Nowy numer 15/2024 Archiwum

11 listopada - absolutny fenomen jedności ponad podziałami

Oficjalne wrocławskie obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości były finałem Radosnej Parady Niepodległości.

Po raz pierwszy uroczystości Święta Niepodległości odbyły się na Placu Wolności. Poprzedziła je Msza św. w kościele garnizonowym (pisaliśmy o wydarzeniu TUTAJ), a z czterech miejsc Wrocławia wyruszyły pochody składające się głównie z najmłodszych mieszkańców miasta.

Na Placu Wolności wystawione zostały poczty sztandarowe oraz kompania honorowa składająca się z kilku pododdziałów Wojska, Policji, Straży Pożarnej, czy Krajowej Administracji Skarbowej.

Po wciągnięciu flagi Rzeczpospolitej Polskiej na maszt i odśpiewaniu hymnu państwowego, miały miejsce okolicznościowe przemówienia.

Wojewoda dolnośląski, Paweł Hreniak przypomniał, że w 1918 r. Polacy dostali dziejową szansę, której los poskąpił powstańcom listopadowym i styczniowym. - Ona nie oznaczała automatycznego wskrzeszenia polskiej państwowości. Aby Polska mogła się odrodzić politycznie, ale równie społecznie i duchowo, potrzebne było zaangażowanie całego narodu, który, podobnie jak samo państwo pozostawał przez ponad wiek podzielony. Linia tych podziałów była dużo głębsza, aniżeli granice zaborów - zaznaczył.

Podkreślił, że Polacy u progu odzyskania niepodległości różnili się w koncepcjach tego w jaki sposób odbudować ojczyznę, w jakim kształcie ma powstać i jaki ma mieć ustrój. Świadczy o tym panteon ojców naszej wolności. - Pomimo tych ogromnych różnic, potrafiących zaognić każdą dyskusję, w obliczu realnej możliwości odzyskania niepodległości,  powszechne stało się przekonanie o pierwszeństwie budowy państwa przed pytaniem o to jakie ono będzie - dodał.

- Absolutny fenomen jedności ponad podziałami w tym względzie, powinien wybrzmieć dzisiaj jak najpełniej. Przywraca on bowiem należytą chwałę największym bohaterom naszej niepodległości, stojącym za pierwszoplanowymi politykami tamtego okresu. To oni - zwykli ludzie - zdecydowanie i konsekwentnie opowiedzieli się za niepodległością a w następnych latach udowodnili gotowość do jej obrony bez względu na cenę - dodał wojewoda.

Wyraził też przekonanie, że Święto Niepodległości jest przede wszystkim świętem zwykłych obywateli, którzy aktywnie włączyli się w dzieło odrodzenia Rzeczpospolitej, pomimo różnej wizji na jej kształt. - W tym szczególnym dniu pamiętajmy o anonimowych i często zapomnianych bohaterach niepodległości.

- Chciałbym nam wszystkim życzyć tej jedności w działaniu, poczucia obowiązku względem ojczyzny. Dbajmy razem o naszą wspólną niepodległą - dodał na zakończenie.

Marszałek województwa, Cezary Przybylski również odnosił się do jedności wszystkich Polaków. - Co roku bardzo uroczyście świętujemy kolejne rocznice odzyskania niepodległości, wspominamy tamtych bohaterów, oddajemy im hołd i cześć. Pamiętamy o tysiącach Polaków, którzy mimo zniewolenia i poniżenia poświęcili się walce o wolność - mówił.

Podkreślił jednak, że setna rocznica powinna odznaczyć się czymś wyjątkowym: - Po prostu podajmy sobie ręce. Szczerze - bez względu na to, co nas różni. Pokażmy, że to, co najważniejsze - wolność, niepodległość, demokracja - naprawdę cenimy najbardziej. Jesteśmy obywatelami jednego kraju z urodzenia lub wyboru. Łączy nas historia, kultura, tradycja. Choć każdy z nas jest inny i różnie wyrażamy swój patriotyzm, wszystkim nam życzę, żebyśmy nie poddawali się pokusie wyniszczających podziałów. Niech żyje Polska!

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz podkreślił, że pamięć o bohaterach walk o wolność jest dla nas dużym zobowiązaniem nie tylko do tego, by pielęgnować to, co było, lecz spoglądać na to, co nadchodzi, wspólnie budować przyszłość opartą o zasady demokracji, które zapewnią nam nie tylko pokój na arenie międzynarodowej, ale też zjednoczenie wewnętrzne. - O taką wolność walczyli nasi przodkowie, w taką wolność  tu we Wrocławiu wierzymy i tylko taką będziemy respektować - wolność dla każdego człowieka bez względu na rasę, język czy wyznanie. Nikt nie odbierze nam jej, tak jak nikt nie odbierze na radości ze wspólnego radosnego świętowania odzyskania przez Polskę niepodległości.

Po przemówieniach miał miejsce apel poległych, salwa honorowa i defilada pododdziałów. Po zakończeniu oficjalnych uroczystości rozpoczęło się wspólne śpiewanie pieśni i piosenek patriotycznych i wojskowych.

Czytaj także o XVII Radosnej Paradzie Niepodległości.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy