Na Ostrowie Tumskim dziś można było obejrzeć oryginał Księgi Henrykowskiej - słynnego XIII-wiecznego dzieła z najstarszym znanym zdaniem zapisanym w języku polskim.
Zwiedzający oglądali eksponat pochodzący z opactwa cystersów w Henrykowie w czasie dwóch wizyt z oprowadzaniem (trzecia przeznaczona była dla uczniów szkół).
- Pierwszy raz od oficjalnego otwarcia muzeum prezentujemy dziś oryginalną Księgę Henrykowską - mówi Joanna Bradke, historyk sztuki, przewodniczka w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu. - Na co dzień oryginał znajduje się w zbiorach Archiwum Archidiecezjalnego. To jest księga o ogromnym znaczeniu, wpisana na listę "Pamięć świata" UNESCO. Ze względów konserwatorskich nie może być na stałe prezentowana w gablocie, otwarta na jednej stronie. Zwykle oglądać tu możemy jej kopię.
Pani Joanna wyjaśnia, że "wizyta przy księdze" połączona była ze zwiedzaniem całej ekspozycji sztuki średniowiecznej - począwszy od romańskiej figury św. Jana Chrzciciela, poprzez eksponaty na pograniczu stylu romańskiego i gotyckiego oraz dzieła gotyckie, najliczniej reprezentowane.
- Następnie można było przejść do Domu Kapituły, który jest dostępny dla zwiedzających dopiero od ubiegłorocznego otwarcia muzeum. W głównej sali, gdzie do dziś zbiera się kapituła, umieszczona jest gablota, w której znajduje się Księga Henrykowska. Obok niej w gablocie znalazły się (dostępne na stałe) dwie inne księgi - "Żywot św. Jadwigi" z 1300 r. oraz bogato ilustrowany "Kodeks Kanoników" z 1439 r., ze sceną sądu ostatecznego - dodaje.
Wyjaśnia, że na pewno w przyszłości będzie więcej okazji, by zobaczyć oryginał Księgi Henrykowskiej, także w weekendy. Warto śledzić muzealne strony.