Spotkanie autorskie z ks. Manfredem Deselaersem wokół książki "I nigdy oskarżony nie miał wyrzutów sumienia? Biografia Rudolfa Hössa, komendanta Auschwitz, a kwestia jego odpowiedzialności przed Bogiem i ludźmi" odbędzie się w Domu Edyty Stein.
Spotkanie odbędzie się 17 marca o 18.00 w Domu Edyty Stein przy ul. Nowowiejskiej 38 we Wrocławiu, a poprowadzi je Ewelina Gładysz.
Książka jest pełnym przekładem rozprawy doktorskiej Manfreda Deselaersa, napisanej na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Poświęcona została pierwszemu i najbardziej znanemu komendantowi obozu Auschwitz - Rudolfowi Hössowi (1901-1947).
Pełnił on służbę w Auschwitz od maja 1940 do listopada 1943 r. (przedtem w Dachau i Sachsenhausen). Po wojnie ukrywał się pod nazwiskiem Franz Lang. Aresztowany przez Brytyjczyków w 1946 r. był świadkiem w procesach norymberskich. Następnie został przekazany do Polski i po procesie przed Najwyższym Trybunałem Narodowym w Warszawie skazany na karę śmierci.
W więzieniu w Krakowie napisał autobiografię, zawierającą również wyjaśnienia podejmowanych przez siebie i dokonanych czynów.
Podczas procesu przyznał się do współodpowiedzialności za zagładę milionów ludzi, jednak odmówił okazania skruchy, przedstawiając siebie jako ofiarę systemu, w jakim funkcjonował. 2 kwietnia 1947 r. został skazany na karę śmierci. Wykonano ją na terenie obozu koncentracyjnego, którym kierował. Przed śmiercią prosił o spotkanie z księdzem katolickim. Rozmowa z ks. Władysławem Lohnem zaowocowała formalnym powrotem do Kościoła katolickiego i skorzystaniem z sakramentu pokuty.
Przed śmiercią wystosował również oświadczenie, w którym przyznał, że "ciężko zgrzeszył przeciwko ludzkości", prosił o przebaczenie Boga i polski naród.
Książka "I nigdy oskarżony..." składa się z dwóch głównych części: w pierwszej opisana została biografia Hössa (dzieciństwo, służba w SS, pełnienie funkcji komendanta w Auschwitz, kres życia), natomiast druga jest próbą antropologiczno-teologicznej analizy tej biografii.
Manfred Deselaers to niemiecki ksiądz katolicki. Od ponad 30 lat mieszka w Oświęcimiu, pracuje w Centrum Dialogu i Modlitwy jako "duszpasterz u progu Auschwitz". W 1996 r. obronił pracę doktorską pt. "Bóg a zło w świetle biografii i wypowiedzi Rudolfa Hössa, komendanta Auschwitz". Laureat Nagrody im. ks. Józefa Tischnera, Nagrody im. św. Edyty Stein (2019), przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów uhonorowany tytułem Człowieka Pojednania (2000).
Organizatorami spotkania są Towarzystwo im. Edyty Stein, miesięcznik "Nowe Życie" oraz Komitet ds. Dialogu z Judaizmem Archidiecezji Wrocławskiej, we współpracy z wydawnictwem TUM.