Wysoki poziom prac, cenne nagrody oraz przede wszystkim radość zwycięzców – tak w skrócie można opisać zmagania uczniów III klas gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w walce o Laur Złotego Pióra.
Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się już tradycyjnie w Sali Wielkiej Starego Ratusza. Spośród 172 prac jury konkursu wybrało 3 najlepsze. Wyróżnionych zostało w sumie aż 30 osób.
– Poziom prac jest od lat niezmiennie wysoki. Zawsze nas zaskakują pozytywnie – mówi przewodniczący jury, Janusz Kaczorowski. Uczniowie dolnośląskich szkół mieli do wyboru dwa tematy konkursowe. Pierwszy z nich: „Ruch najbardziej służy zdrowiu. Jestem zdania, że nieobojętną przyczyną pogorszenia się zdrowia w naszych czasach jest to, że ludzie nie ruszają się już tak bardzo jak kiedyś (św. Jan Bosko). Sport jako wyzwolenie z wirtualnej rzeczywistości” dotyka uzależnienia od komputera, gier i internetu.
Szczególną popularnością cieszył się jednak drugi temat. Mówi Elżbieta Warulik, członek jury konkursowego.
Polonistka zwraca uwagę na ogromne zróżnicowanie wśród nadesłanych prac.
Janusz Kaczorowski podkreśla jednak, że da się wyciągnąć z tych prac wspólny mianownik. – Jest nim przekonanie, że trzeba na nowo zdefiniować patriotyzm, że jest on zupełnie inny niż ten, z którym Polacy stykali się i wyrażali go dotąd. Trzeba szukać nowej jego formuły – mówi nauczyciel z Liceum Salezjańskiego.
Zwycięzcą konkursu „My Polacy, my Dolnoślązacy” o laur Złotego Pióra został Patryk Halczak, uczeń Liceum Ogólnokształcącego nr I im. Mikołaja Kopernika w Lubinie. – Patriotyzm jest aktualny również dziś – mówi.
Patryk przyznaje, że oprócz pisania interesuje się historią, zwłaszcza okresem II wojny światowej. To właśnie znajomość tej tematyki była motywem do zastanowienia się nad współczesnym patriotyzmem. Swoją przyszłość zwycięzca konkursu wiąże ze swoimi zainteresowaniami.
Tegoroczną galę zwieńczającą konkurs zaszczycili swoją obecnością m.in.: bp Stefan Cichy, ordynariusz legnicki, reprezentujący wojewodę dolnośląskiego: wicekurator oświaty, Danuta Leśniewska i doradca Henryk Koczan oraz wieloletni patroni imprezy: Bronisław Pałys, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Estradowego POLEST Estrada Dolnośląska i Marek Dras, prezes Radiotechnika Marketing Spółka z o. o. we Wrocławiu. Goście ufundowali również nagrody dla laureatów. Za zajęcie I miejsca Patryk Halczak otrzymał laptopa, pióro ufundowane przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz album.
Organizatorem konkursu jest Prywatne Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu i wrocławska redakcja Gościa Niedzielnego.
Galę zwieńczył koncert dr Moniki Gruszczyńskiej, sopranistki, solistki scen wrocławskich. Artystka wykonała pieśni patriotyczno-religijne.
Na kolejnych stronach publikujemy prace zwycięzców. Zapraszamy do lektury.