Nowy numer 13/2024 Archiwum

Jeśli tęsknisz za wizytą przy grobie bł. Czesława

Kościół dominikanów we Wrocławiu pozostaje w związku z epidemią niedostępny dla wiernych, ale możliwe jest włączenie się online w modlitwę przy grobie patrona miasta. Specjalny cykl o bł. Czesławie przygotował ponadto dr Wojciech Kucharski z Centrum Historii Zajezdnia.

W pierwszym z krótkich filmowych wykładów zastanawia się nad tym, czy… bł. Czesław w ogóle istniał, bo nie dla wszystkich jest to oczywiste.

Na szczęście mamy jego relikwie, a także kilka źródłowych dokumentów potwierdzających sławę jego świętości w odległych wiekach i podających konkretne fakty z jego życia.

Zobacz całość:

Co o założycielu wrocławskiego klasztoru dominikanów pisał Peregryn z Opola (pierwszy inkwizytor na ziemiach polskich)? Co łączyło Czesława ze św. Jackiem? Kiedy spotkał św. Dominika? Peregryn, a później niejaki lektor Stanisław, wydobywają kolejne fakty dotyczące życia patrona Wrocławia. Kolejne źródła napomykają o jego więzi z Krakowem oraz o dziennej dacie śmierci: 15 lipca. Cenna jest także przechowywana w Archiwum Państwowym we Wrocławiu bulla protekcyjna z 1221 r., która zapewne miała ułatwić Czesławowi pozyskanie u wrocławskiego biskupa przychylności przy zakładaniu tu dominikańskiego klasztoru.

Niejasna pozostaje kwestia roku śmierci błogosławionego (zwykle przyjmuje się, że był to rok 1242), natomiast – dzięki badaniom jego relikwii – można było ustalić jak wyglądał: postawny, przypuszczalnie szatyn lub blondyn o niebieskich oczach, zmarł w wieku 60 lat. W wyniku niedożywienia cierpiał na różne choroby, m.in. na okołokorzeniowe zapalenie zęba.

Kolejny wykład, „Relikwie, czyli życie bł. Czesława po życiu”, będzie można usłyszeć w niedzielę o 21.00 na FB Centrum Kultury Zajezdnia.

*

Nieszpory z kaplicy bł. Czesława transmitowane są o 19.45. Na https://wroclaw.dominikanie.pl/ znajdziesz również inne propozycje dominikanów wrocławskich na czas epidemii, w tym informację o telefonicznym dyżurze duszpasterskim.

Zobacz także: wrocławscy dominikanie nie odpuszczają duszpasterstwa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy