Rekolekcje Kompanii Jonatana na Górze św. Anny (8-14 lutego) w tym roku dotyczą wiary - przeżywanej we wspólnocie, twórczo i radośnie. Uczestniczy w nich ponad setka dzieci i młodzieży.
Towarzyszyło im biblijne słowa „A sprawiedliwy żyć będzie dzięki wierze …” (Rz 1,17) i hasło „Od modlitwy do działania, czyli o wierze, która prowadzi”. W czasie rekolekcyjnych rozważań ważne są również teksty z listu do Hebrajczyków.
Zdjęcia:
– Chodzi przede wszystkim o to, jak żyć wiarą na co dzień – mówi współorganizatorka, Maria Tkaczyk. – Temat jest wspólny dla wszystkich, ale uczestnicy są podzieleni na trzy grupy wiekowe (dzieci najmłodsze, do III kl. SP, juniorzy – od IV do VIII kl. i grupa młodzieżowa – szkoła średnia, studenci) i mają w bloku przedpołudniowym zajęcia dostosowane do swojego wieku.
Przykładowo najmłodsi uczestniczyli w grze o tytuł mistrza Królestwa Niebieskiego. W rozgrywkach pomagała specjalna plansza z mapą, zdobywanie punktów za poszczególne zadania. Dzieci poznawały Mojżesza i innych bohaterów Starego Testamentu oraz ich wędrówkę wiary. Przejście przez morze, które się rozstąpiło, świętowały z pomocą… niebieskiej jak woda galaretki z ciastkiem. Aktywnie brały udział w zdobywaniu murów Jerycha czy pokonywaniu Goliata z pomocą procy. Na koniec na „mistrzów Królestwa Niebieskiego” czekały specjalne medale.
Nieco starsi uczestniczyli w konferencjach, grupkach dzielenia, mieli czas na modlitwę indywidualną. – Prowadziła nas Ewangelia św. Łukasza i w każdym dniu wokół tego tematu odbywały się różne dynamiki – wyjaśnia pani Maria. – Na końcu uczestnicy mieli napisać własną modlitwę bądź świadectwo. Mieliśmy zajęcia ruchowe, plastyczne, przygotowywanie scenek.
Najstarsza grupa brała udział m.in. w spotkaniach z zaproszonymi gośćmi. – Przyjechali do nas Irmina i Marcin Śliwińscy, którzy prowadzą kanał CUDO.twórcy, są liderami warszawskiej wspólnoty Bet Lehem, współtwórcami wielkiego wydarzenia ewangelizacyjnego ChwałaMU. Odwiedził nas również Karol Sobczyk, lider krakowskiej wspólnoty Głos na Pustyni (psycholog, mówca, autor książek, sekretarz Sekretariatu ds. Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Krakowskiej, członek Rady ds. modlitwy uwielbienia przy Zespole KEP ds. Nowej Ewangelizacji) oraz Karol Fromont z Fundacji Reaching Beyond – Sięgając Nieba, która wspólnie z parafią NMP Bolesnej we Wrocławiu realizuje projekt na rzecz młodzieży – dodają organizatorzy.
– Każdy dzień zaczynał się Jutrznią, w której brali udział wszyscy, łącznie z najmłodszymi uczestnikami – mówi ks. Wojciech Jaśkiewicz, współprowadzący rekolekcje.
Nie brakło czasu na rozmowy indywidualne, warsztaty i dużo dobrej muzyki, modlitwy uwielbienia. W czasie spotkań młodzież uczyła się m.in. szukać Boga w codzienności, być z Nim tam, gdzie każdego dnia nas posyła.