To czas najważniejszych celebracji liturgicznych, ale i dni, kiedy również poza liturgią chrześcijanie zatrzymują się na modlitwie, rozważając kluczowe wydarzenia Paschy. Wśród propozycji jest nabożeństwo "Godzina z Jezusem", które już po raz trzeci będzie odprawiane w katedrze.
Spowiedź w katedrze:
Po raz kolejny w katedrze można będzie uczestniczyć w nabożeństwach „Godzina z Jezusem”.
Nabożeństwo w Wielki Poniedziałek, Wtorek i Środę rozpocznie się o 19.00, Wielki Czwartek i Wielki Piątek o 21.30, Wielką Sobotę o 12.15, a w Niedzielę Zmartwychwstania o 17.00 odbędą się Nieszpory chrzcielne.
- Chcemy w pogłębiony sposób przeżyć z Jezusem Jego ostatnie dni przed śmiercią; wydarzenia, spotkania, jakie miały miejsce po Jego wjeździe do Jerozolimy w Niedzielę Palmową - mówi ks. Piotr Żuber, koordynujący organizację „Godzin z Jezusem”.
„Godzina z Jezusem” nawiązuje do nabożeństw przeżywanych w Jerozolimie, w pobliżu miejsc, gdzie rozegrały się wydarzenia Wielkiego Tygodnia. Każdego dnia rozważane są teksty z Ewangelii, trwa modlitwa psalmami oraz adoracja w ciszy Najświętszego Sakramentu. Modlitwie towarzyszą chwilami dźwięki bliskowschodniej muzyki.
Nabożeństwo to swoista odpowiedź na prośbę Jezusa, by czuwać i modlić się; na Jego skargę: „Tak, jednej godziny nie mogliście czuwać ze Mną?” (Mt 26). - Chcemy w tym czasie po prostu być przy naszym Panu, pocieszać Go, wynagradzać brak miłości - wyjaśnia ks. Piotr. Zwraca uwagę na ostatnią encyklikę papieża Franciszka, w której mówi on o znaczeniu naszego pragnienia „niesienia pociechy” Chrystusowi. Podkreśla, że to „pocieszanie” Jezusa, Boga-człowieka, wbrew argumentom niektórych osób, ma głęboki sens, który zrozumieć może kochające serce.
Franciszek odwołuje się m.in. do refleksji Piusa XI. Wyjaśniał on, że „tajemnica odkupienia przez Mękę Chrystusa, dzięki łasce Bożej, przekracza wszelkie ramy czasu i przestrzeni”. Możemy uznać, że „w ten sam sposób nasze czyny ofiarowane dzisiaj dla pocieszenia Go, przekraczając czasy, dotarły do Jego zranionego Serca (…)” (Dilexit nos, nr 153). Zmartwychwstały „umożliwia nam tajemnicze zjednoczenie z Jego męką. Wiedzą o tym wierzące serca, które doświadczają radości zmartwychwstania, ale jednocześnie pragną uczestniczyć w losie swego Pana” (nr 157).
We Wrocławiu uczestnicy nabożeństwa będą przemieszczać się w kolejnych dniach do różnych części katedry, symbolizujących np. świątynię (w tej roli kaplica Bożego Ciała, gdzie znajduje się wyobrażenie Arki Przymierza), pałac arcykapłana, Ogród Oliwny. Tak, jak w minionych latach, modlitwie towarzyszyć będą pewne symboliczne przedmioty i gesty, np. zielony i uschłe drzewo (przypominające figowca, na którym Jezus szukał owoców), sypiące się srebrniki, namaszczenie ołtarza olejkiem nardowym, sypanie płatków róż na symboliczną skałę (przypomnienie krwawych kropli potu w Ogrodzie Oliwnym), wbijane w belkę gwoździe, rozdzierana zasłona.