O bezpieczeństwie celebransów i wiernych podczas uroczystości religijnych

Już po raz dziesiąty najlepsi specjaliści od bezpieczeństwa w kraju na zaproszenie abp. Józefa Kupnego zebrali się we Wrocławiu na konferencji naukowej na temat bezpieczeństwa zgromadzeń religijnych.

Abp Józef Kupny co roku zaprasza na wrocławski Ostrów Tumski najwybitniejszych ekspertów w kraju z zakresu bezpieczeństwa, by razem z nimi wypracowywać jak najlepsze rozwiązania. Konferencja ekspercka służb mundurowych i środowisk naukowych odbyła się już po raz dziesiąty.

To wyjątkowa inicjatywa metropolity wrocławskiego w skali kraju. W hotelu Jana Pawła II na wrocławskim Ostrowie Tumskim eksperci obradowali przez kilka godzin na temat zapewnienia bezpieczeństwa uczestników zgromadzeń religijnych.

Wielką wartością wydarzenia jest połączenie wiedzy naukowej środowisk akademickich z doświadczeniem praktyków, czyli przedstawicieli instytucji religijnych oraz specjalistów ds. bezpieczeństwa, w tym funkcjonariuszy formacji mundurowych.

- Cieszę się, że najlepsi specjaliści ze straży pożarnej, policji czy różnych uczelni odpowiadają na nasze zaproszenie. W tym roku nasza konferencja miała charakter jubileuszowy. Sprawy bezpieczeństwa i zgromadzeń religijnych staja się jeszcze bardziej aktualne niż kiedyś. Sama idea tego projektu zrodziła się wtedy, kiedy podczas Światowych Dni Młodzieży w Polsce gościliśmy na terenie naszej archidiecezji 30 tys. młodych osób z całego świata. Chcieliśmy jako dobrzy gospodarze zapewnić jej jak najlepsze bezpieczeństwo - mówi abp Kupny.

Jak podkreśla, zabezpieczenie różnych uroczystości religijnych staje się naprawdę dużym wyzwaniem. Są one narażone na pewne ataki. Zwraca uwagę na doniesienia medialne z zagrożeń, które pojawiły się na ulicach Europy Zachodniej np. w Niemczech czy w Belgii. Dlatego pogłębianie tematyki bezpieczeństwa zgromadzeń religijnych wydaje się palącą kwestią.

- To, że na polskich ulicach czujemy się bezpiecznie, jest olbrzymim wyzwaniem i jednocześnie zasługą polskich służb. Kościół nie może rozwiązać wszystkich problemów z bezpieczeństwem, dlatego współpracuje ściśle z różnymi formacjami mundurowymi i specjalistami od bezpieczeństwa. Ulepszamy tę współpracę, zacieśniamy ją, bo wydaje się konieczna w dzisiejszych czasach - dodaje wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Uczestnicy chwilą ciszy uczcili ofiary wojny na Ukrainie, której 3. rocznicę tego dnia obchodzimy.

Patronat nad konferencję objął także Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej.

- Poruszamy temat ważny i aktualny. Projektując operacyjnie przed laty zabezpieczenie na Światowe Dni Młodzieży wiedzieliśmy, z jak wielkim wyzwaniem należy się liczyć. A teraz sytuacja geopolityczna i nowe zagrożenia powodują, że jesteśmy skazani na współdziałanie oraz podejście racjonalne i utylitarne. Cieszę się z udziału w konferencji kolegów z Ukrainy, którzy właśnie teraz pokazują, jak należy dbać o bezpieczeństwo - stwierdza nadbryg. Mariusz Feltynowski, Komendant Główny PSP.

Eksperci podkreślali, że miejsca kultu religijnego - ze względu na ich dostępność i ogólnie ograniczone środki bezpieczeństwa – znajdują się wśród tych szczególnie narażonych na ataki osób wrogo nastawionych do działalności Kościoła.

- Od lat przyjeżdżam do Wrocławia, ceniąc tę konferencję. Widzę progres i to jest dla mnie najważniejsze. Kiedy zaczynaliśmy 10 lat temu tę konferencję, niewiele wiadomo było o racjonalizacji procesów bezpieczeństwa zgromadzeń religijnych. Widać, że problem narasta i powinien być bardzo mocno brany pod uwagę zarówno przez naukowców, jak i formacje mundurowe. Dziękuję abp. Józefowi Kupnemu za wytrwałość i determinację w organizowaniu takiego wydarzenia. Niewiele jest tego typu trwałych projektów. Jeżeli chodzi o stronę policyjną, deklaruję pełną gotowość do współpracy - oświadcza nadinsp. Rafał Kochańczyk, zastępca Komendanta Głównego Policji.

Przedstawiciel komitetu programowo-naukowego prof. Bernard Wiśniewski podsumował dekadę prac naukowych. - W ciągu 10 lat w tym wydarzeniu uczestniczyło 500 osób. Wśród nich mieliśmy gości zza granicy np. przedstawicieli Żandarmerii Watykańskiej. Nie możemy żyć w rytmie od konferencji do konferencji. Dlatego organizowaliśmy m.in. szkolenia alumnów wrocławskiego seminarium. Co pozostaje po nas? Bo słowa ulatują. To są regularne publikacje - opisywał prof. Wiśniewski.

Eksperci starali się znaleźć odpowiedzi na pytania:

Jakie identyfikuje sie wyzwania i zagrożenia dla wiernych, celebransów oraz obiektów sakralenych? Jakie relacje zachodzą między odpowiedzialnością a zagrożeniami uroczystości religijnych? Jak racjonalizować proces zapewnienia uroczystości religijnych?

Organizatorem konferencji jest fundacja Obserwatorium Społeczne, Akademia Pożarnicza w Warszawie, Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej, Lwowski Państwowy Uniwersytet Bezpieczeństwa Życia oraz Instytut Bezpieczeństwa Społecznego we Wrocławiu.

O bezpieczeństwie celebransów i wiernych podczas uroczystości religijnych O bezpieczeństwie celebransów i wiernych podczas uroczystości religijnych O bezpieczeństwie celebransów i wiernych podczas uroczystości religijnych O bezpieczeństwie celebransów i wiernych podczas uroczystości religijnych O bezpieczeństwie celebransów i wiernych podczas uroczystości religijnych O bezpieczeństwie celebransów i wiernych podczas uroczystości religijnych O bezpieczeństwie celebransów i wiernych podczas uroczystości religijnych O bezpieczeństwie celebransów i wiernych podczas uroczystości religijnych O bezpieczeństwie celebransów i wiernych podczas uroczystości religijnych O bezpieczeństwie celebransów i wiernych podczas uroczystości religijnych O bezpieczeństwie celebransów i wiernych podczas uroczystości religijnych O bezpieczeństwie celebransów i wiernych podczas uroczystości religijnych

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..