Z okazji 60. rocznicy wystosowania orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich Wrocław świętuje i propaguje ze zdwojoną mocą ideę pojednania. Miasto i archidiecezja przygotowały bogaty program dla różnych grup wiekowych i różnych wrażliwości. Ta idea ma połączyć mieszkańców o różnych poglądach.
Już w zeszłym roku rada miejska Wrocławia ponad podziałami partyjnymi uchwaliła rok 2025 Rokiem Pojednania ze względu na 60. rocznicę wystosowania orędzia biskupów polskich do niemieckich. Listu kojarzonego ze słynnym stwierdzeniem autorstwa kard. Bolesława Kominka: „Wybaczamy i prosimy o wybaczenie”.
Z tej okazji wrocławski magistrat, Centrum Historii Zajezdnia, a także archidiecezja wrocławska przygotowały bogaty program wydarzeń dla wrocławian i Dolnoślązaków.
- Myślę, że każdy w tym bardzo różnorodnym programie znajdzie coś dla siebie. Cieszę się, że włączą się w niego także organizacje pozarządowe, które będą mogły wystartować w konkursie. Rok Pojednania poparły wszystkie środowiska polityczne we Wrocławiu, co jest rzadkością, ale i dowodem, że zgoda jest możliwa. Pojednanie rodzi się w codziennym szacunku do człowieka. Zachęcam wszystkich do odwagi, do wzięcia odpowiedzialności, do traktowania innych z godnością - mówi Izabela Duchnowska, radna miejska z PO.
Podkreśla, że ten czas nie może być tylko wspomnieniem przeszłości, ale inwestycją w przyszłość. Pojednanie musi być świadomym wyborem. Już w sobotę o godzinie 11 w ramach Roku Pojednania na Nadodrzu rozpocznie się spacer śladami Edyty Stein.
- 80 lat temu zakończyła się wojna, która podzieliła Europę. 60 lat temu z Wrocławia popłynęły słowa, które na nowo zbudowały mosty między narodami. "Wyciągamy do was nasze ręce. Udzielamy wybaczenia i prosimy o nie". Te słowa kard. Kominka stały się fundamentem nowego początku. Niech duch tamtych gestów towarzyszy nam dziś - zachęca Dominik Kłosowski, radny miejski z Lewicy
- Dla nas, wrocławian, to bardzo ważna rocznica. Warto przywołać odpowiedź biskupów niemieckich: "Z braterskim szacunkiem przyjmujemy wyciągnięte dłonie". Jeżeli pojednanie następuje, musi być oparte na prawdzie historycznej oraz na zadośćuczynieniu. W naszych relacjach polsko-niemieckich musimy się o to zadośćuczynienie upominać i przy tej okazji także trzeba wspomnieć o reparacjach - oświadcza Sławomir Śmigielski, radny miejski z PiS.
- Chcemy opowiadać światu o odbudowie Wrocławia po wojnie. Chcemy przypomnieć o Solidarności, bezkrwawej rewolucji, która obaliła komunizm. A Wrocław był określany jako twierdza Solidarności. Zaś list biskupów polskich do niemieckich mówi o tym, że budowanie wspólnoty musi być oparte na pojednaniu, na wynagrodzeniu krzywd i mądrej pamięci. Powinniśmy z historii wyciągać lekcje. Kard. Kominek mówił, że nacjonalizmy są przeszłością, a wspólnota jest kierunkiem, w którym powinna iść Europa - opowiadał Radosław Michalski z Urzędu Miejskiego Wrocławia.
W budowanie programu Roku Pojednania włączyło się kilkanaście instytucji, w tym archidiecezja wrocławska, Towarzystwo Edyty Stein, fundacja Obserwatorium Społeczne czy Papieski Wydział Teologiczny. Działa komitet honorowy, który liczy 20 osób. W jego skład wchodzą m.in. biskupi polscy i niemieccy, pełnomocnicy rządu i osoby zaangażowane w propagowanie pojednania.
- Szkielet tego programu stanowią obchody rocznicowe - 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej, 60. rocznicy wystosowania orędzia i 45. rocznicy powstania Solidarności. Rozpoczniemy oficjalnymi obchodami na wzgórzu Grabiszyńskim. Potem chcemy ułożyć 80 tys. żurawi pokoju według japońskiej tradycji w napis: "Pokój". Ossolineum organizuje konferencję "Prawda, pamięć, pojednanie". 25 czerwca czeka nas wielkie plenerowe wydarzenie muzyczno-kulturalne pt. "Wrocław przyszłości" w rynku - wymienia Andrzej Jerie, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.
W ramach Roku Pojednania odbędzie się również cykl debat poza Wrocławiem, w regionie. Oprócz tego ogłoszono konkursy - muzyczne i plastyczne. Pod koniec sierpnia w Hali Stulecia zorganizowany zostanie duży koncert z udziałem gwiazdy światowego formatu. Szczegóły podamy wkrótce. Także w Operze planowany jest koncert.
- Kulminacją Roku Pojednania będzie spotkanie w listopadzie w ramach 60. rocznicy orędzia. Chcemy, żeby przyjechali wysocy przedstawiciele państwa polskiego i niemieckiego, a także przedstawiciele Episkopatu Polski i Niemiec. Wydarzeniu będzie towarzyszyła międzynarodowa konferencja naukowa - dodaje A. Jerie.
W ramach Roku Pojednania po różnych miastach wędruje wystawa o orędziu. Zostanie zaprezentowana m.in. w Rzymie czy w Warszawie.
- Wrocław wypuścił 20 lat po wojnie w stronę świata sygnał absolutnie wyjątkowy. To bezinteresowne przebaczenie, które nie czeka na dobrą wolę drugiej strony, nie czeka, by zadośćuczynić winom, ale wyciąga jako pierwszy rękę pojednania. Wychodzi z kręgu niemożności ofiara-sprawca i staje na równi. Mówi: jestem gotowy do przebaczenia. Jesteśmy przekonani, że to coś niezwykłego, co Wrocław dał Europie. Mamy na to dowody - podsumował dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.
Pełny program obchodów i całe kalendarium znajduje się na stronie www.rokpojednania.pl. Do tego programu można dołączyć poprzez zgłaszanie swoich pomysłów i wydarzeń przez specjalny formularz.
(obraz) |