Abp Józef Kupny przewodniczył Mszy św. podczas głównych obchodów 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau.
Głównym punktem polsko-niemieckich obchodów 80. rocznicy wyzwolenia byłego obozu koncentracyjnego w Dachau była Eucharystia w kaplicy pw. Lęku Chrystusa przed Śmiercią na terenie obozu. Przewodniczył jej abp Kupny, metropolita wrocławski, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Homilię wygłosił bp Michael Gerber, biskup Fuldy, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec.
W Mszy św. uczestniczyła m.in. pielgrzymka polskich katolików, a także klerycy z krakowskiego i łódzkiego seminarium duchownego. - Nasz udział w Eucharystii na terenie obozu koncentracyjnego w Dachau pokazuje, że pamiętamy o bestialsko zamordowanych kapłanach i nie tylko. Chcemy budować mosty i wspólnie pracować dla przyszłości i spokoju Europy. Sprzeciwiamy się wszelkim ideologiom, które sprawiają, że człowiek podnosi rękę na brata - mówi abp Kupny.
Podkreśla, że Kościół będzie stał zawsze po stronie ofiar. Polska i Niemcy mają szczególne doświadczenie z reżimami i dlatego mają obowiązek ostrzegania świata przed fatalnymi konsekwencjami prób zastąpienia Ewangelii ideologiami stworzonymi przez człowieka.
Przypomnijmy, że Dachau było głównym obozem dla duchownych katolickich, protestanckich i prawosławnych. Wśród ok. 3 tys. uwięzionych zakonników, diakonów, księży i biskupów katolickich 1773 pochodziło z Polski. 868 duchownych zostało zamęczonych w obozie, najwięcej z terenów diecezji poznańskiej (147), włocławskiej (144) i łódzkiej (112). Spośród prawie 600 zakonników największą grupę ofiar stanowili jezuici, misjonarze i salezjanie.
Wśród zamordowanych w Dachau byli m.in. błogosławieni dziś bp Michał Kozal, ks. Franciszek Drzewiecki fdp i ks. Stefan Wincenty Frelichowski. Obóz wyzwoliły wojska amerykańskie 29 kwietnia 1945 roku.