Nowy numer 13/2024 Archiwum

Niedawno w ruinie, teraz odzyskuje blask

Abp Józef Kupny poświęcił obraz Matki Bożej Ślężańskiej, nową drogę krzyżową z piaskowca, odrestaurowaną emporę oraz ikony ewangelistów. Kościół na szczycie Ślęży pięknieje.

Świątynia pw. Nawiedzenia NMP na szczycie Ślęży, jak i obecność chrześcijaństwa w tym miejscu, ma swoją bogatą historię i sięga aż XII wieku. Kilka lat temu jednak kościół ten popadał już w kompletną ruinę, stał się obiektem dewastacji. Pękające ściany, osuwające się schody, wilgoć, która rozsadzała zewnętrzne mury, grożąc zawaleniem, zamknięte za zardzewiałą kratą drzwi - taki obraz kościoła można było zobaczyć jeszcze w 2012 roku na górze, która jest jedną z najważniejszych turystycznych atrakcji Dolnego Śląska.

Dzięki inicjatywie i ogromnemu wsparciu abp. Józefa Kupnego oraz determinacji kustosza tego miejsca - ks. dr. Ryszarda Staszaka, udało się doprowadzić do odbudowy i rekonsekracji kościoła.

Duszpasterstwo na szczycie Ślęży ożyło. Zagląda tam bowiem wielu turystów, spotyka się młodzież. Coniedzielna Msza święta oraz kilka dużych wydarzeń w roku (jak np. spotkanie młodzieży, sylwester) sprawiają, że najwyżej położona świątynia w archidiecezji wrocławskiej cieszy się coraz większą popularnością.

Czytaj o tym więcej tutaj:

Podczas spotkania młodych archidiecezji wrocławskiej "W górę serca" 28 września 2019 roku metropolita wrocławski poświęcił kolejne nowe i odnowione elementy kościoła pw. Nawiedzenia NMP. To obraz kultyczny Matki Bożej Ślężańskiej umieszczony w centrum nad ołtarzem, nowa Droga Krzyżowa z piaskowca, odrestaurowana empora, dzwony na wieży oraz dwumetrowe ikony ewangelistów umieszczone także na ścianie głównej

- Marzy mi się stworzenie Muzeum Ziemi Ślężańskiej, żeby np. pokazać też czasy piastowskie na tych ziemiach. Przy tym przydałaby się baza noclegowa dla młodzieży. W maju metropolita poświęci ufundowaną przez siebie figurę Bolka II. Ona będzie umieszczona przy kościele na Ślęży. Pamiętajmy, że przez długi okres utrzymywała się tam reakcja pogańska. Poganie ciągle myśleli, że zawłaszczą ten teren. Od kilku stuleci jednak jest to góra chrześcijańska, maryjna, która jednoczy młodzież nie tylko z terenów Wrocławia i okolicy, ale i z całej Polski i z zagranicy - mówi ks. prał. Ryszard Staszak.

Podkreśl, że na szczycie znajdują się mury kościoła z XII wieku, które są niezbitym dowodem, że od ponad 800 lat trwa tam cywilizacja chrześcijańska. Ksiądz proboszcz zachęca, by poznać historię Piotra Włostowica z czasów piastowskich.

- On był właścicielem góry, nie poganie i to on w XII wieku sprowadził augustianów z Francji, którzy ewangelizowali nasze ziemie i dali tutaj początek chrześcijaństwu. Nie kwestionujemy tego, co było wcześniej na Ślęży. Przeszliśmy przecież tzw. inkulturację, czyli proces zakorzenienia Ewangelii w różnych kulturach. Nasze spotkania przypominają nam, kim my, Polacy, jesteśmy, jaka jest nasza tożsamość, podkreślają znaczenie chrześcijańskiej wiary w budowaniu tego, co nasze, co polskie. Piękno i wzniosłość ślężańskiej przyrody po dziś dzień skłaniają do duchowej refleksji, a zarazem przypominają o wspaniałym dziedzictwie, z którego my, Polacy, czerpiemy już od ponad 30 pokoleń - opowiada proboszcz parafii Sulistrowice.

W uznaniu za zasługi dla archidiecezji wrocławskiej ks. prał. Staszak otrzymał od abp. Józefa Kupnego specjalny limitowany numizmat okolicznościowy metropolity wrocławskiego.

Poniżej zdjęcia nowych elementów kościoła na Ślęży.

Niedawno w ruinie, teraz odzyskuje blask

Niedawno w ruinie, teraz odzyskuje blask

Niedawno w ruinie, teraz odzyskuje blask

Niedawno w ruinie, teraz odzyskuje blask

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy