Powstało przy ul. Poświęckiej we Wrocławiu ćwierć wieku temu. Niedawno przeszło gruntowną modernizację. 24 kwietnia odbyły się jubileuszowe świętowanie oraz oficjalne otwarcie i poświęcenie placówki po zakończonym remoncie.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. z udziałem pacjentów, której przewodniczył ks. Janusz Gorczyca, związany z bonifraterskim dziełem od ok. 26-27 lat, kiedy zaczynała się budowa hospicjum. Był wówczas dyrektorem wrocławskiego "Gościa Niedzielnego", a redakcja wspierała medialnie inicjatywę bonifratrów, organizowała również cykl wykładów o "Sztuce umierania".
Zdjęcia:
- Mocne doświadczenie Jezusa, Jego działania to jest najpiękniejsza siła napędowa każdego dobrego dzieła, także dzieła bonifraterskiego we Wrocławiu - mówił, w kontekście liturgii Wielkanocnego Czwartku. Nawiązując do opisanego w Dziejach Apostolskich cudu, wspomniał o jednym z "cudów" związanych z tym domem, który wydarzył się w pierwszych latach funkcjonowania hospicjum. - Odbyła się tu ceremonia ślubna. Dwoje ludzi postanowiło razem przeżyć resztę swoich dni. To taki znak, że rzeczywiście "hospicjum to też życie" - zauważył.
Podkreślił, że każde ludzkie życie ma swoją absolutną wartość, począwszy od poczęcia do naturalnej śmierci, niezależnie od kondycji fizycznej i psychicznej danej osoby. - Tu, gdy człowiek cierpi, nie jest samotny, gdy umiera, nie jest porzucony - zaznaczył, wyrażając uznanie dla całej bonifraterskiej rodziny, pracowników, wolontariuszy i przyjaciół placówki.
Gości jubileuszowego spotkania powitali dyrektorka hospicjum Barbara Bucka-Surowiec oraz br. Dawid Fidziński OH, przeor wrocławskiego konwentu bonifratrów. Brat Franciszek Salezy Chmiel OH, prowincjał polskich bonifratrów, przypomniał dzieje wrocławskiej placówki, która była swoistym darem, wotum na Wielki Jubileusz Roku 2000.
- W obliczu cierpienia i przemijania tu dokonuje się coś najważniejszego - spotkanie z drugim człowiekiem - mówił prezes Bonifraterskiego Centrum Medycznego Jacek Graliński. Przypomniał, że rocznie do bonifraterskiego hospicjum stacjonarnego przyjmowanych jest ok. 200 pacjentów. W ramach bonifraterskiego centrum 3 tys. osób jest otaczanych opieką w ramach hospicjum domowego, a ponad 700 osób przebywa na oddziałach medycyny paliatywnej w bonifraterskich szpitalach.
W imieniu prezydenta Wrocławia i swoim uznanie dla ekipy hospicjum wyraziła Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia, która wręczyła osobom zasłużonym dla placówki figurki wrocławskiego krasnala "Bonifaterka". Kolejne osoby otrzymały okolicznościowe statuetki, również z motywem krasnala.
Nie brakło okazałego tortu na 25. urodziny hospicjum, muzyki i okazji do rozmów.
Placówka powstała przy ul. Poświęckiej 8A na terenie, gdzie pod koniec XIX w. bonifratrzy wybudowali sanatorium dla podopiecznych swojego wrocławskiego szpitala, a z czasem także szpital ortopedyczny. To wtedy założyli park, który dziś służy podopiecznym hospicjum. Dzięki wolontariuszom rozległy zielony teren mieni się barwami wiosennych kwiatów.