Nowy numer 48/2020 Archiwum

Bohaterki z Ravensbrück

Z okazji 70. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Ravensbrück młodzież wrocławskich szkół wraz z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu organizują spotkanie poświęcone upamiętnieniu tego wydarzenia.

Co jest niezwykłe w tej konferencji? To, że za jej organizację zabrali się licealiści zafascynowani kobietami z Ravensbrück. Wiele z nich przez kilka obozowych lat, mimo niedostatku, głodu i chorób nie straciło chęci do życia, a nadzieją zarażały współtowarzyszki. Jak zaznacza Ewa Rejman, główna inicjatorka przedsięwzięcia, celem konferencji jest to, by o ich bohaterskiej postawie nie zapomnieć.

Spotkanie rozpocznie się 23 kwietnia o godz. 8.15 Mszą św. w kościele św. Ap. Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim. O godz. 10 rozpocznie się, w auli Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu przy ul. Szewskiej 37, merytoryczna część wydarzenia. Zaplanowano prelekcje pracowników Oddziałowego Biura edukacji Publicznej IPN we Wrocławiu – Iwony Demczyszak oraz dr. Stanisława Bogaczewskiego a także prezentację zwiastuna filmu dokumentalnego w reżyserii Wojciecha Dembowskiego pt. Ravensbrück – Wanda Półtawska.

Bohaterki z Ravensbrück   Młodzież przedstawi sylwetki wybranych więźniarek obozu, a na zakończenie będzie miała miejsce chwila poezji recytowanej i śpiewanej.

Spotkanie jest bezpłatne i otwarte. Organizatorzy proszą jednak o zgłoszenia grup zorganizowanych. Można to zrobić telefonicznie: 71 326 97 45 lub 71 326 97 51.

Uroczystości odbywają się pod patronatem honorowym Prezesa IPN. Patronat medialny objęły redakcje: Radio Rodzina Wrocław, Gość Niedzielny, Niedziela, Droga oraz Gazeta Wrocławska.

O dwóch bohaterkach z KL Ravensbrück można poczytać w artykule "Wyrwane z piekła" w aktualnym papierowym numerze Gościa Wrocławskiego (nr 16 z dn. 19 kwietnia) lub TUTAJ.

Szczegółowy program konferencji:

Kościół św. Piotra i Pawła we Wrocławiu - Ostrów Tumski, ul. Katedralna 4

godz. 8.15 - uroczysta Msza św. w intencji zamordowanych, zmarłych i żyjących więźniarek z obozu w Ravensbrück

Aula Zakładu Narodowego im. Ossolińskich  we Wrocławiu - ul. Szewska 37 (wejście od Zaułka Ossolińskich)

godz. 10 - Przywitanie gości i odczytanie modlitwy obozowej

Prelekcje:

  1. „Mysterium mali”. Rzeczywistość niemieckich obozów koncentracyjnych w XX wieku - dr Stanisław A. Bogaczewicz,
  2. Konzentrationslager Ravensbrück - Iwona Demczyszak.
  • Prezentacja zwiastuna filmu dokumentalnego „Ravensbrück - Wanda Półtawska” reż. Wojciech Dembowski
  • Przedstawienie sylwetek wybranych więźniarek z Ravensbrück: Józefa Kantor, Karolina Lanckorońska, Maria Liberakowa, Wanda Madlerowa, Katarzyna Mateja, Wanda Półtawska, Urszula Wińska, Maria Hszpańska - we wspomnieniach Michała Neumanna, Maria Rydarowska - we wspomnieniach Aleksandry Dudkiewicz.
  • Chwila poezji recytowanej i śpiewanej                             

godz. 13 - zakończenie.


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama