Wojciech Cejrowski proponował zmianę tematu, a prof. Marian Szamatowicz odmówił wzięcia udziału w spotkaniu. Zdradzamy kulisy organizacji Ogólnopolskiego Forum Młodych.
Wydawało nam się, że temat: „Stawiam na życie, a Ty?” jest wystarczająco prowokujący, a może nawet po części kontrowersyjny – opowiada Wojciech Buźniak, kleryk V roku MWSD we Wrocławiu, jeden z odpowiedzialnych za przygotowanie Forum Młodych. – Zależało nam bowiem na tym, by zachęcić do udziału w poszczególnych spotkaniach ludzi młodych, którzy kształtują swoją opinię na tematy bioetyczne lub wprost uważają, że Kościół w takich dziedzinach, jak: aborcja, in vitro czy eutanazja nie ma racji – tłumaczy. Dodaje przy tym, że kiedy jako organizatorzy rozmawiali z Wojciechem Cejrowskim w kontekście zaproszenia go do Wrocławia, znany podróżnik określił ich temat jako „bardzo miękki”, sugerując, że lepiej by brzmiał: „Stop aborcji” czy nawet: „Nie morduj”. – Mamy jednak nadzieję, że same nazwiska gości, których udało nam się zaprosić, przyciągną na poszczególne spotkania wiele osób – mówi Wojtek, dopowiadając, iż po każdym wykładzie będzie możliwość zadawania pytań prelegentom.
Organizatorzy Forum Młodych przyznają, że rozpoczynając ponad rok temu przygotowania do imprezy, nie przewidywali, iż w międzyczasie odbędzie się w Sejmie wielka debata na temat obywatelskiego projektu ustawy o zakazie aborcji dzieci z wadami genetycznymi. – To wydarzenia sprawiło, że poprosiliśmy o wykład panią Kaję Godek. Niestety nie może do nas przyjechać, dlatego my wybieramy się do niej i jej przedłożenie będzie miało charakter audiowizualny – tłumaczą.
Prof. Marian Szamatowicz w maju br. wziął udział w debacie na temat in vitro na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu Ks. Rafał Kowalski /GN Klerycy przyznają, iż zależało im na tym, by zorganizować dyskusję panelową, jednak okazało się, że nie będzie ona miała sensu, ponieważ osoby, które w swoich publicznych wystąpieniach deklarowały się jako zwolennicy in vitro, jak prof. Marian Szamatowicz, lekarz, który dokonał pierwszego w Polsce udanego zabiegu zapłodnienia człowieka tą metodą, czy poseł Jarosław Gowin, z różnych powodów nie mogły przyjechać do Wrocławia. Polityk tłumaczył, że ma posiedzenie Sejmu, a profesor, że nie będzie czuł się dobrze, przewidując, iż przypuszczalnie zostanie zaatakowany przez wszystkich.
Przypomnijmy, że profesor Szamatowicz był gościem debaty na Uniwersytecie Przyrodniczym (wykładów wygłoszonych w czasie tej debaty można wysłuchać tutaj). Jego wizycie towarzyszyła wówczas pikieta członków fundacji „Pro – Prawo do życia”.
Sam Wojciech Buźniak przyznaje, że wprawdzie wszystkie wykłady są bardzo wartościowe, jednak najbardziej czeka na spotkanie i świadectwo życia senatora Bolesława Piechy. – Śledząc jego życiorys, można zauważyć, iż był zwolennikiem aborcji. Przyznał się publicznie do przeprowadzenia ok. 1000 zabiegów. Teraz działa bardzo aktywnie pro life – tłumaczy kleryk, dodając: – Warto posłuchać, co sprawiło tak radykalną zmianę poglądów.
Organizatorzy forum dodają również, że ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego na spotkanie z Wojciechem Cejrowskim, które odbędzie się 21 listopada o 16.00, zmuszeni byli wprowadzić wejściówki. Będzie można je odebrać bezpłatnie 16 listopada od godz. 9 w seminarium duchownym (pl. Katedralny 14).
Program Forum Młodych jest dostępny tutaj