Całkiem nowym podejściem do postaci Edyty Stein wrocławskie Towarzystwo im. Edyty Stein chce zachęcić wszystkich do sięgnięcia bez kompleksów po teksty Patronki Europy. W maju w Domu Edyty Stein odbędą się dwa spotkania, 10 i 17 maja, wprowadzające w jedno z jej dzieł.
Ich uczestnicy zmierzą się z dziełem pt. „Drogi poznania Boga. Studium o Dionizym Areopagicie” pod okiem ks. Bartłomieja Kota, duszpasterza akademickiego z wrocławskiej „Maciejówki”. Spotkania organizowane przez Towarzystwo im. Edyty Stein we współpracy z DA „Maciejówka” odbędą się w Domu Edyty Stein przy ul. Nowowiejskiej 38 we Wrocławiu 10 i 17 maja o 10.00.
Aby mieć zapewnione miejsce i materiały, najlepiej skorzystać z zapisów TUTAJ.
- Ponieważ bez odpowiedniego przygotowania łatwo można się zniechęcić do dzieł Edyty Stein, uczestnicy będą mieli szansę poprzez dwa warsztatowe spotkania przygotować się do owocnej lektury tekstu „Drogi poznania Boga. Studium o Dionizym Aeropagicie" - wyjaśnia ks. Bartłomiej Kot.
Organizatorzy zauważają, że Edyta Stein - św. Teresa Benedykta od Krzyża - oprócz swojej aktywności filozoficznej, pedagogicznej, teologicznej, zajmowała się również tłumaczeniem tekstów. Była poliglotką i doprowadziła m.in. do pierwszego tłumaczenia na język niemiecki "Idei Uniwersytetu" kard. Newmana czy jego listów, a także tekstów św. Tomasza z Akwinu i Alexandra Koyré.
Inicjatywa wspólnego czytania tekstów jest nawiązaniem do klasycznych ale i najnowszych trendów, propagowanych chociażby przez Edith-Stein-Archiv w Kolonii, a także sposobu uprawiania filozofii przez ks. Bartłomieja Kota. Idea polega na poznaniu twórczości danego filozofa, tu Edyty Stein, przez wspólne czytanie dzieła z wcześniejszym wprowadzeniem czytelników do tej lektury przez komentarz.
- Pomysł na te warsztaty i wspólne czytanie tekstów Patronki Europy, powstał w czasie, gdy Dom Edyty Stein został ogłoszony Znakiem Nadziei w trakcie trwającego w 2025 Roku Jubileuszowego. W ten sposób Towarzystwo im. Edyty Stein zostało zaproszone przez Archidiecezję Wrocławską do włączenia się we wspólne świętowanie ważnego dla chrześcijaństwa jubileuszu narodzin Jezusa - mówi dr Marek Kosendiak, wiceprezes Towarzystwa im. Edyty Stein.
- W tym roku już 3-krotnie Dom Edyty Stein stał się celem grupowych pielgrzymek tzw. Szlakiem Dialogu. Jak wynika ze statystyk ruchu zwiedzających, znaczna część odwiedzających w tym roku rodzinny dom Steinów przybywa, aby podbić pieczątkę w specjalnie do tego celu przygotowanych paszportach pielgrzymich. Sięgnięcie po mniej znany tekst Edyty Stein jest dla nas również wyzwaniem, aby zachęcić do zgłębienia z nami kolejnego jej dzieła nie tylko fanów jej życia i duchowości, ale i tych, którzy nie mieli okazji się zetknąć z myślą Edyty Stein - tłumaczy dr Kosendiak.
Wrocławskie Czytania Edyty Stein będą kontynuowane w 2025 r. Studenci przede wszystkim wrocławskich uczelni zostaną dodatkowo zaproszeni do uczestnictwa w swoistych rekolekcjach kontemplacyjnych w formule tzw. Szkoły Kontemplacji Chrześcijańskiej.
Tu z kolei pod koniec września ks. Bartłomiej Kot na bazie tekstu "Wiedza Krzyża" Edyty Stein będzie ukazywał podstawy kontemplacji chrześcijańskiej. Turnus zaplanowany jest na 20-25 września b.r. w Zieleńcu, w miejscu, gdzie przyszła karmelitanka i święta spędziła swoje wakacje z przyjaciółmi w okresie studenckim.
Szczegóły i link do zapisów można już znaleźć na stronie Towarzystwa im. Edyty Stein.
- Chcemy połączyć te inicjatywy. Uczestnicy spotkań Wrocławskiego Czytania Edyty Stein będą mogli poprzez datki wesprzeć młodzież akademicką Wrocławia przez pokrycie części kosztów rekolekcyjnego wyjazdu - mówi Marek Kosendiak.