Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Wrocławski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • PARAFIE
    • KURIA
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI
    • ESM
  • Nasze media
    • WIARA.PL
    • RADIO eM
    • MAŁY GOŚĆ

Najnowsze Wydania

  • GN 32/2025
    GN 32/2025 Dokument:(9368241,Jak pięknie!)
  • GN 31/2025
    GN 31/2025 Dokument:(9358597,Ziemi całowanie)
  • GN 30/2025
    GN 30/2025 Dokument:(9350861,Zepsuty kompas)
  • GN 29/2025
    GN 29/2025 Dokument:(9344585,Wielkie dzieło tysiąclecia)
  • GN 28/2025
    GN 28/2025 Dokument:(9337843,Egocentryzm i poświęcenie)
wroclaw.gosc.pl → Wiadomości z archidiecezji wrocławskiej → Beatyfikacja elżbietańskich męczenniczek. Spotkanie ludzi z różnych stron Polski i świata

Beatyfikacja elżbietańskich męczenniczek. Spotkanie ludzi z różnych stron Polski i świata przejdź do galerii

Wokół nowych błogosławionych we wrocławskiej katedrze i przy niej zgromadzili się przedstawiciele wielu środowisk. - Od tych sióstr bije jakieś światło, blask wierności, miłości, wytrwania pośród największych nawet trudności - zauważają.

 
Procesja po odsłonięciu obrazu beatyfikacyjnego. Agata Combik /Foto Gość

Na Ostrowie Tumskim można było spotkać przyjezdnych z Żar, Raciborza i innych miejscowości związanych z męczenniczkami - z Warszawy czy Krakowa, ale i... z Afryki lub Ameryki Południowej. Nie brakło przedstawicieli służb pielgrzymkowych, harcerzy z ZHR, jak Julia z 8 Psarskiej Drużyny Harcerek "Wrzosowisko". Niektórzy przyszli całymi rodzicami, inni indywidualnie, jak pani Beata, która postanowiła obdarować elżbietanki kwiatami.

- To dla nas okazja do spotkania się, do wspólnego świętowania - mówi s. Michalina. - Nasze zgromadzenie od samego początku było międzynarodowe. We Wrocławiu dziś można szczególnie tego doświadczyć. Do tej pory takie uroczystości odbywały się w Nysie. Cieszymy się, że dzisiaj możemy tutaj dać świadectwo wspólnoty, jedności wzajemnej, dawać świadectwo o Chrystusie. Są z nami siostry z Afryki, z Tanzanii, są elżbietanki z Brazylii, Boliwii, Paragwaju, z różnych krajów europejskich. Jak się dogadujemy? Różnymi, bardziej lub mniej znanymi językami, łącznie z językiem gestów.

- Od 2011 r. pracuję na Węgrzech, w mieście o nazwie Sárospatak - mówi s. Kanizja, pochodząca z Polski, z okolic Górki Klasztornej. - To tam urodziła się 7 lipca 1207 r. św. Elżbieta Węgierska. Sárospatak jest dla nas miejscem o wielkim znaczeniu duchowym. Bardzo dużo sióstr z Polski i z innych krajów przyjeżdża do nas na 1-2 tygodnie, by zaczerpnąć sił, pomodlić się. Nigdzie indziej nie spotkałam takiego kultu św. Elżbiety, choć żyła tam zaledwie 4 lata.

Beatyfikacja elżbietańskich męczenniczek. Spotkanie ludzi z różnych stron Polski i świata   Pielgrzymi z Węgier. Agata Combik /Foto Gość

Siostra tłumaczy, że z Węgier przyjechała na beatyfikację razem z ok. 40 osobami. - Są tu członkowie Apostolstwa św. Elżbiety, grupy bł. Marii Luizy, które prowadzę w Sárospatak. Są też przedstawiciele szkoły katolickiej św. Elżbiety i grupy modlitewnej "Niezapominajka" - wyjaśnia. - Kilkoro osób z Apostolstwa św. Elżbiety było kiedyś w Polsce na rekolekcjach, ale większość jest tu pierwszy raz.

