powrót
Wiara.pl - Serwis

Wrocławski

twój profil
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
  • facebook
  • YouTube
  • rss
  • Powiadomienia
Nowy numer

Najnowsze [Wydania]

  • GN 22/2025
    GN 22/2025 Dokument:(9278877,Dziecko chce do Jezusa!)
  • Gość Extra 2/2025 (12)
    Gość Extra 2/2025 (12) Dokument:(9271942,Oczy Serca)
  • GN 21/2025
    GN 21/2025 Dokument:(9268666,Przyszłość świata)
  • GN 20/2025
    GN 20/2025 Dokument:(9259124,Kochać człowieka, piętnować zło)
  • GN 19/2025
    GN 19/2025 Dokument:(9250678,Kościół prawa czy Kościół miłości?)
wroclaw.gosc.pl → Wiadomości z archidiecezji wrocławskiej → XXVIII ogólnopolska pielgrzymka Fundacji im. Brata Alberta na wrocławskich Karłowicach
XXVIII ogólnopolska pielgrzymka Fundacji im. Brata Alberta na wrocławskich Karłowicach  
W procesji z darami przyniesione zostały prace wykonane w placówkach fundacji na terenie całej Polski. Agata Combik /Foto Gość

XXVIII ogólnopolska pielgrzymka Fundacji im. Brata Alberta na wrocławskich Karłowicach przejdź do galerii

W spotkaniu, rozpoczętym Mszą św. pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, wzięło udział ok. 700 osób. "Prosimy was wszystkich, którzy cierpicie, abyście nas wspierali (…), abyście stawali się źródłem mocy dla Kościoła i dla ludzkości" - mówił metropolita słowami św. Jana Pawła II.

Agata Combik Agata Combik

|

GOSC.PL

dodane 15.09.2021 18:09

Przedstawiciele fundacji – powitani przez proboszcza franciszkańskiej parafii o. Fabiana Kaltbacha – zgromadzili się najpierw na Mszy św. w kościele pw. św. Antoniego, a następnie na agapie w ogrodach klasztornych. Nie brakło występów artystycznych i opowieści o dziejach wrocławskich franciszkanów. W spotkaniu wzięli udział m.in. prezes fundacji ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, o. Alan Brzyski OFM (prowincjał), zaprzyjaźnieni franciszkanie i sympatycy fundacji. W czasie Eucharystii, a także po niej, usłyszeć można było zespół Śpiewające Jeziora.

Zobacz zdjęcia:

XXVIII Ogólnopolska pielgrzymka Fundacji im. Brata Alberta we Wrocławiu

GOSC.PL DODANE 15.09.2021 AKTUALIZACJA 15.09.2021

XXVIII Ogólnopolska pielgrzymka Fundacji im. Brata Alberta we Wrocławiu

​Przedstawiciele fundacji z całego kraju spotkali się we franciszkańskiej parafii pw. św. Antoniego we Wrocławiu-Karłowicach. Spotkanie rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego.  

– Matka Bolesna jest także dzisiaj Matką Bolejącą... Boleści, których doznawała na ziemi, stanowią dopełnienie męki Chrystusa dla dobra Kościoła, a zatem uczestnictwo Maryi w męce Pana stało się współdziałaniem w dziele zbawienia – mówił abp Józef do pielgrzymów w dzień, kiedy Kościół wspomina Matkę Bożą Bolesną.

Ukazał Jezusa, który wchodził w świat ludzkiego cierpienia, uzdrawiając, uwalniając od bólu ciała i duszy, a w centrum swojego nauczania postawił Osiem Błogosławieństw, które są skierowane właśnie do ludzi doznających różnych cierpień. Nade wszystko jednak Chrystus sam cierpienie wziął na siebie – i to przez nie dokonało się odkupienie człowieka.

– Cierpienie ludzkie osiągnęło szczyt w męce Chrystusa. Równocześnie weszło ono w całkowicie nowy wymiar, nowy porządek. W osobie Jezusa Chrystusa związane zostało z miłością – tłumaczył abp Józef. – Każdy człowiek ma udział w odkupieniu i każdy jest wezwany do uczestnictwa w cierpieniu, przez które odkupienie się dokonało.

Arcybiskup zachęcał, by trwającą pielgrzymka była okazją do nawiązania z Bogiem głębokiej relacji miłości – tylko wtedy będziemy zdolni inaczej spojrzeć na nasze krzyże, cierpienia. Dostrzeżemy, że na krzyżu naszego cierpienia nie jesteśmy sami, że razem z Chrystusem jesteśmy do krzyża przybici i On w nas żyje. Każdy z nas znajduje się w kręgu Jego miłości. Czasem, jak uczniowie idący do Emaus, przytłoczeni cierpieniem, nie umiemy rozpoznać Jezusa, który idzie tuż obok. On jednak zawsze jest blisko, chce być rozpoznany, kochany.

