Nowy numer 50/2019 Archiwum

Skąd ta nienawiść?

Tuż przed rozpoczęciem rozprawy, która miała określić, czy słowa abp. Józefa Michalika wygłoszone w katedrze wrocławskiej 16 października 2013 r. nosiły znamiona przestępstwa, odbyło się nieformalne spotkanie p. Małgorzaty Marenin z mediami. Wsparciem dla oburzonej feministki był prof. Jan Hartman.

Filozof oświadczył, że niezależnie od decyzji sądu „ten proces jest symbolem tego, że społeczeństwo demokratyczne i praworządne mówi 'dość' nierównemu, uprzywilejowanemu traktowaniu przez państwo polskie, przez organy władzy publicznej Kościoła katolickiego". "Żądamy równego traktowania wszystkich" - apelował. W dalszej wypowiedzi zaznaczył pewną oczywistość, "że winnymi przestępstw seksualnych księży katolickich są księża katoliccy, a nie feministki". Ot, odkrycie. Trudno jednak jednoznacznie określić, czy te słowa odnosiły się do wrocławskiej homilii abp. J. Michalika.

Prof. Hartman nawoływał również, by społeczeństwo stawiło opór wobec języka nienawiści, którego rzekomo używają biskupi "uchodzący w Polsce za coś w rodzaju autorytetu". Przekonywał też, że kłamstwem jest, jakoby przestępstwa seksualne wśród księży były mniej więcej tak samo częste jak w innych środowiskach. Przywołał tu dane przekazane ostatnio przez Watykan, że z tego powodu zostało skazanych w ostatnich latach 400 księży. Przekazał też dane, że co najmniej jeden na tysiąc księży okazuje się przestępcą seksualnym. Niestety pan Hartman nie podał źródła swoich wyliczeń, a następnie nawoływał do księży biskupów, by sami zrobili sobie statystyki. Przekonywał, że jego szacunki są zaniżone.

Zarzucił też hierarchom Kościoła, że nie zgłaszają odkrytych przypadków nadużyć do prokuratury, ale rozstrzygają je we własnych sądach kościelnych. Sugerował, jakoby księża nie traktowali Polski jako swojej ojczyzny. "Pokażcie, że jesteście Polakami. Bo na razie widzę, że jesteście podwładnymi papieża w Rzymie" - grzmiał. Zarzucił również, że Kościół kieruje się przede wszystkim prawem kościelnym i jest lojalny przede wszystkim względem Stolicy Apostolskiej. Pan Hartman wykazał się albo niewiedzą, albo umiejętnością populistycznego, czczego gadania. Tak się składa, że prawo kanoniczne w żaden sposób nie koliduje z prawem polskim. Przed sądami w Polsce toczą się postępowania związane z nadużyciami seksualnymi wśród księży. Daleko nie trzeba szukać. Ledwie dzień wcześniej rozpoczął się proces wrocławskiego kapłana, któremu prokuratura zarzuca seksualne wykorzystywanie nieletnich, dwa gwałty, posiadanie dziecięcej pornografii oraz oszustwa (więcej tutaj). To jeden z przykładów.

Trudno było przejść obojętnie obok słów człowieka, który w kilkuminutowej wypowiedzi, w pewnym słowotoku, zarzuca brak wrażliwości na zło przestępstw seksualnych. Oczywiście, nie powinny mieć miejsca w żadnym środowisku i nie można bagatelizować niechlubnej obecności w statystykach duchowieństwa.

Słowa pana Hartmana są najzwyklejszym populizmem. Zastanowić się trzeba, czy nie była to próba zbicia jakiegokolwiek kapitału politycznego. Zdaje się, że opcja polityczna, którą reprezentuje filozof, w przeciwieństwie do Kościoła nie ma nic do zaproponowania społeczeństwu poza antyklerykalnymi hasłami. Na szczęście wrocławski sąd nie dał się nabrać na frazesy wygłoszone przez p. Małgorzatę Marenin. Mam nadzieje, że na pustosłowie nie nabiorą się niebawem również wyborcy.

O szybkim finale procesu przeciwko abp. J. Michalikowi pisaliśmy tutaj.

Zachęcam do odsłuchania wypowiedzi prof. Jana Hartmana i Magdaleny Marenin ze schodów przed Sądem Rejonowym we Wrocławiu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • Jerzyk
  22.01.2014 18:59
  Niestety pan Jan Hartman, po raz kolejny pokazał że jest człowiekiem poważnie upośledzonym.

  Jedyne co można dla niego zrobić, to modlitwa.
  doceń 2
 • Fryderyk
  24.01.2014 18:44
  Prof. Hartman powinien wiedzieć, że zdobyczą demokracji są rządy większości. Natomiast ateistów, podobnie jak pederastów, na szczęście, jest w tym kraju znakomita mniejszość. Hough
 • syn
  30.01.2014 16:28
  a od kiedy to arcybiskup podczas kazania wygłasza prywatne opinie???{ jak stwierdził sąd, a GN sie z tego cieszy!!!![ PRYWATNE opinie to sie wygłasza u cioci na imieninach, a nie w kościele, podczas kazania do wiernych!!! NIE PO to przyszli na mszę, aby słuchac PRYWATNYCH opini!!!!
  doceń 23
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama