Odkrywają szerzej nieznaną historię Flotylli Pińskiej

Piknik historyczny pod hasłem "Flotylla Pińska na straży Niepodległej" przypomniał ciekawą polską tradycję Oddziału Rzecznego Polskiej Marynarki Wojennej.

Impreza na bulwarze im. Lecha i Marii Kaczyńskich odbyła się z racji 100. rocznicy powstania Flotylli Pińskiej pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej, wojewody dolnośląskiego oraz Urzędu Żeglugi Śródlądowej.

Całość otworzyła Msza święta na statku "Wratislawia" przy bulwarze Xawerego Dunikowskiego w intencji marynarzy Flotylli Pińskiej. Eucharystię odprawił ks. Piotr Wiśniowski.

- Przypominamy historię Flotylli Pińskiej, która byłą częścią marynarki wojennej. Wrocław chce być i jest stolicą polskiej żeglugi śródlądowej. To oczywiście zobowiązanie nie tylko do tego, aby w stolicy Dolnego Śląska mieściły się ważne urzędy dotyczącej tej żeglugi. Również zobowiązuje nas to do pewnych tradycji, które mają swój początek w II Rzeczpospolitej. Chcieliśmy przez to spotkanie przybliżyć Dolnoślązakom historię rzecznej flotylli, która walczyła z bolszewikami w 1920, a potem z Niemcami w 1939 roku - opowiada wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.

Podkreśla, że Odra z roku na rok pięknieje i dzieje się wokół niej coraz więcej. Ale nie chodzi tylko poprawioną infrastrukturę i kwestie związane z turystyką czy gospodarką. Ważne jest właśnie sięgnięcie do tradycji.

- Odtwarzamy szkolnictwo - Technikum Żeglugi Śródlądowej, mamy we Wrocławiu instytucje, które zajmują się Odrą, ale to nadal mało. Jeżeli chcemy dopełnić wszystkich swoich zobowiązań, ważne jest, by dbać o tradycje marynarzy rzecznych - podkreśla P. Hreniak.

Losy Flotylli Pińskiej są jednymi z najbardziej zapomnianych historii wojskowych II Rzeczpospolitej. Formacja wciąż pozostaje szerzej nieznana nawet w środowisku pasjonatów historii.

- Wspominamy wszystkich tych, którzy wywalczyli nam niepodległość i potem, przez wiele lat, walczyli o granice II Rzeczpospolitej. Cieszę się, że do tej historii nawiązujemy i może ją poznać wielu Dolnoślązaków - mówił wojewoda dolnośląski.

- Piknik stał się potwierdzeniem tego, ja ważne jest, by sięgać w głąb historii i próbować dostrzegać związki i relacje, które budują pokolenia niepodległej - przemawiał dyrektor oddziału wrocławskiego Instytutu Pamięci Narodowej dr Andrzej Drogoń.

Projekt odtworzenia święta Flotylli Pińskiej Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu stworzyło w zeszłym roku. Podczas pikniku otwarto wystawę historyczną "Z dala od bursztynowego brzegu..w 100. rocznicę powstania Flotylli Pińskiej 1919 -2019". Ekspozycję będzie można oglądać na bulwarze do końca lipca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..