Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Znamy zwycięzców

Uroczysta gala zakończyła 14. edycję Dolnośląskiego Konkursu Literackiego o Złote Pióro "My, Polacy - My, Dolnoślązacy", którego organizatorem jest Zespół Szkół Salezjańskich "Don Bosco" i wrocławska radakcja "Gościa Niedzielnego".

Do konkursu zgłosiło się 128 uczniów szkół średnich i III klas gimnazjalnych województwa dolnośląskiego - 98 dziewcząt i 30 chłopców. Ich zadaniem było napisanie pracy w dowolnej formie (z wyjątkiem poezji) na jeden z dwóch poniższych tematów.

1. "Rzadko na moich wargach (…)
Najdroższy wyraz: Ojczyzna.
Widziałem, jak do Jej kolan
Wstręt dotąd serca me czuje
Z pokłonem się cisną i radą
Najpospolitsi szuje”.

(Jan Kasprowicz)

Rozważania o prawdzie uczuć i postaw patriotycznych.

2. „To, co możesz uczynić, jest tylko kroplą w ogromie oceanu, ale jest właśnie tym, co daje znaczenie twojemu życiu”. (Albert Schweitzer)

Refleksja na temat znaczenia jednostki w życiu społeczeństw.

Przewodnicząca jury konkursowego, Elżbieta Warulik zaznacza, że poziom tegorocznych prac był bardzo wyrównany. - Trochę mnie zmartwiło, że było bardzo wiele prac, które przypominały wypracowania - bardzo dobre, mądre, sensowne, rzeczowe, erudycyjne, poprawne pod każdym względem - ale nie porywały, nie chwytały tak mocno za serce. Zapewne w szkole byłyby ocenione na najwyższe możliwe oceny, ale my poszukujemy w naszym konkursie tego czegoś więcej, tej wybitności - dzieli się wrażeniami. Zaznacza przy tym, że w poprzednich latach takich nie brakowało. Dodaje, że były jednak i taki, które się wyróżniały i to ich autorzy zostali nagrodzeni.

Galę konkursową w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego uświetnił występ Tomasza Krajewskiego z zespołem. Koncert był równocześnie hołdem dla zmarłego w styczniu polonisty, wieloletniego jurora konkursu i nauczyciela Zespołu Szkół Salezjańskich Janusza Kaczorowskiego. - W tym roku zabrakło człowieka z charyzmą, nieprzeciętnego, który dostrzegał w pracach to, czego my, pozostali jurorzy nie widzieliśmy. Jego spokój wewnętrzny, moc bardzo nas uspokajała wśród różnych wątpliwości - wspomina swojego kolegę E. Warulik. Jedna z prac - wyróżniona nagrodą specjalną - jest poświęcona zmarłemu profesorowi. - Ona pokazuje jak wielką rolę odegrał w życiu uczniów. Jasiu będzie żył w ich sercach. Pasuje do niego "non omnis moriar".

Czytaj najwyżej ocenione prace:

Główną nagrodę - ultra notebook - ufundował Marek Dras - prezes Radiotechnika Marketing Spółka Z o.o. we Wrocławiu.

Patronat honorowy nad konkursem objęli: Rafał Dutkiewicz i Jacek Sutryk (były i obecny prezydent Wrocławia), Cezary Przybylski (marszałek województwa dolnośląskieg), Paweł Hreniak (wojewoda dolnośląski), Jarosław Delewski (dyrektor departamentu edukacji Urzędu Miasta Wrocławia), Zbigniew Ładziński (prezes Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej) oraz abp Józef Kupny (metropolita wrocławski), bp Zbigniew Kiernikowski (ordynariusz diecezji legnickiej), bp Ignacy Dec (ordynariusz diecezji świdnickie) i ks. Jarosław Pizoń (inspektor Wrocławskiej Inspektorii Salezjanów im. św. Jana Bosko).

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy