Nowy numer 13/2024 Archiwum

Podążać za gwiazdą

Aby udało się przeprowadzić tak duże przedsięwzięcie, jakim jest Orszak Trzech Króli we Wrocławiu, potrzeba czasu i ludzi. Czasu może nie przybywa, ale ludzi na szczęście nie brakuje.

Przygotowania do pierwszego wrocławskiego Orszaku Trzech Króli w 2011 r. trwały zaledwie 3 tygodnie. Dziś orszak to już ogromne wydarzenie, do którego przygotowania rozpoczynają się we wrześniu! W 10., jubileuszowym orszaku bierze udział ponad 400 aktorów, 20 organizacji i kilkuset wolontariuszy. Początek 6 stycznia o 12.30 na Ostrowie Tumskim.

Rodzinnie

Orszak Trzech Króli rozpoczyna się w... rodzinie. To szczególnie rodziny (całe, wielopokoleniowe) zaproszone są na Orszak Trzech Króli. W rodzinach zaczynają się rozmowy o Mędrcach ze Wschodu, szykowane są stroje, korony, ale też... kanapki i herbata do termosów! Z rodziną można również wziąć udział w wielu orszakowych konkursach - plastycznych, muzycznych, które szczegółowo opisane są na stronie www.orszak.org.

Obowiązkowe stroje

Kolorowe, specjalne przygotowane - stroje orszakowe są niezwykle ważnym elementem. Każda grupa aktorów ubrana jest przecież inaczej: aniołowie, pastuszkowie, rycerze, dwórki, zastęp archaniołów czy aktorów w strojach ludowych. Są w końcu stroje dla Świętej Rodziny oraz dla samych Trzech Króli - zawsze pieczołowicie dopracowane w najdrobniejszych szczegółach. Po każdym orszaku zostają wyprane, sprawdzone, policzone, a ewentualne uszkodzenia naprawione, by służyły znów za rok. W tych przygotowaniach wrocławski orszak wspiera od lat Wypożyczalnia Strojów "Kostium" z ul. Wittiga, a nowe stroje szyje jego właścicielka - zaprzyjaźniona z aktorami cierpliwa i dokładna pani Basia, która doskonale wie, jak przygotować orszakową "stylówkę".

Orszak w szkołach

W orszakowe przygotowania włączają się także szkoły i przedszkola. Nauczyciele mają do dyspozycji konspekty i scenariusze o tematyce początków chrześcijaństwa i jego wpływie na historię, kulturę i sztukę. Organizowane są też warsztaty, podczas których powstają elementy strojów. W SP "Iskry" ojcowie z synami przygotowują tarcze i miecze dla wojsk rycerskich każdego z Trzech Króli. Chętni uczniowie włączyć się mogą w przygotowanie scenek na trasie orszaku albo podzielić się swoimi talentami muzycznymi, dołączając do grupy inicjującej śpiew kolęd podczas orszakowej drogi.

Orszak od kuchni

Jaki będzie szczegółowy scenariusz orszaku? Kiedy dokładnie wyruszy? Którą trasą przejdzie? Jak będą ustawione poszczególne grupy aktorów? Jak rozplanować Betlejem? Kto rozda korony i śpiewniki, a ilu mężczyzn potrzeba do Straży Orszakowej? Kto poniesie tuby z nagłośnieniem? Przygotowania formalne, pozwolenia, sprawy związane z bezpieczeństwem, przygotowanie sceny głównej i scenek na trasie - to tylko niektóre z działań do zaplanowania i zrealizowania.

Siła współpracy, siła rozmowy

Siła orszaku to przede wszystkim rozmowy i chęć współpracy różnych środowisk, wolontariuszy, organizacji i instytucji, które łączą się, aby wspólnie przygotować wrocławski Orszak Trzech Króli - jeden z największych w Polsce. W organizację angażują się m.in.: Szkoły Podstawowe "Zdrój" i "Iskry", Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, Duszpasterstwo Akademickie "Wawrzyny", Komenda Wojewódzka Policji, Straż Miejska, której funkcjonariusze wcielają się tego dnia w role Trzech Króli, Pielgrzymkowa Służba Porządkowa, Skauci Europy, ZHR, Skauci Króla, Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia", Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Mężczyźni św. Józefa i wrocławska Caritas. Każdy ma swój odcinek - i tak z tych cegiełek powstaje orszak.

Kliknij i zobacz listę orszaków w archidiecezji wrocławskiej i godziny ich rozpoczęcia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy