Młodzież z całej Europy ma już za sobą pierwsze modlitwy oraz spotkania w grupkach dzielenia. Jak relacjonują młodzi wrocławianie, zawiązały się już pierwsze międzynarodowe znajomości.
Podczas wczorajszej wieczornej modlitwy przeor wspólnoty z Taizé zauważył, że po raz pierwszy ESM odbywa się na skrzyżowaniu trzech krajów i dwóch języków., w samym centrum Europy. - Bazylea jest miastem, na które w XVI wieku wielki wpływ wywarła reforma protestancka, a dziś podejmuje się tu wiele ekumenicznych inicjatyw. Spotykamy się tutaj dlatego, że chcemy także podkreślić znaczenie drogi prowadzącej do jedności chrześcijan - mówił.
Br Alois zaznaczył, że radość z możliwości wzajemnego spotkania się jest wielka, ale celem jest realizacja pragnienia by trwała dłużej niż pięć dni. - Pragniemy radości niewyczerpanej - zaznaczył nawiązując do tematyki tegorocznego ESM i listu, który skierował do młodzieży. Następnie opowiadał o swoich doświadczeniach z pobytu w Sudanie i Sudanie Południowym. Pojechał tam z jednym ze współbraci, by lepiej zrozumieć sytuację obu krajów i modlić się z najbardziej poszkodowanymi wojną. - Czy można mówić o radości, o tej radości, która jest jednym z fundamentów - obok prostoty i miłosierdzia - jakie brat Roger (założyciel wspólnoty z Taizé, przyp. red.) umieścił w centrum życia naszej wspólnoty z Taizé? - pytał.
Podkreślił, że doświadczyli tej radości zwłaszcza od dzieci, mimo ich ogromnego doświadczenia niesprawiedliwości i dramatu wojny. Br. Alois przekonywał, że źródłem ich radości jest Bóg. - Ewangeliczna radość powstaje wtedy, kiedy ufamy, że Bóg nas kocha, kocha miłością bez granic, obdarza nią każdą i każdego z nas. Jeśli wracając z Bazylei, zabierzecie z sobą przynajmniej pewność, że obejmuje was ta bezgraniczna miłość Boga, źródło radości, to znaczy, że zabraliście to, co najbardziej istotne - przekonywał.
Dzisiejszego poranka młodzież wzięła udział w modlitwach w parafiach, wraz z rodzinami, które goszczą młodych. Następnie udali się do centrum Bazylei na obiad i modlitwę południową. Dzisiejsze i jutrzejsze popołudnie to możliwość skorzystania z warsztatów o bardzo zróżnicowanej tematyce, poruszających m.in. zagadnienia z zakresu duchowości, problemów społecznych, relacji między sztuką i wiarą.
Zapraszamy do kolejnej galerii zdjęć, w której wrocławianie relacjonują swój pobyt w Bazylei. Dziś o godz. 19 na wroclaw.gosc.pl znajdzie się również okienko z transmisją modlitwy wieczornej z kolejnymi rozważaniami br. Aloisa.
Nagranie wczorajszej modlitwy znajdziecie TUTAJ.
Czytaj także:
Zobacz zdjęcia: