GN 48/2020 Archiwum

Wiara, profesjonalizm, odwaga

W szkole przy ul. Świętokrzyskiej swój głos w wyborach prezydenckich oddał abp Józef Kupny. Na co zwrócił uwagę przed skreśleniem krzyżyka przy nazwisku kandydata?

- Cały czas podpowiadamy wiernym, że musimy brać pod uwagę te walory, które nazywamy bardzo ogólnie profesjonalizmem. A więc warto głosować na ludzi, którzy nadają się na pełnienie tak wysokiego urzędu. Mają ku temu kompetencje, predyspozycje i charakter - mówił specjalnie dla „Gościa Wrocławskiego” abp Józef Kupny.

Metropolita wrocławski zwrócił uwagę jeszcze na jeden bardzo ważny aspekt przy wyborze prezydenta Polski.

- Z drugiej strony głosuję na kogoś, kto kieruje się najważniejszymi wartościami i chce tych wartości bronić. Na kogoś, kto żyje zasadami ewangelicznymi, daje świadectwo wiary i nie wstydzi się jej wyznawać. Myślę, że dla katolików te czynniki powinny być istotne i takiego człowieka polecamy wybrać - stwierdził hierarcha zaraz po wrzuceniu karty do urny.

Czy był pewny swojej decyzji, a może się wahał?

- Nie wahałem się. Decyzja była prosta. Oczywiście oglądałem wcześniej programy wyborcze i słuchałem, co kandydaci mają do powiedzenia. Właściwie ich wystąpienia utwierdzały mnie tylko w moim wyborze - oświadczył abp Kupny.

Pasterz kościoła wrocławskiego namawiał społeczeństwo we wcześniejszych wystąpieniach i homiliach, aby pójść na wybory. Współcześnie bowiem o ojczyznę można walczyć nie poprzez chwycenie szabli czy karabinu, lecz swoją obywatelską postawą.

Więcej o tym abp Kupny mówił w kazaniu z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Wysłuchaj TUTAJ.

 


Polub nas, a nie przegapisz żadnej naszej informacji:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama