Na progu Wielkiego Tygodnia odbył się etap diecezjalny 29. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Tym razem uczestnicy zgłębiali księgi Ezdrasza i Nehemiasza, a z Nowego Testamentu oba Listy do Tymoteusza i List do Tytusa, czyli Listy pasterskie.
Zanim rozpoczęła się biblijna rywalizacja, młodzież wzięła udział w Mszy św. pod przewodnictwem ks. dr. Mariusza Szypy. Dyrektor Wydziału Katechetycznego archidiecezji wrocławskiej wskazał na Abrahama oczekującego wytrwale na wypełnienie Bożych obietnic. – My jesteśmy spadkobiercami obietnicy, która została nam dana na chrzcie świętym. Bóg zawarł z nami wtedy przymierze i jest mu niezachwianie wierny – mówił. Zachęcał do ufności i do świadomego przygotowania się do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych podczas Wigilii Paschalnej.
Z seminaryjnej kaplicy uczestnicy konkursu udali się do auli, gdzie przywitani zostali przez Esterę Ryczek oraz Piotra Sutowicza z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” we Wrocławiu.
Diecezjalny etap składał się z części pisemnej oraz ustnej. Na czele komisji konkursowej stanęła dr hab. Anna Rambiert-Kwaśniewska, biblistka z PWT we Wrocławiu. W międzyczasie katecheci – opiekunowie młodych – mogli zwiedzić zakamarki Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego.
– Na uczestników konkursu czekał bardzo obfity materiał. Mieli sporo pracy, przygotowań, ale widziałam też radość, fascynację uczniów, którzy odkrywają te księgi. Oni je nie tylko poznają „naukowo”, ale odkrywają je dla siebie, bardzo osobiście. To jest taka duchowa podróż – mówi pani Anna z LO nr 4 we Wrocławiu.
Dodaje, że zachęca uczniów, by czytali biblijny tekst w całym jego kontekście, pamiętając o przypisach, wstępie do księgi. – Można tam znaleźć wiele interesujących wiadomości. Dodatkowo Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” proponuje też specjalne warsztaty, które pomagają zrozumieć trudne fragmenty. Ja mam akurat klasy biologiczno-chemiczne. Pewnie nieco inaczej przyjmują, przeżywają pewne treści niż humaniści, ale są również bardzo zainteresowani – mówi.
– Stary Testament rodzi z jednej strony więcej trudności, ale z drugiej budzi chyba większą ciekawość. Ma w sobie klimat pewnej przygody. Jedna z dziewcząt z naszej szkoły bardzo interesuje się historią i jest dla niej ciekawe zgłębianie pod tym kątem ksiąg Ezdrasza i Nehemiasza, powiązanie dziejów biblijnych z historią powszechną – opowiada pani Anna z Zespołu Szkół nr 3 we Wrocławiu.
Panie mówią, że chętni zwykle sami zgłaszają się do konkursu – choć jest ich mniej niż w ubiegłych latach. Często te same osoby co roku przystępują do OKWB, zyskując rzeczywiście gruntowną znajomość Pisma św.
Laureaci:
I Konrad Żurek – I LO w Miliczu, s. Emiliana Stawarz
II – Natalia Szymańska, XIV LO we Wrocławia, Justyna Gleńsk
III – Zofia Żurek, I LO w Miliczu, s. Emiliana Stawarz
IV – Wiktoria Andrzejewska, III LO we Wrocławiu, Sylwia Jakubiak
IV – Kacper Domagała, XIV LO we Wrocławiu, Justyna Gleńsk
V – Roman Bartoś, LO Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej we Wrocławiu, s. Klara Pyza, s. Lucjana Kożak
V – Liliia Liubchak, LO Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej we Wrocławiu, s. Klara Pyza, s. Lucjana Kożak
W etapie diecezjalnym wzięło udział 25 osób, uczniów 17 szkół z terenu arch. wrocławskiej.
Papieski Wydział Teologiczny przyznał finalistom konkursu 7 indeksów, które uprawniają do studiowania teologii lub pedagogiki.