Synod Archidiecezji Wrocławskiej wchodzi w kolejny etap

Rozpoczynają się prace wiosenne II Synodu Archidiecezji Wrocławskiej. Z parafii wróciły analizy i wnioski płynące z pierwszych dokumentów synodalnych. Teraz będą je opracowywać członkowie komisji. Wszystkie założenia i propozycje scala komisja główna. Co nas czeka?

Abp Józef Kupny spotkał się z komisją główną Synodu Archidiecezji Wrocławskiej oraz przedstawicielami komisji synodalnych. To zwiastuje kolejną fazę synodu, który trwa od maja 2024 roku.

Zakończył się etap analizowania i omawiania przez parafialne zespoły synodalne pierwszych propozycji stworzonych przez komisje. Obszerny materiał dokumentacyjny odebrała od parafii komisja główna, która klasyfikowała i porządkowała wszelkie poruszane zagadnienia.

Pod koniec kwietnia członkowie pięciu komisji tematycznych wezmą udział w dniu skupienia w Bardzie Śląskim, a następnie rozpoczną prace nad ostatecznym kształtem projektów. Stworzone dokumenty trafią jeszcze pod ogląd komisji teologicznej i prawnej.

-  Uwagi, które spłynęły z dekanatów włączamy do treści wypracowanych przez komisje, żeby je pogłębić. Przygotowujemy treści i zadania do pracy wiosennej. Wkrótce rozpoczną się prace nad głównym dokumentem. On będzie podstawą do dyskusji plenum synodalnego, które zbierze się jesienią - zapowiada Adriana Kwiatkowska, sekretarz generalny synodu.

Do plenum synodalnego, które będzie obradować kilkukrotnie po wakacjach, wejdą biskupi, kanonicy, wikariusze biskupi, jeden prezbiter i świecki z każdego dekanatu, 10 kandydatów wytypowanych przez radę duszpasterską, 20 osób konsekrowanych, przewodniczący komisji synodalnych oraz osoby, które zostaną powołane decyzją metropolity wrocławskiego.

- Szacujemy, że będzie to ok. 200 osób, które pięć razy zasiądą do dyskusji - dodaje A. Kwiatkowska.

- Jesteśmy pełni entuzjazmu i na bieżąco rozeznajemy sytuacje. To nie jest tak, że trzymamy się sztywno wyznaczonych ram sprzed kilku czy kilkunastu miesięcy. Wiele rzeczy dzieje się po drodze. Synod to oddolna inicjatywa, żywy organizm. Widzimy zaangażowanie wielu wiernych - mówi bp Jacek Kiciński CMF, przewodnicący komisji głównej.

Podkreśla, że synod podtrzymuje główne kierunku, czyli ogłoszone wcześniej słowa-klucze: „Komunia”, „Formacja”, „Misja”.

Na spotkaniu z członkami komisji głównej i komisji tematycznych abp Józef Kupny podkreślał, że synod tworzą nie tylko obrady i dyskusje przy stole, ale przede wszystkim modlitwa: adoracja Najświętszego Sakramentu, dzielenie się słowem Bożym, medytacja, dni skupienia.

- Wykonaliśmy z wiernymi naprawdę dużą pracę na poziomach parafii, dekanatu i struktur diecezjalnych. Mamy sporo zebranego materiału, który scalamy i porządkujemy. Oprócz tego widzimy wzmożenie modlitewne, które bardzo cieszy - przyznaje abp Kupny.

Zależy mu, by diecezjanie wypracowali jak najlepsze rozwiązania dla Kościoła wrocławskiego. Chodzi o taki model obecności Kościoła, który odpowiadałby wyzwaniom czasów współczesnych.

- Cieszę się synodem, ponieważ daje on okazję do tego, żeby usłyszeć głos wiernych. Mobilizuje ich i prowadzi do większego zaangażowania w Kościół lokalny. Pokazuje jednocześnie, że mamy sporą grupę osób, które czują się odpowiedzialne za  Kościół i oczywiście widzą też potrzebę pewnych zmian - dodaje metropolita wrocławski.

- Nie możemy być jak faryzeusze, którzy prawo stawiali ponad Boga i człowieka. Synod powinien ustanawiać zapisy, które potem zostaną rzeczywiście wprowadzone w życie. O charakterze praktycznym, użytecznym i przyszłościowym - przekonuje s. Maria Czepiel z komisji głównej.

Synod Archidiecezji Wrocławskiej wchodzi w kolejny etap Synod Archidiecezji Wrocławskiej wchodzi w kolejny etap

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..