• facebook
 • rss
 • Rzeka niosąca wesele

  Agata Combik

  dodane 02.02.2016 15:43

  W Dzień Życia Konsekrowanego cztery panie dołączyły do grona osób konsekrowanych archidiecezji wrocławskiej przez obrzęd błogosławieństwa wdów.

  Uroczyste obchody Światowego Dnia Życia Konsekrowanego – kończące zarazem Rok Życia Konsekrowanego – rozpoczęły się procesją, która wyruszyła do katedry spod kościoła św. Krzyża.

  Przedstawiciele różnych wspólnot, powitani przez o. Jacka Kicińskiego, wikariusza biskupiego ds. życia konsekrowanego, nieśli zapalone świece, a także relikwie swoich założycieli i patronów.

  Długi korowód, wielobarwny od rozmaitych habitów, przekroczył uroczyście katedralną Bramę Miłosierdzia, by uczestniczyć we Mszy św., połączonej z odnowieniem ślubów życia radami ewangelicznymi i modlitwą za pasterzy wrocławskiego Kościoła - abp. Józefa, wkrótce obchodzącego 10-lecie sakry biskupiej, oraz kard. Henryka Gulbinowicza, w 40. rocznicę ingresu do wrocławskiej katedry.

  Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski, który przypomniał biblijne wersety o „nurtach rzeki rozweselających miasto Boże”. – Nurt rzeki życia konsekrowanego wnosi powiew radości ewangelicznej i ewangelicznej nadziei. W ten sposób rozwesela Kościół – mówił.

  Uznał, że źródła owej rzeki – jej „dziś”, oraz jej przyszłość – opisują doskonale słowa, które papież Franciszek wplótł w motto Roku Życia Konsekrowanego: Ewangelia, proroctwo i nadzieja. Najgłębsze źródła życia radami ewangelicznymi znajdują się właśnie w Ewangelii oraz w pierwotnym Kościele. – Chrystus sam żył tymi radami, następnie zaczął się nimi dzielić, najpierw przez Osiem Błogosławieństw, potem przez kolejne rady zawarte w Ewangelii – wyjaśniał, wspominając choćby wezwania: „idź, sprzedaj wszystko, co masz”, słowa o tych, co „dla Królestwa pozostali bezżenni” czy „Kto was słucha, mnie słucha”.

  W procesji do katedry niesione były relikwie założycieli i patronów różnych zgromadzeń zakonnych   W procesji do katedry niesione były relikwie założycieli i patronów różnych zgromadzeń zakonnych Agata Combik /Foto Gość Teraźniejszość rad ewangelicznych wyraża słowo „proroctwo”. – Są w Kościele elementy niezmienne, ale muszą być też nieoczekiwane, niezaplanowane odruchy serca – tłumaczył biskup, ukazując w życiu konsekrowanym charyzmatyczny wymiar Kościoła, bogactwo działania Ducha i odpowiedzi ludzkiego serca. Przyszłość z kolei wyraża słowo „nadzieja”, zapraszające do ufnego zawierzenia Bogu. Życie konsekrowane przypomina o eschatologicznej przyszłości Kościoła.

  Podczas liturgii odbył się obrzęd błogosławieństwa wdów – Aleksandry Kołkowskiej, Bogusławy Królickiej, Anny Rychter i Haliny Styś. Panie odtąd należą do stanu wdów – indywidualnej formy życia konsekrowanego, która istniała w pierwszych wiekach Kościoła, a od kilkudziesięciu lat ponownie się rozwija (więcej TUTAJ). W archidiecezji wrocławskiej jak dotąd 5 osób przyjęło błogosławieństwo wdów.

  Przyjmując z rąk biskupa krzyż, wdowy usłyszały: Droga siostro, przyjmij ten krzyż i wpatruj się zawsze w Chrystusa Pana. On uleczy twoje rany i doda orle skrzydła twojemu życiu, aż do chwili, gdy na twoje wołanie odpowie: powstań, oto przychodzę.

  Więcej o nowych członkiniach tego stanu wkrótce w papierowym wydaniu GN.

  Zobacz także TUTAJ

  Zakończenie Roku Życia Konsekrowanego
  Katolicka tvRodzina

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół