Majowe spotkanie w trzebnickim klasztorze boromeuszek co roku ma niepowtarzalny charakter. Tym razem czeka nas coś naprawdę wyjątkowego - 25 maja będziemy świadkami królewskiej koronacji. Wizyta na dworze monarszym i wielka biesiada zapadną w pamięć nie tylko dzieciom.
Majówka w ogrodach klasztornych pod hasłem "Tysiąclecie Korony Polskiej" rozpocznie się o 13.40 występem zespołu Rogożanie.
Następnie, po oficjalnym otwarciu, o 14.30 wystąpi Chór Dziewczęcy NFM, o 15.00 rozpocznie się wielkie widowisko - "Koronacja króla Bolesława Chrobrego", a o 15.40 - nabożeństwo majowe pod platanami.
O 16.30 planowany jest występ Zespołu Tańca Dawnego Uniwersytetu Wrocławskiego i początek Biesiady Królewskiej, o 17.00 - parada szkół w strojach historycznych, o 17.30 - występ zespołu ze Żmigrodu, o 18.00 przyznane zostaną nagrody publiczności w konkursie plastycznym "Bolesław Chrobry - Korona Polski", o 18.20 odbędzie się występ zespołu Non Possumus, a o 19.00 - losowanie nagród głównych w loterii fantowej.
Będzie można zwiedzić Muzeum Klasztorne oraz średniowieczne cellarium, skorzystać z propozycji kulinarnych, odwiedzić średniowieczny gród św. Jadwigi, gdzie zaplanowano takie atrakcje, jak: burzenie twierdzy, przygotowywanie nałęczek, wianków kwietnych, placuszki św. Jadwigi. Nie braknie polany zabaw dla dzieci, kolorowych stoisk szkół i nie tylko, uroczystego poloneza i loterii fantowej. W Starej Wozowni Klasztornej prezentowana będzie wystawa pokonkursowa "Bolesław Chrobry - Korona Polski".
- Widowisko "Koronacja króla Bolesława Chrobrego" zaprezentuje młodzież szkół ponadpodstawowych i specjalnych powiatu trzebnickiego. W orszaku, który wyruszy z klasztoru i wkroczy na scenę (stanie się ona katedrą gnieźnieńską!), znajdą się Bolesław Chrobry, cesarz Otto I, Gall Anonim, a także oczywiście św. Jadwiga z mężem. To w końcu "ich" klasztor, będą więc uczestniczyć w ceremonii, a potem wezmą udział w królewskiej uczcie. Pojawią się damy dworu, rycerstwo, arcybiskupi i biskupi, obecni zawsze na koronacjach - mówi Krystyna Klamińska.
Wspomina, że po uroczystości koronacyjnej odbywała się niegdyś Msza św., a następnie rozpoczynano biesiadę królewską. - U nas nie będzie Mszy, ale za to nabożeństwo majowe. Ukoronowany już król wraz z orszakiem uda się pod platany, gdzie weźmie udział w majówce. Po nabożeństwie przejdziemy tanecznym krokiem - polonezem, tradycyjnym polskim tańcem - na poczęstunek. Planujemy biesiadę na 2 tys. osób! - tłumaczy.
Prawdę powiedziawszy takiej biesiady pośród trzebnickich jabłoni i platanów, na zielonej polanie i wśród kolorowych straganów sam Chrobry mógłby uczestnikom majówki pozazdrościć. Tego dnia klasztorny ogród zmieni się w ogród królewski. Biesiadować będzie można również przy stoiskach, także w średniowiecznym grodzie, gdzie pojawią się placuszki św. Jadwigi, żur średniowieczny z podpłomykiem. Znajdzie się tam staw rybny, bo cystersi zawsze mieli łowiska rybne, a i na dworach królewskich gościły ryby - zachęca pani Krystyna.
Godna uwagi będzie niewątpliwie wspomniana wystawa. - Chcemy poświęcić dużo uwagi tysiącleciu Korony Polskiej. Co ważne, ziemie, na których znajduje się trzebnicki klasztor, znajdowały się w tamtych czasach pod władzą B. Chrobrego. Niewątpliwie majówka pozwoli, nie tylko najmłodszym gościom, poszerzyć, utrwalić swoją wiedzę historyczną. Wszystkich chętnych zapraszamy do przebrania się w stroje historyczne. Nawiązujemy do tysiąca lat polskiej historii, możemy więc wybrać strój z dowolnej epoki, nie tylko średniowiecznej - podpowiada.
We współtworzenie majówki włączyły się z wielkim zaangażowaniem miejscowe szkoły, przygotowując interesujące niespodzianki na swoich stoiskach (np. wykonywanie średniowiecznej lutni, dekoracje z motywem trzebnickiego kota itd.).
Organizatorzy: Kongregacja Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Trzebnicy, Fundacja dla Ratowania Klasztoru św. Jadwigi Śląskiej "By służyć", gmina Trzebnica, powiat trzebnicki.
Wstęp wolny (wejście na teren ogrodów od strony bazyliki). Dochód z majówki zostanie przeznaczony na wykonanie izolacji przeciwwilgociowej ścian fundamentowych klasztoru - etap I.
Partnerami wydarzenia są wszystkie szkoły ponadpodstawowe i specjalne z powiatu trzebnickiego, a także Gminne Centrum Kultury i Sztuki oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Trzebnicy. Wśród patronów medialnych znajduje się również redakcja "Gościa Niedzielnego".