- Jesteśmy z Ruchu Czystych Serc. Spotykamy się w salezjańskiej parafii przy ul. Prusa, ale chodzimy też do jadłodajni sióstr elżbietanek przy ul. św. Józefa jako wolontariusze. Dziś też postanowiliśmy zaangażować się w pomoc. Rozprowadzamy książki przygotowane na beatyfikację, udzielamy informacji - mówi Damian, który włączył się w wolontariat razem z Anią i Andrzejem z RCS.

Towarzyszył im Marcin z Duszpasterstwa Akademickiego "Przystań". - Mamy blisko do elżbietanek. W spotkaniach naszego DA uczestniczą też osoby korzystające z elżbietańskiej bursy. Beatyfikacja jest ważnym wydarzeniem także dla nas - dodaje.

- Siostry pozostały wierne Panu Bogu, Jezusowi mimo strasznej sytuacji, w jakiej się znalazły. Miały bliską więź z Nim i to pomogło im przetrwać wszystkie trudności. Wiele możemy od nich zaczerpnąć. Dbając o więź z Bogiem, stajemy się zdolni do rzeczy niemożliwych. Jak to powiedziała jedna z sióstr - wierność w rzeczach małych buduje w nas wierność w rzeczach wielkich - mówi Ania z RCS. - Ja osobiście o męczenniczkach elżbietańskich dowiedziałam się parę miesięcy temu. Cieszę się, że mogłam je poznać.

W uroczystości uczestniczyły przedstawicielki grupy Apostolstwa św. Elżbiety z parafii pw. św. Bonifacego we Wrocławiu wraz z s. Pią, elżbietanką. - Pracujemy na co dzień z osobami chorymi, z dziećmi, co roku jeździmy na wakacje z Bogiem - wyjaśnia. - Dziś jesteśmy razem tutaj.

Beatyfikacja elżbietańskich męczenniczek. Spotkanie ludzi z różnych stron Polski i świata   Grupa Apostolstwa św. Elżbiety z parafii pw. św. Bonifacego we Wrocławiu. Agata Combik /Foto Gość

Więcej o beatyfikacji TUTAJ.

« ‹ 1 › »
Uroczystości beatyfikacyjne - cz. 2

Foto Gość DODANE 11.06.2022

Uroczystości beatyfikacyjne - cz. 2

W Mszy św. uczestniczyli wierni wewnątrz katedry, a także w jej otoczeniu - korzystając z telebimów.  
Uroczystości beatyfikacyjne - cz. 1

GOSC.PL DODANE 11.06.2022 AKTUALIZACJA 11.06.2022

Uroczystości beatyfikacyjne - cz. 1

​Cieszymy się z wyniesienia na ołtarze sióstr męczenniczek elżbietańskich. Zobaczcie pierwszą część naszej galerii z katedry wrocławskiej.  
oceń artykuł Pobieranie..

Agata Combik Agata Combik

|

GOSC.PL

publikacja 11.06.2022 18:14

FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • BEATYFIKACJA MĘCZENNICZEK ELŻBIETAŃSKICH
  • WROCŁAW

Polecane w subskrypcji

  • Brama Rzymu, początek wieczności. Przy grobie św. Moniki w Ostii
    • Nasz cykl
    • Magdalena Dobrzyniak
    Brama Rzymu, początek wieczności. Przy grobie św. Moniki w Ostii
  • Jarosław Kaczyński dla GN: Chciałbym, aby Karol Nawrocki był prezydentem, który będzie zwalczał nieszczęście, jakie nam się trafiło
    • Rozmowa
    • Andrzej Grajewski
    Jarosław Kaczyński dla GN: Chciałbym, aby Karol Nawrocki był prezydentem, który będzie zwalczał nieszczęście, jakie nam się trafiło
  • Kosmiczna misja polskiego astronauty trwa
    • Nauka
    • Wojciech Teister
    Kosmiczna misja polskiego astronauty trwa
  • Budowa katedry w Kolonii rozpoczęła się w XIII wieku, a zakończyła 145 lat temu. Wcześniej miał przyjść koniec świata
    • Świat
    • Szymon Babuchowski
    Budowa katedry w Kolonii rozpoczęła się w XIII wieku, a zakończyła 145 lat temu. Wcześniej miał przyjść koniec świata
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X