Podsumowanie 2017 roku w archidiecezji wrocławskiej

Maciej Rajfur Maciej Rajfur

publikacja 10.01.2018 19:19

Ostatnie 12 miesięcy w Kościele wrocławskim obfitowało w wiele pięknych wydarzeń związanych m.in. ze św. Jadwigą Śląską, 20. rocznicą Kongresu Eucharystycznego czy ks. Aleksandrem Zienkiewiczem.

Podsumowanie 2017 roku w archidiecezji wrocławskiej Redakcja Gościa Wrocławskiego przygotowała w 2017 roku na stronie internetowej wroclaw.gosc.pl ok. 1500 informacji dla czytelników! Maciej Rajfur /Foto Gość

Na kolejnych stronach przedstawiamy najważniejsze wydarzenia minionego roku w archidiecezji wrocławskiej.

1. 750. rocznica kanonizacji św. Jadwigi Śląskiej

Przede wszystkim na pierwszy plan wysuwa się  750. rocznica kanonizacji św. Jadwigi Śląskiej, patronki naszej archidiecezji, Śląska i Polski. Główne uroczystości, w których wzięło udział kilkanaście tysięcy ludzi, miały miejsce w październiku. Jednak tak naprawdę przez cały rok zorganizowano wiele wydarzeń kulturalnych, społecznych i modlitewnych, związanych z postacią świętej władczyni Śląska. Od wystaw i paneli, przez koncerty i konkursy, po pielgrzymki oraz nabożeństwa. Zaś 16 października abp Józef Kupny oficjalnie zakończył Rok Jadwiżański.

Nasza redakcja stworzyła specjalny serwis, w którym na bieżąco relacjonowaliśmy o wszystkich inicjatywach. Zobacz TUTAJ

2. Akcja "Dar dla Aleppo"

Wielkim echem nie tylko na terenie archidiecezji, ale i całego Dolnego Śląska odbiła się akcja „Dar dla Aleppo”, którą zainicjował na początku Wielkiego Postu abp Józef Kupny we współpracy z Papieskim Stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Wzięli w niej udział biskupi metropolii wrocławskiej, przedstawiciele innych denominacji chrześcijańskich, władze samorządowe, środowiska biznesowe i naukowe, różne instytucje publiczne oraz wierni całego województwa.

Finalnie udało się zebrać 1,1 mln zł. Cała kwota została przeznaczona na pokrycie kosztów remontu oddziału w zbombardowanym szpitalu św. Ludwiga w syryjskim Aleppo i wyposażenia go w sprzęt medyczny. Symboliczny czek metropolita wrocławski przekazał na ręce syryjskiego biskupa Georga Abou Khazena podczas finału „Daru dla Aleppo” 5 listopada w katedrze wrocławskiej.

Po całej Polsce rozniosły się wtedy słowa syryjskiego biskupa: Polski rząd jako jedyny wspiera nas bezinteresownie.

Abp Józef Kupny powiedział wówczas: nie chcemy dawać telewizorów i lodówek tam, gdzie potrzeba chleba.

3. 20. rocznica 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego i wizyty Jana Pawła II we Wrocławiu.

Z tej okazji przeprowadzono szereg wydarzeń m.in. peregrynację relikwii św. Jana Pawła II po archidiecezji. Do Wrocławia przywieziono sutannę, stułę, mitrę oraz relikwiarz zawierający ampułkę z krwią papieża Polaka. Więcej TUTAJ.
Zwieńczeniem świętowania stał się wieczorny koncert uwielbienia w uroczystość Bożego Ciała pod hasłem „WNieboGłosy” w centrum Wrocławia. Wzięło w nim udział ponad 2 tys. osób. Zobacz TUTAJ.

4. Zakończenie etapu diecezjalnego procesu beatyfikacyjnego ks. Aleksandra Zienkiewicza

Wielu Wrocławian i nie tylko czekało na moment, który przyszedł 25 listopada. Podczas uroczystej sesji abp Józef Kupny zamknął - na etapie diecezjalnym - proces beatyfikacyjny sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza. Rozpoczęła się w efekcie faza rzymska tego procesu. Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych zbada akta procesu diecezjalnego.

