Rób to, co robisz, tylko z Jezusem

Przebywających na rekolekcjach Wspólnoty Przymierza Rodzin "Mamre" w Albertowie odwiedził bp Maciej Małyga.

Sprawował Eucharystię w intencji uczestników rekolekcji, wygłosił słowo Boże oraz spotkał się na agapie z członkami wspólnoty z archidiecezji wrocławskiej.

Podczas homilii bp Maciej nawiązał do historii trzech biblijnych postaci, które wspominane były w niedzielnej liturgii słowa: Izajasza, św. Pawła i św. Piotra.
– Czas rekolekcji to zawsze coś szczególnego. Bóg działa, ale nasza przemiana to jest droga. Św. Piotr najpierw był na brzegu, potem nieco od niego odbił a dopiero na końcu Jezus powiedział „wypłyń na głębię” – zauważył.

Rób to, co robisz, tylko z Jezusem   Msza św. pod przewodnictwem bp. Macieja. Archiwum prywatnie

Przedstawił „schemat działania” Boga, który również jest odwzorowany w naszym życiu: – Bóg wchodzi w naszą codzienność. Od Piotra Jezus nie chce niczego, co przekraczałoby jego siły i umiejętności. Ma robić dalej to, co umie, choć w innych okolicznościach. Tego chce od nas Bóg: by być dalej sobą, ale być sobą takim, jakim On mnie chce. Podobnie Paweł – dalej miał być gorliwy w głoszeniu słowa Bożego, ale już nie przeciw Chrystusowi, ale z Nim.

Wrocławski biskup pomocniczy podkreślił dalej, że kolejnym krokiem jest zaufanie. – Zarówno w życiu Piotra, jak i w naszym, to nie jest jednorazowa decyzja. Powtarzamy to bardzo często. Gdy Piotr zaufał i posłuchał słowa – połów okazał się niezwykle obfity. To jest też cecha uczennic i uczniów Chrystusa – „życie w obfitości”. W końcu niezwykle ważnym w życiu wiary jest to, co Piotr wyraził w słowach „jestem człowiekiem grzesznym”, Izajasz mówi „jestem mężem o nieczystych wargach”, Paweł nazywa się „ostatnim, niegodnym nazwy apostoła”. W świetle Jezusa widzę swój grzech i każdą ścieżkę, która prowadzi mnie do grzechu – mówił.

Bp Maciej Małyga podkreślił, że ostatnim aspektem nawrócenia jest ponownie powołanie bohaterów niedzielnej liturgii słowa, ale na jeszcze wyższym poziomie. – Na przykładzie św. Piotra widzimy, że Jezus ponownie powołuje go do tego, co już robił, ale na jeszcze wyższym poziomie. „Odtąd ludzi będziesz łowił”. To, co robisz, rób dalej, ale w zgodzie z łaską – wyjaśniał.

Na zakończenie Eucharystii bp Maciej Małyga podkreślił znaczenie wspólnoty w świetle czytanego w niedzielę fragmentu Ewangelii. Piotr nie mógł sam wyciągnąć ryb, które złowił na słowo Jezusa, musiał poprosić o pomoc innych – i tę pomoc otrzymał. To jest siła wspólnoty.

Po modlitwie był czas na zwiedzenie ośrodka WPR „Mamre” w Albertowie. Przewodnikiem był ks. dr Łukasz Dyktyński – moderator wspólnoty. Albertowski ośrodek służy członkom i sympatykom Wspólnoty Przymierza Rodzin „Mamre” podczas zimowych i letnich rekolekcji, weekendowych formacji, które odbywają się kilkanaście razy w roku oraz spotkań integracyjnych. Oprócz kaplicy, jadalni, kuchni i trzech budynków mieszkalnych, które noszą imiona trzech archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała, jest tu także duże zaplecze rekreacyjne, które służy zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Na zakończenie odwiedzin hierarcha spotkał się z uczestnikami rekolekcji, którzy przyjechali z archidiecezji wrocławskiej. – Każdy mógł się przedstawić, z jakiej parafii pochodzi i porozmawiać z księdzem biskupem. Było to niezwykłe spotkanie, gdzie przy wspólnym stole poczuliśmy się jak wokół ojca – wspominał Waldemar Chrąchol, koordynator WPR „Mamre” w archidiecezji wrocławskiej.

W tym roku odbywa się sześć turnusów rekolekcji zimowych. Oprócz bp. M. Małygi, rekolektantów w styczniu odwiedził także biskup sosnowiecki Artur Ważny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..