„Moim największym szczęściem jest to, że zostałam niewidoma” – mówiła beatyfikowana niedawno matka Elżbieta Czacka, która po utracie wzroku podjęła wiele dzieł na rzecz osób niewidomych. – Jej ślepota stała się fundamentem, skałą, na której Bóg mógł wybudować piękny dom – zauważył abp Kupny. – Zrozumiała, że najbardziej zbliżamy się do Boga, będąc blisko człowieka, który cierpi, który jest w potrzebie. Drodzy opiekunowie, wychowawcy osób niepełnosprawnych, niech ta pielgrzymka pomoże wam pogłębić świadomość, że będąc blisko waszych podopiecznych, jesteście blisko Boga – zaznaczył arcybiskup.

Przywołał słowa św. Jana Pawła II: „Prosimy was wszystkich, którzy cierpicie, abyście nas wspierali. Właśnie was, którzy jesteście słabi, prosimy, abyście stawali się źródłem mocy dla Kościoła i dla ludzkości. W straszliwym zmaganiu się pomiędzy siłami dobra i zła, którego widownią jest nasz współczesny świat – niech wasze cierpienie w jedności z krzyżem Chrystusa przeważy!” – Wspierajcie nas – prosił abp Józef.


– We Wrocławiu są dwie placówki Fundacji im. Brata Alberta: WTZ „Wspólnota”, tzw. Misie, przy ul. Smoczej (wcześniej przy Hali Ludowej) oraz „Muminki” na Karłowicach przy klasztorze franciszkańskim – mówi Aleksander Sadowski, instruktor terapii zajęciowej. – U nas, w „Muminkach”, mamy pod opieką 53 osoby – są to ludzie dorośli, z niepełnosprawnością intelektualną, czasem też fizyczną. Obecnie uczestniczą w zajęciach od 8.00 do 13.00 (przed epidemią dłużej), korzystając z wielu pracowni: kulinarnej, kelnerskiej, plastycznej, krawieckiej, stolarskiej, ceramicznej, ogrodniczej, gospodarczej i papierniczej.

Osoby przychodzące do placówek mają bardzo zróżnicowane potrzeby. – Jednemu pomagamy nauczyć się posługiwania się łyżką, innemu zdobyć pracę – tłumaczy A. Sadowski. – Wielu rzeczy mogą się tu nauczyć, odkryć swoje talenty, doświadczyć radości bycia ze sobą, zaangażowania w wykonywanie różnych prac. Powstają u nas naprawdę niezwykłe dzieła.

1 / 1
XXVIII Ogólnopolska pielgrzymka Fundacji im. Brata Alberta we Wrocławiu

GOSC.PL DODANE 15.09.2021 AKTUALIZACJA 15.09.2021

XXVIII Ogólnopolska pielgrzymka Fundacji im. Brata Alberta we Wrocławiu

​Przedstawiciele fundacji z całego kraju spotkali się we franciszkańskiej parafii pw. św. Antoniego we Wrocławiu-Karłowicach. Spotkanie rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego.  
oceń artykuł Pobieranie..
FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • FUNDACJA IM. BRATA ALBERTA
  • PIELGRZYMKA 2021

Polecane w subskrypcji

  • Rodziny zastępcze w kryzysie. System pieczy zastępczej wymaga pilnych zmian
    • Polska
    • Agnieszka Huf
    Rodziny zastępcze w kryzysie. System pieczy zastępczej wymaga pilnych zmian
  • Narkotyki, przemoc, bezdomność to codzienność dzieci w Sudanie Południowym. Salezjanie chcą przywrócić im dzieciństwo
    • Świat
    • Magdalena Dobrzyniak
    Narkotyki, przemoc, bezdomność to codzienność dzieci w Sudanie Południowym. Salezjanie chcą przywrócić im dzieciństwo
  • „Wniebowstąpienie” w obrazie z XVI wieku
    • W ramach
    • Leszek Śliwa
    „Wniebowstąpienie” w obrazie z XVI wieku
  • Atak gazowy pod Bolimowem. Tutaj 110 lat temu użyto najwięcej gazów bojowych w I wojnie światowej
    • Historia
    • Przemysław Kucharczak
    Atak gazowy pod Bolimowem. Tutaj 110 lat temu użyto najwięcej gazów bojowych w I wojnie światowej
  • „Wybielanie” przez oczernianie. Państwowe Muzeum Etnograficzne na tropie naszej kolonialnej mentalności
    • Polska
    • Piotr Legutko
    „Wybielanie” przez oczernianie. Państwowe Muzeum Etnograficzne na tropie naszej kolonialnej mentalności
  • Dlaczego Pan Bóg nie jest korkiem do wanny? Rozmowa z Kamilem Gąszowskim, autorem najnowszej książki z biblioteki „Małego Gościa”
    • Rozmowa
    • Marcin Jakimowicz
    Dlaczego Pan Bóg nie jest korkiem do wanny? Rozmowa z Kamilem Gąszowskim, autorem najnowszej książki z biblioteki „Małego Gościa”
  • O nas

    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
    Zgłoś błąd
  • DOKUMENTY

    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT

    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
Zgłoś błąd

Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Facebook
  • Twitter
  • Insta
  • YT
WERSJA Desktop
  • subskrybuj
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • BISKUPI
    • ESM
    • HISTORIA DIECEZJI
    • KURIA
    • PARAFIE
  • Nasze media
    • MAŁY GOŚĆ
    • RADIO eM
    • WIARA.PL