żywo