Koncert - a właściwie muzyczne misterium Męki Pańskiej - odbył się w Międzynarodowym Sanktuarium św. Jadwigi Śl. w Trzebnicy.
W bazylice trzebnickiej wystąpił Chór św. Jadwigi pod dyr. Piotra Lacha, prezentując wielkopostne utwory, a następnie muzycy wraz z wiernymi odśpiewali Gorzkie Żale. Pasyjne kazanie wygłosił proboszcz i kustosz sanktuarium ks. Piotr Filas SDS.
- Przenieśliśmy się wspólnie pod krzyż, aby wsłuchać się, wyśpiewać, rozważyć treść utworów poświęconych Męce Pańskiej. Na co dzień śpiewamy w kościele 1-2 zwrotki tych pieśni. Zwykle nie ma czasu, by wyśpiewać je wszystkie, tymczasem kryją one niesamowitą głębię. W czasie naszego muzyczno-modlitewnego spotkania, był czas, żeby usłyszeć i przemodlić wielkopostne pieśni w całości - mówi Piotr Lach.
W wydarzeniu wzięli udział parafianie, goście, pielgrzymi. - To pierwsze tego typu wydarzenie w bazylice z udziałem naszego chóru; mamy nadzieję, że nie ostatnie. Jesteśmy bardziej przyzwyczajeni do koncertów kolęd i pastorałek, a rzadziej pieśni wielkopostnych, tymczasem warto rozważać przy muzyce także wydarzenia, jakie rozegrały się pod krzyżem - dodaje.
„Słońce nagle zgasło” to tytuł jednej z prezentowanych pieśni. W programie znalazły się te najbardziej znane, jak „Wisi na Krzyżu”, „Krzyżu Święty”, „Zawitaj Ukrzyżowany”, ale i rzadziej słyszane, jak „Converte nos”. Zabrzmiała pieśń „Stabat Mater Dolorosa”, ukazująca przeżycia Matki Bożej Bolesnej stojącej pod Krzyżem, zapraszająca do towarzyszenia Jej. Całość zwieńczył „Hymn o Krzyżu” - z pięknymi słowami o surowym drzewie, które „widziało” Ciało Chrystusa, ból Maryi, rozcięty bok Pana.
P. Lach wyjaśnia, że koncert był niejako przedsmakiem tego, co usłyszą wierni w bazylice podczas Triduum Paschalnego, kiedy również chór wesprze wspólną modlitwę. Ten czas - zwłaszcza adoracja Krzyża w Wielki Piątek - „wystawia na próbę” naszą znajomość wielkopostnych pieśni.
- To gorące chwile dla organistów i muzyków kościelnych, ale też radość wspólnej modlitwy. W Trzebnicy, u św. Jadwigi, takie pieśni brzmią w szczególny sposób. Postać śląskiej księżnej związana jest z krzyżem. Często śpiewamy tu pieśń „Jadwigo, naucz nas pod krzyżem Pana stać i przyjąć Jego moc”, spoglądamy też na przedstawienia słynnej sceny, gdy Jezus odkrywa rękę od belki krzyża, by pobłogosławić Jadwigę. Ona wskazuje na krzyż, z którego płynie zwycięstwo i błogosławieństwo - podkreśla organista.
W trzebnickiej parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła i św. Jadwigi Śl trwa remont organów. Prezentowana jest ponadto wystawa fotografii Mai Kuczyńskiej, ukazująca mniej znane oblicza tego instrumentu. Autorka zdjęć należy również do chóru św. Jadwigi.