Staraniem abp. Józefa Kupnego wrocławskie wydawnictwo TUM wydało pierwszy raz w języku polskim książkę koreańskiego kard. Lazzaro You Heung-Sika. To prefekt watykańskiej dykasterii ds. duchowieństwa. Wstęp do książki napisał sam papież Franciszek.
Polski tytuł tej pozycji to „Blask ze Wschodu”.
- Książka jest pełna anegdot i refleksji kardynała z czasów, kiedy kierował on jeszcze koreańskim Kościołem lokalnym. Widzimy postać człowieka o wielkiej dobroci, wrodzonej radości i prostocie przy wyczuwalnej ogromnej trosce i Kościół - mówi ks. dr Tomasz Kowalski, dyrektor wydawnictwa TUM.
Uważa, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie, ponieważ z jednej strony książka jest rodzajem biografii i przybliża nam postać człowieka niezwykle głębokiego, z drugiej zostały w niej poruszone tematy dotyczące formacji kapłanów w kontekście ich dojrzałości ludzkiej i emocjonalnej.
- Inne ciekawe zagadnienia to relacje wspólnotowe kapłana oraz posługa biskupa dzisiaj i jej wyzwania. Na uwagę zasługują też fragmenty związane z kryzysem, o którym autor pisze, że może być okazją do spotkania z Bogiem - opisuje ks. T. Kowalski.
Książa była wcześniej przełożona na kilka języków, ale dopiero teraz doczekała się pierwszego wydania po polsku.
Kard. Lazzaro urodził się w trakcie wojny koreańskiej w dość biednej rodzinie. Na katolicyzm przeszedł jako młody chłopak, po kilku latach edukacji w szkole pod wezwaniem św. Andrzeja Kim Taegona. Szybko podjął decyzję o wstąpieniu na drogę do kapłaństwa.
- W rozmowie z ks. Francesco Cosentinem opowiada o swoim życiu, drodze do powołania i o tym, jak doświadczenia życiowe wpływają na sprawowanie przez niego posługi. Przebija się przez to opowieść o Kościele koreańskim – tak podobnym, a zarazem różnym od Kościoła polskiego - opowiada Magdalena Orańska z wydawnictwa TUM.
Bohater książki mówi także o swoim pobycie w seminarium, studiach rzymskich i innych doświadczeniach. Wspomina m.in. o płynącej z młodego, gorącego serca deklaracji, że chętnie odda życie z Jana Pawła II i dysonansie, gdy ten wydał decyzję, z którą młody kapłan i jego koledzy się nie zgadzali.
- Z wywiadu przebija głęboka wiara prefekta dykasterii ds. duchowieństwa i przekonanie o potrzebie dialogu oraz komunii we wspólnocie - dodaje M. Orańska.
„Dlatego życie słowem w codziennych sytuacjach życiowych i życie wdzięczną miłością we wzajemnym dzieleniu się stały się dla mnie dwoma uprzywilejowanymi sposobami spotkania Jezusa i poznania ewangelii. Chrześcijaństwo nie jest górnolotną ideą. Jest doświadczeniem, przynoszącym radość z poczucia tego, że jesteśmy kochani przez Boga i naszych braci".
- pisze kard. Lazzaro.
Książkę można nabyć w Księgarni Archidiecezjalnej na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu lub przez internet TUTAJ.