Nowy numer 13/2024 Archiwum

Żołnierze Chrystusa. Inwestytura Rycerzy Świętego Grobu Bożego we Wrocławiu

Pięcioro osób otrzymało we wrocławskiej katedrze inwestyturę Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Uroczystości przewodniczył kardynał Kazimierz Nycz, pełniący funkcję Wielkiego Przeora Zwierzchnictwa Polskiego.

W wigilię zesłania Ducha Świętego kawalerowie i damy zakonu wyruszyli w procesji z Kościoła św. Krzyża do katedry, gdzie rozpoczęła się Msza św.

Kard. K. Nycz przypomniał, że 40 lat temu, właśnie w wigilię Zielonych Świąt, swoją pierwsza pielgrzymkę w Polsce rozpoczynał św. Jan Paweł II. Przywołał ważne słowa, które wówczas padły: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi…”, „Musicie być mocni…” – By głosić Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego potrzeba mocy Ducha Świętego i męstwa – podkreślił.

Zwrócił uwagę na trzykrotne pytanie o miłość, jakie Jezus skierował do Piotra. – Pytanie o miłość leży u podstaw każdego powołania… Życie ludzkie ma sens, gdy jest bezinteresownym darem – mówił, zwracając uwagę na słowa papieża Franciszka, w których zachęca nie tylko do pytania o swoją tożsamość, o to „Kim jesteś”?, ale „Dla kogo jesteś?”.

– Stawiajmy sobie to pytanie: „Dla kogo jestem?” Uświadommy sobie, że celem bycia w zakonie nie jest to, „by być” i by się tym szczycić, ale by być „dla” – mówił.

Żołnierze Chrystusa. Inwestytura Rycerzy Świętego Grobu Bożego we Wrocławiu   Niesiono również ostrogi - znak rycerskiej służby. Agata Combik /Foto Gość

Po homilii rozpoczęła się ceremonia związana z inwestyturą. Kandydaci usłyszeli między innymi: „Bądźcie zatem wiernymi i mężnymi żołnierzami naszego Pana Jezusa Chrystusa, kawalerami Jego Świętego Grobu, silnymi i odważnymi, abyście pewnego dnia mogli zostać włączeni do Jego niebieskiego dworu”.

W ramach specjalnego rytuału kawalerowie dotykali ostróg, symbolu rycerskiej służby, oraz miecza, otrzymywali dystynktoria i płaszcze.

Żołnierze Chrystusa. Inwestytura Rycerzy Świętego Grobu Bożego we Wrocławiu   Damy Zakonu po Eucharystii. Agata Combik /Foto Gość

Damy z kolei zobowiązywały się do tego, by „stosować w praktyce każdy możliwy środek, aby osiągnąć doskonałość życia chrześcijańskiego”, „okazywać się godną honoru, który otrzymuje, i godności, w którą zostaje przyodziana”; otrzymały również dystynktoria i płaszcze.

Na zakończenie odmówiono Modlitwę Rycerza i Damy, rozpoczynającą się od słów: „Panie, na pięć Ran Twoich, które widnieją na naszych godłach, prosimy Cię, daj nam moc miłowania wszystkich istot świata (…). Ześlij na nas, Rycerzy Grobu Świętego, Twego Ducha, aby uczynił nas przekonanymi i szczerymi wysłannikami pokoju i miłości pośród braci naszych (…)”.

Zobacz także:

Żołnierze Chrystusa. Inwestytura Rycerzy Świętego Grobu Bożego we Wrocławiu   Kawalerowie po Mszy św. w katedrze. Agata Combik /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy