XVIII Salwatoriański Turniej Piłkarski: trzy dni sportowych emocji, integracji i wspólnoty

Emocje do ostatniego gwizdka, sportowa rywalizacja, wspólna modlitwa i atmosfera prawdziwej salwatoriańskiej rodziny - tak wyglądał XVIII Salwatoriański Turniej Piłkarski, który przez trzy dni odbywał się w Bagnie i Trzebnicy. Tegoroczne rozgrywki zgromadziły osiem drużyn z Polski i Ukrainy, a wydarzenie po raz kolejny pokazało, że sport może być przestrzenią budowania relacji, wiary i wspólnoty.

Od pierwszego meczu nie brakowało walki, zaangażowania i wielkich emocji. Zawodnicy dawali z siebie wszystko, a kibice gorąco dopingowali swoje drużyny. Jednak jak podkreślali organizatorzy, turniej był czymś znacznie więcej niż tylko sportową rywalizacją.

- Turniej organizujemy w celu promowania sportu i zdrowego trybu życia w duchu salwatoriańskim. Chcemy upowszechniać charyzmat salwatoriański oraz integrację młodzieży z salwatoriańskich parafii - mówi ks. Karol Matecki SDS, dyrektor Salwatoriańskiego Ośrodka Powołań. - Mieliśmy drużyny z Polski i Ukrainy. Młodzi ludzie mogli się poznać, ale też spotkać księży, którzy nie pracują w ich parafiach. Poza wartościami fair-play i duchem sportowym krzewiliśmy ideę salwatoriańską - jesteśmy jedną salwatoriańską rodziną i to nas bardzo mocno łączy.

Właśnie ten wymiar integracyjny był jednym z najważniejszych elementów wydarzenia. Zawody stały się okazją do poznania nowych osób, rozmów, wspólnego przeżywania emocji i budowania relacji między młodzieżą z różnych miejscowości.

- Chłopaki mają okazję zobaczyć inne twarze i doświadczyć tego, że nie tylko oni żyją w salwatoriańskiej parafii, bo gdzieś indziej one też prężnie funkcjonują - podkreślał ks. Matecki.

Organizatorzy zwracali uwagę, że poprzez sport łatwiej dotrzeć do młodych ludzi i zaprosić ich do dalszego zaangażowania w działalność salwatoriańską.

- Część z tych 70 chłopaków, którzy grali w turnieju, nie miała wcześniej kontaktu z Salwatoriańskim Ośrodkiem Powołań i naszym domem w Bagnie „ToTu”. Dlatego poza rozgrywkami promowaliśmy także akcje salwatoriańskie, między innymi wakacyjne wyjazdy. Może któryś z młodych piłkarzy zechce z nich skorzystać - dodaje dyrektor ośrodka.

Po wielu godzinach rywalizacji poznaliśmy najlepsze drużyny tegorocznego turnieju. Pierwsze miejsce zajęła parafia pw. NSPJ z Czeszowa, drugie miejsce wywalczyła parafia pw. Wniebowzięcia NMP ze Swalawy, zaś trzecie miejsce - parafia pw. św. Jadwigi Śląskiej z Dobroszyc.

Sportowe emocje nie zakończyły się jednak wraz z ostatnim meczem. Przed uczestnikami była jeszcze wspólna Msza Święta, adoracja oraz uroczysta gala wręczenia nagród.

Podczas gali wszystkie drużyny otrzymały medale i pamiątki, które będą przypominać o wspólnie spędzonym czasie, sportowej walce i atmosferze braterstwa. Drużyny z podium otrzymały dodatkowo specjalne bony do sklepu sportowego Nie zabrakło także nagród indywidualnych dla wyróżniających się zawodników.

Całe wydarzenie zakończyła uroczysta Msza Święta, której przewodniczył ks. wiceprowincjał Mikołaj Markiewicz SDS. Kapłan wygłosił także homilię do uczestników, podsumowując wspólnie przeżyty czas sportu, modlitwy i budowania wspólnoty.

XVIII Salwatoriański Turniej Piłkarski po raz kolejny pokazał, że sport może łączyć ludzi ponad granicami, inspirować młodych i tworzyć przestrzeń prawdziwego spotkania. To były trzy dni pełne radości, rywalizacji i niezapomnianych chwil, które na długo pozostaną w pamięci uczestników.

XVIII Salwatoriański Turniej Piłkarski za nami. Trzy dni sportowych emocji, integracji i wspólnoty

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..