Oddolna grupa chętnych rusza z przygotowaniem obchodów Międzynarodowego Tygodnia Małżeństwa, który przypada od 7 do 14 lutego 2026 r. Pierwsze spotkanie robocze już 7 maja w fundacji Evangelium Vitae. Zaproszony jest każdy, kto chce się włączyć.
Wydaje się, że jest przecież jeszcze dużo czasu, luty 2026 roku będzie za 11 miesięcy. Są małżeństwa, które już planują sobie ten czas na wiele interesujących inicjatyw.
- Celem naszej kampanii będzie promowanie więzi między kobietą i mężczyzną; umacnianie relacji małżeńskich; propagowanie wartości małżeństwa jako trwałej, odpowiedzialnej i opartej na miłości relacji; zwrócenie uwagi na znaczenie małżeństwa jako fundamentu rodziny i dobrostanu jednostki społecznej - opisuje Małgorzata Trawka, jedna z inicjatorek.
- Chcemy stworzyć szeroką koalicję ruchów, wspólnot, instytucji, fundacji i osób zaangażowanych na rzecz małżeństwa chrześcijańskiego. Mamy już szereg deklaracji o chęci współpracy. Naszą ambicją jest zorganizowanie wydarzeń przynajmniej w każdym dekanacie Wrocławia, a może nawet w każdej parafii? - zastanawia się Paweł Trawka, na co dzień rzecznik prasowy wrocławskiej Caritas i jałmużnik arcybiskupa Józefa Kupnego.
Obchody organizowane we współpracy z Diecezjalnym Duszpasterstwem Rodzin mają w wyraźny sposób ukazać sakramentalny wymiar małżeństwa.
- Zachęcamy do dołączenia do akcji. Wspólnymi siłami możemy służyć małżeństwom w naszym środowisku na gruncie duchowym, psychologicznym i dobrej rozrywki - zaprasza ks. Przemysław Vogt, duszpasterz rodzin.
Zaprasza księży, przedstawicieli parafii, wspólnot i organizacji, którzy chcą działać z małżeństwami i dla małżeństw przy tworzeniu tej inicjatywy. 7 maja o godz. 19.00 w fundacji Evangelium Vitae przy ul. Rydygiera 22-24 we Wrocławiu wszyscy chętni wspólnie zastanowią się nad możliwościami i pomysłami, jak zrealizować tę kampanię społeczną.
Po co włączać się w tę inicjatywę?
- Żeby nieść dobrą nowinę o małżeństwie sakramentalnym na przekór pojawiającym się nurtom i modom. Żeby małżonkom sakramentalnym pokazywać głębię łączącej ich relacji i umacniającą obecność Boga. Żeby odpowiadać na ich potrzeby, pytania, wspierać w problemach i dostarczać dobrej rozrywki. Bo jak nie spróbujemy, to nie zobaczymy żadnego dobra, a tak jest szansa - zapowiada P. Trawka.
Jakie inicjatywy planują małżonkowie? Np. modlitewne, jak Msza z odnowieniem przyrzeczeń, modlitwa uwielbienia z modlitwą wstawienniczą za małżonków, czuwanie, modlitwa o dar poczęcia. Oprócz tego padł pomysł szkoleń, warsztatów o relacjach, dialogu, seksualności, modlitwie małżeńskiej, płodności, rodzicielstwie, antykoncepcji czy starości.
Tydzień małżeństw ma objąć także kwestie rozrywki jak bal, impreza taneczna, może randki małżeńskie (kolacja z muzyką na żywo), targi książek małżeńskich, koncerty, zniżki w restauracjach.
W ramach obchodów może być także propagowane poradnictwo małżeńskie i rodzinne oraz specjalistyczne, mediacje - porady, konsultacje, dni otwarte placówek i ośrodków wspierających rodziny. Poruszane będą kwestie adopcji, prawa kanonicznego, związków niesakramentalnych czy wspólnoty rozbitych małżeństw.