Nowy numer 44/2020 Archiwum

Do kościoła nocą

Bardzo bogaty program może sprawić problem nawet najbardziej wybrednym. Ci, którzy chcą skorzystać z wykładów, paneli dyskusyjnych, koncertów, wystaw oraz „drzwi otwartych” w wielu niedostępnych na co dzień sakralnych obiektach, mają nie lada kłopot z wyborem.

Noce Kościołów, czyli Europejskie Dni Dziedzictwa Chrześcijaństwa, odbywają się w naszym mieście po raz czwarty. Za każdym razem ich formuła rozszerza się na kolejne dolnośląskie miejscowości, a nawet wychodzi poza granice kraju. Już po raz drugi odbyła się edycja ukraińska. W tym roku za naszą wschodnią granicą impreza zakończyła się w ubiegłą niedzielę.

Bp Andrzej Siemieniewski podkreśla, że Noce Kościołów mają zwracać uwagę na dziedzictwo chrześcijańskie, które stoi u podstaw kultury europejskiej. Podkreślił, że jest to akcja jednorazowa, która ma na celu przyciągnąć, skupić uwagę i ciekawość na tym, czym Kościół może się pochwalić również jeśli chodzi o bieżącą działalność. – Wszystkie wydarzenia będą się odbywały z pamięcią o tym, że 30 lat temu z wizytą na Dolnym Śląsku przebywał Jan Paweł II. Chcemy przeżywać echo tamtych doświadczeń – mówi.

Do kościoła nocą   Dostępna dla zwiedzających będzie świeżo wyremontowana Kaplica Hochberga, która znajduje się przy katedrze greckokatolickiej na ul. Nankiera Karol Białkowski /GN

– Noce Kościołów są wydarzeniem sakralnym, kulturalnym i społecznym, dlatego wśród tegorocznych gości nie może zabraknąć ludzi Kościoła, osobistości życia społecznego, ale także aktorów, dziennikarzy i sportowców – mówi Krzysztof Kunert, dyrektor programowy Katolickiego Radia Rodzina, które jest organizatorem wydarzenia. Do Wrocławia przybędzie m.in. bp Hiacynt O. Egbebo z Nigerii czy bp Czesław Kozon, ordynariusz Kopenhagi, a także jedni z najbardziej rozpoznawalnych dziennikarzy w Polsce: Tomasz Terlikowski, Przemysław Babiarz, Jan Pospieszalski czy Brygida Grysiak. – Jednym z hitów będzie panel dyskusyjny „Sport i wiara”, w którym wezmą udział Renata Mauer-Różańska, Paweł Rańda i za pomocą połączenia internetowego Tomasz Adamek – dodaje K. Kunert. Atrakcyjna jest również propozycja koncertowa. Publiczności zaprezentują się m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, Trzecia Godzina Dnia, Claret Gospel (Wybrzeże Kości Słoniowej) oraz orkiestra Filharmonii Wrocławskiej. Dyrektor programowy Radia Rodzina zaznacza, że Noce Kościołów to nie tylko Wrocław, ale też wiele miejscowości na całym Dolnym Śląsku.

Organizatorzy zachęcają także do skorzystania z możliwości odwiedzenia miejsc, które nie są powszechnie dostępne. Z wybranymi punktami programu można zapoznać się tutaj. Szczegółowy harmonogram wydarzeń dostępny jest na stronie www.nocekosciolow.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama