Chrystus na krzyżu oddał w opiekę Maryi swój Kościół. - To Kościół, który urzeczywistnia się w poszczególnych narodach, także w naszym - mówił ks. prof. Sławomir Stasiak, rektor PWT w katedrze wrocławskiej, w uroczystość NMP Królowej Polski, w Święto Konstytucji 3 Maja.
Oficjalne 3-majowe obchody rozpoczęły się we Wrocławiu pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja przy Panoramie Racławickiej. W ramach świętowania 234. rocznicy jej uchwalenia, uczestnicy uroczystości mogli m.in. wysłuchać fragmentów słynnego dokumentu – odczytanych przez aktora Tomasza Lulka.
Zdjęcia:
– Konstytucja 3 Maja była czymś więcej niż dokumentem prawnym – podkreślała Wojewoda Dolnośląska Anna Żabska. – Była próbą głębokiej reformy, odważnym krokiem w stronę nowoczesnego państwa, a napisali ją patrioci, którzy mieli odwagę zmierzyć się z własną epoką – mówiła, podkreślając, że nie można być bezczynnym, gdy świat wokół się zmienia. Wyraziła przekonanie o możliwości współpracy, solidarności, jedności w działaniach na rzecz ojczyzny, nawet wobec braku jednomyślności.
Dowódca Garnizonu Wrocław generał gen. bryg. Marek Brzezicha odczytał list, jaki do uczestników uroczystości wystosował Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Przemawiali również Wiceminister Rozwoju i Technologii Michał Jaros oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego Paweł Gancarz.
Po apelu pamięci, salwie honorowej, złożeniu wieńców pod pomnikiem, rozpoczął się uroczysty przemarsz pod katedrę – wraz z Orkiestrą Komendy Wojewódzkiej Policji i Kompanią Honorową Wojska Polskiego.
Eucharystii przewodniczył ks. prof. Sławomir Stasiak, rektor PWT. Zwrócił uwagę na fakt, że już w XIV wieku Matka Boża nazywana była Królową Polski i Polaków, a 1 kwietnia 1656 r. – po przypisywanym wstawiennictwu Maryi zwycięstwem oręża polskiego nad Szwedami – król Jan Kazimierz w katedrze lwowskiej obrał Maryję za królową swoich państw.
– Tego aktu dokonał przed obrazem Matki Bożej Łaskawej, bardzo szybko jednak wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej stał się tym, który był nazywany obrazem Matki Bożej Królowej Polski. 8 września 1717 roku obraz ten został koronowany papieskimi koronami – przypominał.
Wspominał, że sanktuarium jasnogórskie stało się szybko duchową stolicą naszego narodu. W czasie okupacji niemieckiej w 1940 r. sam Generalny Gubernator Hans Frank zapisał w swoich dziennikach: „Gdy wszystkie światła dla Polski zgasły, to wtedy jeszcze była Święta z Częstochowy i Kościół”.
– Naród polski został poświęcony Niepokalanemu Sercu Maryi w 1946 roku, kiedy to rozpoczęła się Wielka Nowenna przed 1966 roku, czyli przed tysiącleciem Chrztu Polski. To w tym sanktuarium, w roku 1979, w czasie swojej pierwszej pielgrzymki do Polski, święty Jan Paweł II oddał cześć Maryi, do której wielokrotnie potem pielgrzymował – mówił ks. Stasiak.
Przypomniał o wizji św. Jana z Apokalipsy – niewieście obleczonej w słońce, mającej księżyc pod swoimi stopami, a na głowie wieniec z gwiazd dwunastu. To ten wieniec stał się inspiracją dla założycieli Wspólnoty Węgla i Stali, inicjatorów Unii Europejskiej, do utworzenia jej flagi.
– Chrystus, umierając na krzyżu, skierował do Maryi słowa: Niewiasto, oto Syn Twój. W tych słowach widzi Kościół testament Jezusa. W osobie Jana oddaje On swojej Matce w opiekę tych wszystkich, którzy w Niego wierzą, oddaje w opiekę Kościół swój, a tym samym Kościół, który urzeczywistnia się w poszczególnych narodach, także w naszym – dodał.
Przypomniał znaczenie uchwalonej 3 maja 1791 Ustawy Rządowej, zwanej Konstytucją 3 Maja. – Była pierwszym takim dokumentem w Europie i drugim na świecie, po konstytucji amerykańskiej z 1787 – zauważył, zwracając uwagę na pierwsze słowa konstytucji, która rozpoczyna się od „W imię Boga w Trójcy Świętej Jedynego”: „(…) chcąc korzystać z pory, w jakiej się Europa znajduje i z tej dogorywającej chwili, która nas samych sobie wróciła, wolni od hańbiących obcej przemocy nakazów, ceniąc drożej nad życie, nad szczęśliwość osobistą, egzystencją polityczną, niepodległość zewnętrzną i wolność wewnętrzną narodu, którego los w nasze ręce jest powierzony (…) z największa stałością ducha niniejszą konstytucyję uchwalamy (…)”.
Rektor wyraził radość z udziału we wspólnej modlitwie przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych, pocztów sztandarowych. Zachęcił do starań o budowanie jedności narodu.