Pracownicy Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" odwiedzili kapłanów żyjących w domu księży emerytów. Zaproponowali im opowiedzenie swoich historii życiowych związanych z kard. Bolesławem Kominkiem. Nie brakowało chętnych. Wspomnienia te zostaną profesjonalnie opracowane i będą popularyzować ważną historię Wrocławia.
Spotkanie było częścią przygotowań do obchodów 60. rocznicy wystosowania orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich, którego współautorem był arcybiskup wrocławski Bolesław Kominek. We Wrocławiu trwa Rok Pojednania, który uchwaliła rada miasta w związku z okrągłą rocznicą wydania listu polskich biskupów.
- Odwiedziliśmy księży-emerytów, by zachęcić ich do dzielenia się z nami swoimi osobistymi wspomnieniami, historiami życia z różnych etapów, w których pojawiał się kard. Kominek. Robimy to, żeby archiwizować historię Kościoła wrocławskiego, pokazać jak funkcjonował i jak się zmieniał przez ostatnie dekady. Zależy nam, żeby utrwalić wspomnienia w unikalny sposób. Będą one tworzyć archiwum historii mówionej Wrocławia - mówi Katarzyna Bock-Matuszyk, kierownik Działu Naukowego ośrodka.
Historie nagrywane są na dyktafon, opracowywane w Archiwum Historii Mówionej Ośrodka "Pamięć i Przyszłość", a także transkrybowane, żeby łatwo było badaczom z nich skorzystać. Będą wykorzystywane w przyszłości w badaniach naukowych, projektach wystawienniczych i edukacyjnych oraz różnego rodzaju działalności popularyzującej historię Wrocławia.
- Udostępnimy je oczywiście wszystkim zainteresowanym, ale głównie posłużą jako źródło dla naszych projektów, które realizujemy. W tym roku przygotowujemy razem z archidiecezją wrocławską wystawę o pojednaniu i roli kard. Kominka w procesie pojednania polsko-niemieckiego po wojnie - dodaje K. Bock-Matuszyk.
Jak stwierdzają pracownicy ośrodka, to już ostatni moment, by uzyskać od bardzo doświadczonych księży cenne wspomnienia.
- Oni spotkali osobiście kard. Kominka na swojej duszpasterskiej drodze. Są skarbnicą wiedzy, często nieodkrytą. A w odtwarzaniu tych historycznych momentów każdy szczegół jest ważny. Dlatego cieszymy się, że nie brakowało chętnych, by się z nami umówić na rozmowę i dzielenie się swoją historią. Opracujemy ją w najbardziej profesjonalny sposób - zapewnia dr hab. Wojciech Kucharski.
Całą inicjatywę wspiera archidiecezja wrocławska, która razem z Ośrodkiem "Pamięć i Przyszłość" (Centrum Historii "Zajezdnia") organizuje całoroczne obchody 60. rocznicy orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich.
- Nasza współpraca układa się bardzo dobrze. To dla nas bardzo ważne, że profesjonaliści przygotują ten ważny materiał historyczny. Wspomnienia księży emerytów chcemy zachować dla kolejnych pokoleń. Nie tylko naukowców, ale wiernych i kapłanów archidiecezji wrocławskiej. Tych opisów nie ma do tej pory w żadnych książkach - opowiada bp Maciej Małyga, wrocławski biskup pomocniczy.
Przed nami 40 różnego rodzaju wydarzeń związanych z orędziem biskupów polskich do niemieckich, wystosowanym w 1965 roku. Przygotowują je archidiecezja wrocławska, gmina Wrocław oraz Centrum Historii "Zajezdnia". Będą one miały charakter społeczny, naukowy i popularyzatorski.
O 60. rocznicy wystosowania orędzia polskich biskupów usłyszał już papież Franciszek. Informacje przekazał mu osobiście w połowie grudnia abp Józef Kupny, podczas wizyty Prezydium Episkopatu Polski w Rzymie.
- Ojciec Święty okazywał duże zainteresowanie sytuacją w Polsce i dopytywał z ciekawością. Idea pojednania, której ambasadorem jest kard. Kominek, w czasach toczących się konfliktów prawie na całym świecie powinna dziś szczególnie inspirować. Propagowanie wzajemnego przebaczenia jest niezwykle aktualne. Czułem się zobowiązany jako metropolita wrocławski, by o projekcie orędzia papieżowi opowiedzieć i przybliżyć rocznicowe obchody - mówi metropolita wrocławski.
List biskupów polskich do biskupów niemieckich to dokument wystosowany w Rzymie 18 listopada 1965 roku, pod koniec Soboru Watykańskiego II. Zawierał zaproszenie biskupów niemieckich do udziału w obchodach Milenium Chrztu Polski. W orędziu zaznaczono ewangeliczny akt chrześcijańskiego pojednania narodu polskiego i niemieckiego po II wojnie światowej. Uważane jest za moment inicjacji dialogu polsko-niemieckiego i za jeden z najważniejszych etapów pojednania polsko-niemieckiego po II wojnie światowej.
Pracownicy ośrodka nie są w stanie dotrzeć do wszystkich emerytowanych kapłanów. Dlatego każdy, który chciałby podzielić się jakimiś faktami ze swojego życia, związanymi z kard. Kominkiem, a także pamiątkami, czy zdjęciami, może zgłaszać się mailowo (katarzyna.com-matuszyk@zajezdnia.org) lub telefonicznie 71 715 96 21.