Dlaczego warto studiować na Papieskim Wydziale Teologicznym?

Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu zaprasza na studia teologiczne w nowej odsłonie, z możliwością wybrania interesujących ścieżek uzupełniających główny program. Oferuje też przyszłościowe specjalności na kierunku pedagogika.

Maciej Rajfur Maciej Rajfur

|

GOSC.PL

dodane 20.05.2025 10:22

Dla maturzystów i nie tylko nadchodzi czas wyboru studiów i rekrutacji. PWT we Wrocławiu oferuje bezpłatne, jednolite studia magisterskie na kierunkach teologia, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna oraz pedagogia I i II stopnia. Wszystkie w trybie stacjonarnym.

Dużą popularnością cieszą się też studia podyplomowe: psychoterapia, nauki o rodzinie, studia katechetyczne, specjalistyczne studia teologiczne oraz możliwość rozwoju naukowego w ramach Szkoły Doktorskiej.

- PWT to przede wszystkim uczelnia, która kieruje się wartościami chrześcijańskimi i etyką. Na tym fundamencie prowadzimy kształcenie na wszystkich naszych kierunkach. Myślę, że dla młodego studenta to wartość dodana. Zdobywa nie tylko wiedzę i kompetencje, ale przede wszystkim predyspozycje etyczno-moralne, które są bezcenne na wielu ścieżkach zawodowych. Kształcimy nie tylko tych, którzy chcą uzyskać zawód katechety, by uczyć w szkole, ale studiują u nas ci, którzy pragną głębszego teologicznego wykształcenia, by lepiej funkcjonować w społeczeństwie podzielonym, odrzucającym wartości. My chcemy pomimo wszystko na te wartości zwracać uwagę - tłumaczy prof. Sławomir Stasiak, rektor PWT.

Jakie kierunki studiów są do wyboru na PWT?

• teologia - studia stacjonarne i niestacjonarne, magisterskie i doktorskie,

• pedagogika - studia licencjackie (I stopnia), studia magisterskie (II stopnia),

• pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna - jednolite studia magisterskie,

• teologia - Uniwersytet Trzeciego Wieku,

• studia podyplomowe (psychoterapia, nauki o rodzinie, teologia),

• Studium Języków Biblijnych i Nowożytnych - hebrajski biblijny, grecki (koiné), łaciński oraz angielski, niemiecki, włoski, francuski, arabski - pod warunkiem zebrania się odpowiedniej liczby zainteresowanych.

Od roku akademickiego 2024/2025 nowością wśród propozycji na teologii są specjalności: liturgia-muzyka-sztuka, dziennikarstwo, teologia plus i katecheza. Wszystkie, poza ostatnią, są propozycją dla osób, które nie planują przygotowania do zawodu nauczyciela religii w szkołach. 

Uczelnia daje możliwość nie tylko zdobycia kwalifikacji zawodowych, ale pomaga rozwijać pasje i poszerzać dodatkowe umiejętności. Studium Języków Biblijnych i Nowożytnych prowadzi lektoraty języków nowożytnych i biblijnych zarówno dla studentów, jak i osób spoza uczelni.

- Nie ukrywamy, że nadszedł trudny czas, ze względu na zamknięcie się władzy na dyskusje z Kościołem np. o kształcie religii w szkole. Rządzący nie chcą usiąść do stołu i rozmawiać, czego efekty już widzieliśmy. Trudno będzie dojść do konsensusu, a to jakoś rezonuje także i na naszą uczelnię - przyznaje ks. prof. Stasiak.

Podkreśla jednak, że na to PWT nie ma wpływu i ciągle się rozwija. Wychodzi z coraz to nowszą ofertą do studenta, który dzisiaj może już nie mieć pewności, że po skończeniu studiów teologicznych będzie miał pewną pracę w zawodzie.

Zdobyte na PWT kompetencje można wykorzystywać w różnych dziedzinach - jako nauczyciel, osoba działająca w świecie mediów, kultury i sztuki sakralnej, w poradnictwie rodzinnym i małżeńskim, w fundacjach, instytucjach państwowych i urzędach, w organizacjach parafialnych.

Absolwenci studiów teologicznych, wybierając jedną z powyższych specjalności, posiadają pełne wykształcenie teologiczne (filozofia, dogmatyka, Pismo Święte i in.), z dodatkowymi kompetencjami w zakresie dziennikarstwa, komunikacji społecznej, rzecznictwa prasowego, kreowania wizerunku. Są to osoby ukierunkowane na znajomość dziedzictwa sztuki sakralnej, z uwrażliwieniem na słowo, muzykę, obraz, film i teatr.

- Dzisiaj wiele różnych rzeczy mówi się o młodzieży, a ja mam o niej bardzo dobre zdanie. Wydaje mi się, że są lepsi niż my, gdy byliśmy młodzi, ponieważ dzielnie odpierają różnego rodzaju presje i ataki świata. My się z tym nie mierzyliśmy i nie wiem, czy jako młody człowiek dałbym radę w takiej rzeczywistości. Widzimy przecież, że część młodych nie wytrzymuje ciśnienia społecznego, popada w różne dołki, choruje na depresje. Dlatego jako Kościół, jako uczelnia katolicka chcemy prawdziwie wspierać ich i dawać im potrzebne narzędzia w poszukiwaniu sensu życia - podsumowuje rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego.

1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..