Oczekujemy teraz na uznanie - przez kongres teologów konsultorów, zgromadzenie kardynałów i biskupów, a w końcu przez Ojca Świętego - heroiczności cnót sługi Bożego. Metropolita wrocławski zachęca do modlitewnego wypraszania cudu za pośrednictwem tego wybitnego duszpasterza akademickiego, twórcy Centralnego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego pod „Czwórką”.

Szczegóły procesu beatyfikacyjnego podawaliśmy w specjalnie przez nas stworzonym serwisie internetowym TUTAJ.

5. Ustanowienie Medalu św. Jadwigi

We wrześniu abp Józef Kupny ustanowił Medal św. Jadwigi. To najwyższe odznaczenie, które w archidiecezji wrocławskiej będą mogły otrzymać osoby świeckie i konsekrowane, a także instytucje i osoby prawne. Dekret mówi o „zasługach w budowaniu Królestwa Bożego” w naszej archidiecezji, co stanowi bardzo szeroką formułę i oznacza, że odznaczone mogą zostać np. osoby pracujące na rzecz chorych, cierpiących i potrzebujących pomocy, ale także zaangażowane w różny sposób w życie swoich parafii.

Pierwsze medale dla instytucji oraz osób indywidualnych metropolita wrocławski wręczył w październiku podczas głównych uroczystości odpustowych ku czci św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Kto je otrzymał? Sprawdźcie TUTAJ.

6. Zmiany w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu

2 czerwca abp Józef Kupny ogłosił ważne zmiany personalne we wrocławskim „Domu Ziarna”. Ks. Adam Łuźniak, dotychczasowy rektor MWSD we Wrocławiu, został mianowany Wikariuszem Generalnym. Zastąpił go  ks. Kacper Radzki, dotychczasowy wicerektor MWSD Annus Propedeuticus w Henrykowie i dyrektor KLO w Henrykowie. Jego z kolei zastąpił ks. Krzysztof Deja. Zmienił się także skład kadry seminaryjnej. Ks. Łukasz Piłat i ks. Arkadiusz Vogt objęli funkcję prefektów, ks. Arkadiusz Kruk ojca duchownego w MWSD, natomiast ks. Bartosz Kasprzyszak został mianowany ojcem duchownym MWSD dla alumnów I roku Annus Propedeuticus w Henrykowie.

W minionym roku „Gość Wrocławski” szeroko relacjonował wydarzenia z życia Metropolitalnego Wyższego seminarium Duchownego we Wrocławiu. W maju święcenia kapłańskie przyjęło 15 diakonów, zaś święcenia diakonatu 9 alumnów. Sutannę podczas obrzędu obłóczyn założyło 13 kleryków.

Poznaj zeszłorocznych neoprezbiterów TUTAJ, diakonów TUTAJ i obłóczonych kleryków TUTAJ.

7. Betlejem Wrocławskie, Spotkanie Młodych na Ślęży i Niedziela Młodych

Jednym z większych wydarzeń roku 2017 był koncert Betlejem Wrocławskie, który zgromadził w Hali Stulecia kilka tysięcy ludzi z całego Dolnego Śląska. Widownia nie tylko wysłuchała najpiękniejszych kolęd z różnych stron świata, ale także sama uwielbiała Boga śpiewem, tańcem i w Słowie Bożym. Zobacz, jak było TUTAJ.

Nie można zapomnieć także o wrześniowym archidiecezjalnym święcie młodzieży na górze Ślęzy pod hasłem „W górę serca”. W najwyższym punkcie naszej archidiecezji modliło się ponad 1,5 tysiąca ludzi. Więcej TUTAJ.

Wcześniej tłumy młodych katolików „oblegały” Ostrów Tumski podczas Niedzieli Palmowej, którą po raz drugi obchodzono jako Niedzielę Młodych. Metropolita wrocławski zaprosił młodzież archidiecezji do wspólnej modlitwy i świętowania w duchu radości. Była inscenizacja, pokaz talentów, koncert i wspólny posiłek. Zaś abp Józef Kupny pytał młodych, czy mają odwagę spotkać się z Bogiem - TUTAJ.

