Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Odkrywają szerzej nieznaną historię Flotylli Pińskiej

Piknik historyczny pod hasłem "Flotylla Pińska na straży Niepodległej" przypomniał ciekawą polską tradycję Oddziału Rzecznego Polskiej Marynarki Wojennej.

Impreza na bulwarze im. Lecha i Marii Kaczyńskich odbyła się z racji 100. rocznicy powstania Flotylli Pińskiej pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej, wojewody dolnośląskiego oraz Urzędu Żeglugi Śródlądowej.

Całość otworzyła Msza święta na statku "Wratislawia" przy bulwarze Xawerego Dunikowskiego w intencji marynarzy Flotylli Pińskiej. Eucharystię odprawił ks. Piotr Wiśniowski.

- Przypominamy historię Flotylli Pińskiej, która byłą częścią marynarki wojennej. Wrocław chce być i jest stolicą polskiej żeglugi śródlądowej. To oczywiście zobowiązanie nie tylko do tego, aby w stolicy Dolnego Śląska mieściły się ważne urzędy dotyczącej tej żeglugi. Również zobowiązuje nas to do pewnych tradycji, które mają swój początek w II Rzeczpospolitej. Chcieliśmy przez to spotkanie przybliżyć Dolnoślązakom historię rzecznej flotylli, która walczyła z bolszewikami w 1920, a potem z Niemcami w 1939 roku - opowiada wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.

Podkreśla, że Odra z roku na rok pięknieje i dzieje się wokół niej coraz więcej. Ale nie chodzi tylko poprawioną infrastrukturę i kwestie związane z turystyką czy gospodarką. Ważne jest właśnie sięgnięcie do tradycji.

- Odtwarzamy szkolnictwo - Technikum Żeglugi Śródlądowej, mamy we Wrocławiu instytucje, które zajmują się Odrą, ale to nadal mało. Jeżeli chcemy dopełnić wszystkich swoich zobowiązań, ważne jest, by dbać o tradycje marynarzy rzecznych - podkreśla P. Hreniak.

Losy Flotylli Pińskiej są jednymi z najbardziej zapomnianych historii wojskowych II Rzeczpospolitej. Formacja wciąż pozostaje szerzej nieznana nawet w środowisku pasjonatów historii.

- Wspominamy wszystkich tych, którzy wywalczyli nam niepodległość i potem, przez wiele lat, walczyli o granice II Rzeczpospolitej. Cieszę się, że do tej historii nawiązujemy i może ją poznać wielu Dolnoślązaków - mówił wojewoda dolnośląski.

- Piknik stał się potwierdzeniem tego, ja ważne jest, by sięgać w głąb historii i próbować dostrzegać związki i relacje, które budują pokolenia niepodległej - przemawiał dyrektor oddziału wrocławskiego Instytutu Pamięci Narodowej dr Andrzej Drogoń.

Projekt odtworzenia święta Flotylli Pińskiej Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu stworzyło w zeszłym roku. Podczas pikniku otwarto wystawę historyczną "Z dala od bursztynowego brzegu..w 100. rocznicę powstania Flotylli Pińskiej 1919 -2019". Ekspozycję będzie można oglądać na bulwarze do końca lipca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy