powrót
Wiara.pl - Serwis

Wrocławski

twój profil
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
  • facebook
  • YouTube
  • rss
  • Powiadomienia
Nowy numer

Najnowsze [Wydania]

  • GN 36/2025
    GN 36/2025 Dokument:(9406888,Szczęście w nieszczęściu)
  • Historia Kościoła (11) 05/2025
    Historia Kościoła (11) 05/2025 Dokument:(9398688,„Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Wyjście przed szereg czy uzdrawianie pamięci?)
  • GN 35/2025
    GN 35/2025 Dokument:(9399234,Nieznajomość prawdy szkodzi )
  • GN 34/2025
    GN 34/2025 Dokument:(9390659,Ale o co chodzi?)
  • GN 33/2025
    GN 33/2025 Dokument:(9378299,Fiction niekoniecznie science)
wroclaw.gosc.pl → Wiadomości z archidiecezji wrocławskiej → Kontynentalne spotkanie u wrocławskich józefitek
Kontynentalne spotkanie u wrocławskich józefitek  
Wszystkie siostry dostały od dzieci konwalie. Na pierwszym planie józefitki z Brazylii Karol Białkowski /Foto Gość

Kontynentalne spotkanie u wrocławskich józefitek przejdź do galerii

Siostry józefitki z Afryki i Brazylii podróżują po Polsce. Przyjechały z okazji 10. rocznicy kanonizacji św. Zygmunta Gorazdowskiego, założyciela zgromadzenia.

Karol Białkowski

|

GOSC.PL

dodane 15.05.2015 16:02
0

- Nasza obecność we Wrocławiu i w Polsce jest związana z 10. rocznicą kanonizacji naszego założyciela, ks. Zygmunta Gorazdowskiego - mówi s. Wanda z afrykańskie delegatury Zgromadzenia Sióstr św. Józefa. Podkreśla, że celem jest danie możliwości dotknięcia korzeni zakonu siostrom (przyjechało ich sześć), których powołania rodziły się na Czarnym Lądzie. - To jest też dla nich czas formacji, którą zawsze odbywamy 5 lat po złożeniu ślubów wieczystych - dodaje.

S. Wanda zaznacza, że józefitki są obecne na kontynencie afrykańskim już 40 lat. W tej chwili wspólnota liczy Siostry posługują w Kongo (4 domy zakonne), Demokratycznej Republice Konga, Kamerunie, Gabonie i Republice Środkowoafrykańskiej. - W grudniu 2013 r., ze względu na sytuację polityczną czasowo została zamknięta placówka w RŚA - wyjaśnia.

Misje józefitek w Afryce już przyniosły owoce. Piętnaście rdzennych sióstr złożyło wieczystą profesję, natomiast kolejne 22 są na etapie junioratu. Wspólnotę z Czarnego Lądu uzupełnia jeszcze 13 Polek z prowincji wrocławskiej i tarnowskiej.

Czym zajmują się siostry na swoich placówkach? Realizowaniem charyzmatu swojego świętego założyciela. - Głównie posługujemy ludziom ubogim w służbie zdrowia i szkolnictwie. Oczywiście najważniejszym elementem jest ewangelizacja - wyjaśnia s. Wanda.

W tym samym czasie do Wrocławia przyjechały również trzy siostry z Brazylii. - Mamy swoje domy zakonne w Kurytybie, Rio de Janeiro, São Luís, a od tego roku w Barra do Corda - mówi s. Dominika, która w Południowej Ameryce pracuje od 2006 r. W tych miejscach posługę pełnią 22 siostry, z czego połowa to Polki.

- Na pewno wszyscy wiedzą, że Brazylia jest jednym z najbogatszych państw na świecie, ale jest tam tak straszna różnica ekonomiczna między stanami południowymi (bogactwo) i północnymi (bieda), że trudno sobie to wyobrazić - zwraca uwagę.

Podobnie jak w przypadku sióstr z Afryki Brazylijki pracują głównie w edukacji - prowadzą m. in. przedszkole w Kurytybie - służbie zdrowia i w katechizacji. - To jest wyzwanie. Ten kraj jest katolicki, ale ten katolicyzm jest bardziej powierzchowny. Trudność ewangelizacji polega na rozkwicie różnych kościołów-sekt. Ludzie będący w sektach są prości i nie rozumieją różnic - tłumaczy.

Przedstawicielki delegatur afrykańskiej i brazylijskiej miały okazję na krótkie spotkanie z dziećmi z prowadzonego przez józefitki przedszkola we Wrocławiu. Najmłodsi zaśpiewali gościom piosenki. Wśród nich jedną o św. Zygmuncie Gorazdowskim. Siostry odwdzięczyły się śpiewami typowymi dla regionów, z których pochodzą. Dzieci miały okazję zadać też pytania.

Próbka śpiewów afrykańskich poniżej, a w galerii zdjęcia ze spotkania z dziećmi.

Misje w przedszkolu
Gosc Wroclawski

Więcej o józefitkach z Brazylii i Afryki już niebawem w "papierowym" wydaniu Gościa Wrocławskiego.


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

1 / 1
Misje w przedszkolu

WIARA.PL DODANE 15.05.2015

Misje w przedszkolu

​Siostry zakonne z Afryki i Brazylii odwiedziły przedszkole sióstr józefitek we Wrocławiu Zdjęcia: Karol Białkowski /Foto Gość  
oceń artykuł Pobieranie..
0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • AFRYKA
  • BRAZYLIA
  • DZIECI
  • MISJE
  • PRZEDSZKOLE
  • SIOSTRY JÓZEFITKI
  • WROCŁAW

Polecane w subskrypcji

  • Polska ma adres w kosmosie. Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego otworzyła nowe perspektywy dla nauki i gospodarki
    • Polska
    • Karol Białkowski
    Polska ma adres w kosmosie. Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego otworzyła nowe perspektywy dla nauki i gospodarki
  • Abp Przybylski dla GN: Rolą Kościoła jest scalić słowem Bożym popękanych ludzi
    • Rozmowa Gościa
    • ks. Adam Pawlaszczyk
    Abp Przybylski dla GN: Rolą Kościoła jest scalić słowem Bożym popękanych ludzi
  • „Od krzyża do krzyża, od Bałtyku do Tatr”. Motocykliści pielgrzymują
    • Kościół
    • Adam Śliwa
    „Od krzyża do krzyża, od Bałtyku do Tatr”. Motocykliści pielgrzymują
  • Gdy szklanka jest zbyt ciężka…
    • Zdrowie
    • Klaudia Katarzyńska
    Gdy szklanka jest zbyt ciężka…
  • Czy Bóg milczał w Auschwitz? W Centrum św. Maksymiliana w Harmężach znajdujemy odpowiedź
    • Kościół
    • Magdalena Dobrzyniak
    Czy Bóg milczał w Auschwitz? W Centrum św. Maksymiliana w Harmężach znajdujemy odpowiedź
  • Polska stała się krajem wielonarodowym. Czy przespaliśmy moment, w którym można było tym sensownie zarządzać?
    • Rozmowa
    • Piotr Legutko
    Polska stała się krajem wielonarodowym. Czy przespaliśmy moment, w którym można było tym sensownie zarządzać?
  • O nas

    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
    Zgłoś błąd
  • DOKUMENTY

    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT

    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
Zgłoś błąd

Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Facebook
  • Twitter
  • Insta
  • YT
WERSJA Desktop
  • subskrybuj
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • BISKUPI
    • ESM
    • HISTORIA DIECEZJI
    • KURIA
    • PARAFIE
  • Nasze media
    • MAŁY GOŚĆ
    • RADIO eM
    • WIARA.PL