Do kolejnego roku duszpasterskiego i jubileuszowego przygotowują się też proboszczowie

W Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu licznie zebrali się proboszczowie z całej archidiecezji wrocławskiej na specjalnej konferencji przygotowującej do nowego roku duszpasterskiego pt. "Pielgrzymi nadziei".

Maciej Rajfur Maciej Rajfur

|

GOSC.PL

dodane 15.11.2024 16:08

Już wkrótce rozpoczniemy nowy rok duszpasterski pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. Będzie to także Rok Jubileuszowy. Szykują się do niego księża, a przede wszystkim proboszczowie.

Konferencję duszpasterską wprowadzającą w nowy rok duszpasterski pod hasłem „Pielgrzymi Nadziei” kapłani rozpoczęli od wspólnej modlitwy liturgią godzin. Następnie wysłuchali cyklu prelekcji. O. Paweł Kowalski SJ mówił o modlitwie w życiu kapłana.

- Jeżeli ja podążam w kierunku dobra, Bóg będzie mi pomagać, bo mnie wspiera. Bo Mu na mnie zależy. Chce mnie mieć blisko siebie. Czasem mamy w głowie straszaka w postaci Pana Boga i zamiast mówić, że Bóg jest miłością mówimy innym, że Bóg czyha na nasze potknięcia, żeby nami wzgardzić i nas upomnieć. Czy to oznacza bliską z Nim relację, o którą chodzi pomiędzy Bogiem, a kapłanem? Nie - mówił jezuita do księży archidiecezji wrocławskiej.

W czasie spotkania proboszczowie wysłuchali także prelekcji ks. Artura Sepioły o nawróceniu misyjnym duszpasterza-proboszcza. Czyli, co można zrobić, żeby nie trwać w rutynie i nie tylko być znakiem nadziei dla innych, ale też samemu czerpać ze źródła. Chodzi o odnowienie własnego duszpasterstwa wobec tych, do których kapłan został posłany.

- Nadchodzący rok duszpasterski wpisuje się w kontekst synodu diecezjalnego o nawróceniu i odnowie Kościoła. Chcemy być pielgrzymami nadziei. W czasie konferencji słuchaliśmy wykładów, ale i świadectw ludzi, którzy pokazują nam, jak przeżywać ten czas. Ojciec Paweł Kowalski wskazał, że by być pielgrzymem nadziei, trzeba być najpierw człowiekiem modlitwy. Bez niej nic jako kapłani nie zrobimy w naszym życiu. Podkreślając wagę i znaczenie modlitwy w życiu księdza, czymś koniecznym jest również umiejętność rozeznawania duchowego. Prelegent wskazał na konkretny proces rozeznawania duchowego. Kapłani podejmują nietrafione decyzje, bo nie są poprzedzone modlitwą i rozeznawaniem. Ale usłyszałem bardzo trafione słowa: "Mam tak bardzo dużo pracy, że to jest niemożliwe, żebym przestał się modlić". Im więcej mamy pracy, tym więcej powinniśmy mieć czasu na modlitwę - opowiada bp Jacek Kiciński CMF.

Jak dodaje, ceni sobie konkretne wskazówki dla życia kapłańskiego, które padły na konferencji.

- Była mowa także o nawróceniu i odnowie parafii. Musimy zmienić naszą mentalność. Ta rzeczywistość, w której wzrastaliśmy, po prostu minęła. Dlatego konieczne jest nawrócenie duszpasterskie. Przywykliśmy do pewnych schematów. Zapominamy o tym, czym dzisiejszy człowiek żyje. Musimy dokonać zmian w myśleniu. Młodzież przygotowujemy do przyjęcia bierzmowania, a nie przygotowujemy ich do życia w Kościele, we wspólnocie. Myślenie musi być planowane, nie spontaniczne ani nie zamknięte sztywno w schematach - opisuje wrocławski biskup pomocniczy.

Jego zdaniem zebranie proboszczów było bardzo owocne i widzimy u księży pragnienie spotkania.

- Księża nie tylko mają dbać o to, by program roku duszpasterskiego został wdrożony w diecezji, w parafiach i wspólnotach, ale są przede wszystkim adresatami tego programu. Całe nawrócenie duszpasterskie zaczyna się też od nas, czyli księży. Papież Franciszek wskazał nam kilka obszarów, m.in. obfite czerpanie ze źródła nadziei. A najlepiej robić to poprzez modlitwę - indywidualną i wspólnotową, przeżywanie Eucharystii, adorację. Dlatego m.in. podczas konferencji jeden z prelegentów mówił o modlitwie w życiu kapłana - wyjaśnia ks. Arkadiusz Krziżok, dyrektor wydziału duszpasterskiego wrocławskiej kurii.

Ks. dr hab. Jacek Froniewski, wikariusz generalny archidiecezji wrocławskiej, wygłosił konferencję pt. „Wierzę w Kościół?”.

- Jednym z obszarów, które wymienił papież Franciszek, jest braterstwo. Kościół to wspólnota zjednoczona pod przewodnictwem Chrystusa jako głowy. Całe nasze spotkanie wpisuje się nie tylko w nowy rok duszpasterski, ale także w synod archidiecezji wrocławskiej - podkreśla ks. Krziżok. Do kolejnego roku duszpasterskiego i jubileuszowego przygotowują się też proboszczowie Do kolejnego roku duszpasterskiego i jubileuszowego przygotowują się też proboszczowie Do kolejnego roku duszpasterskiego i jubileuszowego przygotowują się też proboszczowie

1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..