8. Mistrzostwa Polski Duszpasterstw Akademickich

W tym roku nie brakowało także sportowych wrażeń z duchem chrześcijańskim. Duszpasterstwo Akademickie Wawrzyny pod patronatem „Gościa Niedzielnego” zorganizowało trzydniowe Mistrzostwa Polski Duszpasterstw Akademickich w piłce nożnej, siatkówce i koszykówce. Do Wrocławia zjechali studenci z różnych stron Polski. Zawody zdominowali podchorążowie z Akademii Wojsk Lądowych zrzeszeni w DA Nieśmiertelni. Wygrali we wszystkich dyscyplinach.

Więcej TUTAJ.

10. Reforma szkolnictwa (także katolickiego)

Rok 2017 przyniósł ze sobą reformę szkolnictwa, wprowadzoną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Chodzi głównie o powrót do 8-letniej szkoły podstawowej, 4-letniego liceum i 5-letniego technikum. W archidiecezji wrocławskiej miało to swój oddźwięk w postaci przekształceń placówek katolickich, o czy informowaliśmy, opisując każdą szkołę w specjalnym dodatku do gazety, a także na naszej stronie internetowej.

Ofertę szkół katolickich w naszej archidiecezji można sprawdzić TUTAJ.

11. Remont Muzeum Archidiecezjalnego - nowe fundusze

Na początku września wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński przekazał na ręce abp. Józefa Kupnego umowę dotacyjną na przebudowę i remont Muzeum Archidiecezjalnego. Kwota dotacji to prawie 40 mln zł. Fundusze pozwalają na przebudowę pomieszczeń, które dotychczas nie były dostosowane, by pokazać 5 tys. eksponatów i kilka tysięcy starodruków. Szczegóły podaliśmy TUTAJ.

12. Z życia miasta Wrocławia

W ciągu ostatnich 12 miesięcy opisywaliśmy również wiele ważnych wydarzenia z życia miasta Wrocławia jak np. 200-lecie założenia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, znanego jako Ossolineum. Z tej okazji stolicę Dolnego Śląska odwiedził prezydent Polski Andrzej Duda. Relacjonowaliśmy to wydarzenie TUTAJ.

Na łamach „Gościa Wrocławskiego” relacjonowaliśmy największą sportową imprezę w historii kraju. Chodzi o igrzyska sportów nieolimpijskich The World Games 2017. Prawie pół miliona kibiców obejrzało zmagania 4 tys. sportowców ze 100 państw na 24 obiektach sportowych w 31 konkurencjach. Wielką popularnością cieszył się tekst z udziałem Michała Bąbosa, brązowego medalisty TWG w karate.

Informowaliśmy także naszych Czytelników o lutowym, bardzo ważnym głosowaniu radnych Wrocławia, w którym zadecydowali oni, że miasto nie będzie finansować zabiegów in vitro ze swojego budżetu. I chwała Bogu! Kto jak głosował? Sprawdź TUTAJ.

9. Inne

Puls Kościoła wrocławskiego bije również na wielu inicjatywach organizowanych oddolnie przez wiernych razem z księżmi w parafiach. Są to m.in. „Holy Wins”, bale Wszystkich Świętych, Orszaki Trzech Króli, bale karnawałowe i sylwestrowe w duchu chrześcijańskim czy kilka edycji Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

W 2017 roku po raz pierwszy zorganizowano w październiku np. I Pielgrzymkę z Brzegu Dolnego do Łososiowic, która zainaugurowała 9-kilometrowy, kolejny w archidiecezji, szlak ku czci św. Jadwigi Śląskiej. Czytaj więcej TUTAJ.

Po raz drugi w maju abp Józef spotkał się ze światem ludzi pracy w Henrykowie na specjalnej pielgrzymce. Więcej TUTAJ.

Prezentem dla nas, archidiecezjan, stał się majowy dekret metropolity wrocławskiego o ustanowieniu diecezjalnego sanktuarium NMP Matki Dobrej Rady w Sulistrowiczkach, o czym pisaliśmy TUTAJ.

Odnotujmy także fakt, że w marcu nasz biskup pomocniczy Jacek Kiciński został przewodniczącym Komisji KEP ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.