Wiara jest łaską. Dlaczego? Bo to Pan Bóg pierwszy w nas uwierzył, zanim my uwierzyliśmy w Niego. Ciekawe, że kiedy bierzemy Biblię do ręki i czytamy ją, to zauważamy, że Bóg najpierw obdarowuje, a dopiero potem pyta o wiarę - mówił podczas nabożeństwa ekumenicznego w Kościele Pokoju abp Józef Kupny.
W luterańskim Kościele Pokoju w Świdnicy przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich zebrali się na wspólnej modlitwie. To inicjatywa wpisująca się w Dolnośląski Tydzień Ekumeniczny, a szerzej w Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.
W nabożeństwie wzięli udział biskupi protestantcy, rzymskokatoliccy i arcybiskup prawosławny.
Abp Kupny w swoim przemówieniu zwrócił uwagę na słowo "wierzę", którego w języku polskim, ale nie tylko, używamy w różnych znaczeniach. Np. wierzę, że poradzisz sobie z tym problemem. Wierzę, że zdasz egzamin. Wierzę, że znajdziesz lepszą pracę.
- Co to znaczy? Że ja tego nie wiem. Nie jestem w stanie zapewnić cię, że tak się stanie. Ale tym słowem wyrażam moją życzliwość i nadzieję, że uporasz się z tym, czy innym problemem. Natomiast zupełnie inne znaczenie ma to słowo, kiedy mówię: "wierzę w Boga”. Myślę, że świetną intuicję miał św. Tomasz z Akwinu, który dokonał pewnego rozróżnienia. Co innego jest wierzyć w istnienie Boga, a co innego wierzyć w Boga - mówił metropolita wrocławski.
W pierwszym przypadku moge wierzyć w istnienie Boga, bo tak mi nakazuje rozum, widzę piękno stworzonego świata, widzę w tym jakąś myśl. Ale wierzyć w Boga to co innego.
- Zilustrujmy to przykładem naszego życia codziennego. Żyjemy we wspólnocie. Nikogo nie trzeba przekonywać, że obok niego jest żona, mąż, dziecko, czy kolega. To oczywiste. Ale czymś zupełnie innym jest wiara w nich. Człowiek nie raz może się pogubić, życie może mu się skomplikować. I na swojej drodze znajdzie innego, który powie: „Ja wierzę w ciebie. Wierzę, że sobie poradzisz, że się nawrócisz”. Może taką wiarę ma matka do syna. A taka wiara nieraz sprawia cuda. Potrafi ściągnąć kogoś na właściwą drogę. A może ktoś, kto jest dla mnie autorytetem, mówi w trudnej sytuacji: „Wierzę, że dasz radę, że to osiągniesz”. Taka wiara nas dźwiga, niesie nas, pozwala nam zrealizować trudne zadania, które sobie stawiamy w życiu - tłumaczył wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Wyjaśniał także, czym jest wiara w Boga. Wierzymy w Jego miłość, ojcowską troskę i miłosierdzie. Codziennie do niego wołamy z wiarą, że nas wspomaga, że opiekuje się nami. Wiara to nie jest tylko sprawa umysłu, ale ducha i serca.
- Wiara jest łaską. Dlaczego? Bo Pan Bóg pierwszy w nas uwierzył, zanim my uwierzyliśmy w Niego. Ciekawe, że kiedy bierzemy Biblię do ręki i czytamy ją, to zauważamy, że to Bóg najpierw obdarowuje, a dopiero potem pyta o wiarę. Wtedy, kiedy doświadczyliśmy Jego bliskości, miłości. Tak było z Apostołami. Najpierw z nimi żył, czynił cuda, uzdrawiał. A potem pytał, za kogo Go uważają - opisywał abp Kupny.
Spotkanie ekumeniczne nazwał spotkaniem ludzi wiary, którzy doświadczyli działania Boga w życiu.
- Wiemy, że On pierwszy w nas uwierzył i oczekuje, że każdego dnia przylgniemy do niego naszym umysłem, wolą i sercem - podsumował pasterz Kościoła wrocławskiego.